سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

جماعت حزب الله دست به بازی خطرناکی زده است

 

تحلیل سیاسی هفته :
 سخنی با دولتمردان نظام  اسلامی  

لینک صدای مقاله

همه  ما  قطعا  جریان بررسی ” برجام” را در مجلس شورای نظام اسلامی دنبال کرده ایم . در مورد” بر جام ” و پیامدهای  آن درمقاله ای دیگر  نوشته و با توجه به فصل جدیدی که بعد از اجرای این توافقنامه در حیات جمهوری اسلامی آغاز خواهد شد و اهمیت تعیین کننده آن بازهم خواهم نوشت .

اما آنچه که دراین نوشته قصد دارم به آن بپردازم حاشیه هایی بود که در جریان  مذاکرات و مباحثات مربوط به بررسی ” برجام ” مطرح شد و حرفهایی که در این میان رد وبدل شد .

یکی از این حاشیه ها در گیری شدید لفظی میان “صالحی ” و اصولگرایان منتقد “برجام ”  یود . صالحی در یکی از صحبت هایش در جلسه بررسی توافقنامه ادعا کرد که : “برادران اصولگرای حزب اللهی اش در مواجهه ای مستقیم قسم خورده اند  که وی را در همان مرکز آب سنگین اراک می کشند و جسدش را با بتن می پو شانند . البته الان که بیش از یک هفته از آن قسم جلاله می گذرد و مقدمات پر کردن قلب رآکتور اتمی اراک با بتن در حال فراهم شدن است ، خبری از کشته شدن صالحی و ظریف و ….. نیست .

جماعت حزب الله دست به بازی خطرناکی زده است

جماعت حزب الله دست به بازی خطرناکی زده است

عصر همان روز که صالحی ادعای تهدید به قتل را مطرح کرد و در همان جلسه  مجلس کارش با ” روح الله حسینیان ” به درگیری لفظی  و بعد از آن نیز کار ” حسینیان” به بیمارستان کشید ، ” صالحی ” برای ایراد سخنرانی به یکی از دانشگاهای کشور میرود و در صحبت هایی که با یک دانشجوی معترض به ” اجرای توافق جامع اتمی ”  داشت جملاتی بسیار گویا بشرح زیر بیان کرد :

“ما امروز رفتیم پیش آیت الله حسینیان. به ایشان گفتیم این ها همه‌اش بازی سیاسی بود؛ هم تو داشتی بازی می کردی هم ما.”

 از سخنانی چنین صریح نمی توان نتیجه گرفت که دعوای جناح ها در نظام اسلامی بازی است و گویا توطنه ای در کار است تا سر مردم گرم شود . نمی توان نتیجه گرفت که صالحی و حسینیان و اصولگرایان  و اصلاح طلبان حکومتی رنگارنگ هیچکدام از خود نظری ندارند و تنها با یک طرح هماهنگ هر کدام بنا بر سناریویی که از سوی بیت رهبری به آنها داده شده است نقشی بازی می کنند .

خوب اگر موضوع این نیست پس چه حقیقتی پشت این جملات صریح خوابیده است ؟ بیایید با هم این موضوع مهم را بررسی کنیم .

در جاییکه اصولگرایان به کمک بیت رهبری و سپاه حاضرند تا حتی گلوی اصلاح طلبان حتی از نوع حکومتی اش را ببرند در جاییکه دهها نفر از اصلاح طلبان در زندان های اوین و رجایی شهر و … زیر فشار شدیدترین محرومیت ها و محکومیت ها به سر می برند ، نمی توان این همه اختلاف ها و تهدید به قتل ها را بازی شمرد 

ایا اینان آنطور که ” صالجی ” گقته  اختلافی ندارند و نقش بازی می کنند؟ ، قطعا این نیست . حقیقت موضوع چیز دیگری است و فهمیدن آن تحلیل خاص خود را نیاز دارد .

 نظر یکی از جامعه شناسان و محققان فرهنگ و زبان به نام ” والتر بنیامین ” برای فهم آنچه که امروز در ” نظام اسلامی ” می گذرد بسیار گویا و اضح است وی در کتاب ” عروسک و کوتوله ”   در بخش ” تزهایی در باره تاریخ چنین می گوید :

: ” همه حاکمان ،  وراث  آنانی اند که تا پیش از اینان حاکم بودند ….هر آنکس که از هر نبردی بیرون آمده است تا همین لحظه شریک و و همگام آن موکب پیروز مندی است که در آن ، حاکمان امروز پای بر سر افتادگان مغلوب می نهند …ینا بر آیین کهن عنائم نبرد نیز همراه این موکب حمل می شود . این ها را ذخائر فرهنگی می نامند…”1

یعنی یک ساختار سیاسی و در اینجا جمهوری اسلامی فقط اموال و کاخها و کارخانجات را از نظام ” پهلوی ” به ارث نمی برد بلکه آداب حکمرانی ، سیاست ورزی ، تمشیت امور را نیز از حاکمان قبلی نیر به ارث برد و این نظام چون  نه یک نظام انقلابی که بتواند در آن شیوه ها و عادات حکمرانی تغییرات اساسی بدهد که نظامی ارتجاعی است هر آچه را که از ” پهلوی ها به ارث برد اگر خصائصی مثبت بود که بتدریج در نابودی آنها گام گذاشت و خصانص منفی را همانطور که بودند به کار بست .

جان کلام این نوشته در اینجاست . یکی از خصائص بسیار مهم ساختارهای سیاسی در ایران این بوده و هست که دیوانیان و دولتمردان و کردانندگان امور لشگری و دفتری که تحت تاثیر شدیدترین استبدادها از سوی هسته اصلی قدرت و در اینجا ” بیت رهبری ” و ” سپاه ” هستند در باره امور محوله ای که بدست آنان است از خود اختیاری ندارند بنابرایت حتی اگر صاحب نظر هم باشند بتدریج یاد می گیرند که مجری و کار گزار باشند و برای حفظ پست و سمت و امکانات مالی و اجتماعی نقش بازی کنند و مطیع امر مولا باشند . این خصیصه اصلی دولتمردان و مقامات امر در ایران  امروز ماست که از نظامهای پیشین سیاسی به نشام اسلامی به ارث رسیده است ..

یعنی نمی توان ادعا کرد که ظریف و روحانی و صالحی و مظاهری و نعمت زاده و یک دوجین ار این سوئ استقاده کنندگان از اموال مردم در حوره مسئولیت های محوله صاحب نظر نباشند . بالاخره درسی خوانده اند و حتی اگر مدرک تحصیلی اشان هم “کردانیستی ” باشد ، به اندازه یک سیب زمینی پشندی که رگ دارند . اما چرا در مورد هر موضوعی ، همه دولتمردان  منتظر می شوند تا ” علی خامنه ای در باره آن موضوع نظر بدهد و بعد همه مسئولین لشکری و کشوری و دفتری همان حرفهای ” آقا” را  به نحو مهوعی تکرار می کنند ؟  البته این اقایان سرنوشت رفسنجانی و بنی صدر و یزدی و اخیرا میر حسین موسوی وکروبی و یاد گار امام واحمدی نژاد  ….را دیده اندو از سر عافیت روزی می گذرانند و” بازی ” می کنند

 مثلا موضوع  تخیلی محو اسراییل در 25 سال آینده … به مجردی که این کلمات از دهان رهبر بیرون آمد فرماندهان سپاه و ائمه جمعه و نمایندگان مجلس  و… این کلمات گویا گهر بار را تکرار کردند ، واقعا باید از این حکام بی شخصیت پرسیدآیا شما از خودتان نظری ندارید و فقط کلمات رهبر را که مشخصا در مورد هیچ موضوع تخصصی هم صاحب نظر نیست سهل است که سواد حوزوی و دانشگاهی هم ندارد تکرار می کنید و یا دارای نظرات دیگری غیر از حرفهای ” رهبر ” دارید و جرات ابراز ندارید و بقول ” صالحی “بازی می کنید . ” بازی می کنید ” واقعا فکر می کنید که مردم می پذیرند که شما منافعی ندارید و باز ی می کنید ؟

می دانید که اعمال ، گفتار و کردارتان  در فردای پس از سرنگونی جمهوری اسلامی نکته به نکته مورد باز خواست مردم قرار خواهد گرفت و باید جوابگوی آنها باشید ؟

 می دانید همین اعمالی که اکنون بازی می پندارید  در فضای پس از جمهوری اسلامی بار قضایی و حقوقی داشته و برای هر کدامش باید تحمل کیفر کنید ؟ می دانید که  زندگی خود و خانواده اتان وحتی نوه و  نواده اتان می تواند تاراج اعمالی شود که اکنون با سبکسری آن را ” بازی ” نامیده و از مواهب زود گذر  این بازی بهره مند می شوید؟ . می دانید در پای امکاناتی که از آن بهره مند هستید هزاران گرسنه و معتاد و انسان تن فروش و نابهنجاری های اجتماعی  بخاک افتاده اند . می دانیم و می دانید و تاریخ نشان داده است که جوابگوی حقوق این بخاک افتادگان خواهید بود . اقایان دولتمردان ” نظام اسلامی ”  عرصه سیاست در ایران عرصه خطرناک و هولناکی است و افتادگان بر خاک در ایران در تدارک انقلابی بنیان کن روز شماری می کنند  !! . اگر در این عرصه برای بازی آمده اید بهوش که  دست به بازی خطرناکی زده اید . تا زمان باقی است سر خود بگیرید و جان خود بر هانید .

1- این مفاله را می توانید در کتاب عروسک و کوتوله  انتشارات ” گام نو ”  ترجمه امید مهرگان و مراد فرهاد پور صفحه 157 بیابید

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: