سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

نامه “علی شکوهی ” به آیت الله خامنه ای

 در باره نامه “علی شکوهی ” به آیت الله خامنه ای

                                                      ali3

امروز در فضای مجازی شاهد انتشارنامه آقای ” علی شکوهی ” به رهبر نظام جمهوری اسلامی بودیم .

” شکوهی ” را می توان ” نقاد انقلاب”، نامید . نگاهی به نوشته های ایشان در   “نقد زمانه “   برخورد دلسوزانه و فارغ از منافع تنگ گروهی وی را درنقد بیطرفانه  سیاست  نشان می دهد .

” نقاد انقلاب ” ، نمی تواند ونباید در دسته بندی های متعارف سیاسی که گاها نیز آغشته به منافع سیاسی ومادی است طرف بگیرد.

بنظر من “شکوهی ” نمونه بارز آن دسته ازهوادران انقلاب سلامی است که به آینده حرکت وپدیده ای بنام انقلاب اسلامی  امیدوارند.

چنین امیدی خود شایسته احترام و تقدیر است ، چه اینکه ، امید داشتن به آینده انقلاب اسلامی به معنی امید داشتن به پیدایی تغییرات بنیادی و ماندگار در حوزه های مختلفی مانند استقلال سیاسی ، عدالت اجتماعی و همبستگی ملی مردم ایران است .

بنظر من نقاد انقلاب از اینکه حرکت مردمی پر شکوه 1357 به سرنوشت  سایر انقلابهای ضد وابستگی و عدالتخواهانه دچار شود در هراس است ، و در این راستا بیم و امید می دهد وازتلاش نمی ایستد.

نامه ” علی شکوهی ” بدون هرگونه تغییردرپی می اید .

 

 

بسمه تعالي

 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي

مقام محترم رهبري

 

با عرض سلام و احترام

هر چند در طي اين چند سال، اعتراض و انتقاد خود از نحوه اداره کشور را به اشکال گوناگون منتشر کرده‌ام اما هميشه ترجيح داده‌ام که حضرتعالي را مخاطب نوشته خود قرار ندهم تا خداي ناکرده، تصور جسارت نشود اما رخداد اخير انتخاباتي عزم بنده را تغيير داد.

در سال 84 و بعد از رد صلاحيت دکتر معين از سوي شوراي نگهبان، حضرتعالي وارد ماجرا شديد و در نامه‌اي خطاب به آيت‌الله جنتي دستور فرموديد که نسبت به صلاحيت آقايان دکتر معين و مهندس مهرعليزاده، تجديدنظر صورت گيرد. دليل ذکر شده در نامه مذکور چنين است: «از آنجا که مطلوب آن است که همه افراد کشور از صاحبان سلائق گوناگون سیاسی، فرصت و مجال حضور در آزمایش بزرگ انتخابات را بیابند …».

هر چند بسياري با دلايل قابل اعتنا، بر اين باورند که دعوت به دخالت جنابعالي در آن ماجرا، به قصد ايجاد تکثر در نامزدهاي اصلاح‌طلب و جلوگيري از راي آوردن آيت‌الله هاشمي رفسنجاني صورت گرفت و کسي دلش براي صاحبان سلائق گوناگون سياسي نسوخته بود اما چنين به نظر مي‌رسد که دليل ذکر شده، طبعا براي هر انتخاباتي قابل تامل است.

در بررسي صلاحيت نامزدهاي اين دوره رياست جمهوري، شوراي نگهبان مبادرت به اتخاذ بدترين تصميم سياسي – و نه قانوني – خود گرفت که پيامدهاي ناگوار آن براي هميشه دامن انقلاب و نظام را خواهد گرفت. شوراي نگهبان اگر قانوني عمل مي‌کرد حق نداشت سقف سني براي نامزدها بگذارد و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را واجد صلاحيت نداند. چگونه است که فردي با کمترين سابقه کار اجرايي در جمهوري اسلامي و صرفا به خاطر مواضع سياسي نزديک به آقايان، واجد صلاحيت معرفي شده اما يکي از استوانه‌هاي نظام به بهانه‌هايي واهي، ردصلاحيت مي‌شود؟ همه مطلعان از وضعيت کنوني کشور واقفند که عامل اصلي تصميم شوراي نگهبان، راي آوردن قطعي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در انتخابات پيش‌رو بوده است.

نياز به گفتن ندارد که حضور آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در صحنه انتخابات و اميدوار کردن مردم به نظام، يک فرصت طلايي براي بقا و تداوم حيات جمهوري اسلامي بود. دستاورد راي آوردن اين ياور بزرگ امام و حضرتعالي، بازگشت موج عظيمي از حمايتهاي خارج شده از نظام به درون نظام است. بسياري از مخالفان نظام و منتقدان وضع موجود و طرفداران تحريم انتخابات،‌ با مشاهده شور ايجاد شده در ميان مردم براي شرکت در انتخابات، مدعي شده بودند که‌ حضور آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در صحنه انتخابات يک ترفند مسئولان عالي نظام براي راي دادن مردم و خلق حماسه سياسي است در حالي که حضرتعالي واقفيد اينچنين نبوده و اين شور مردمي تنها حاصل فداکاري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بوده است و بس. متاسفانه با عملکرد کنوني شوراي نگهبان،‌ همه اين شور انتخاباتي فروکش کرده است و هيچ اميدي به مشارکت بالاي مردم در انتخابات و گزينش يک چهره گره‌گشا براي حل مشکلات بزرگ سر راه مردم و کشور نمي‌رود.

آنچه در اين شرايط از حضرتعالي انتظار مي‌رود ورود به صحنه براي تصحيح اشتباه بزرگ تاريخي شوراي نگهبان است که با هيچ منطق قانوني و شرعي قابل توجيه نيست. صريحا عرض مي‌کنم دخالت حضرتعالي براي تاييد صلاحيت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، يک اقدام فراقانوني نيست بلکه تصحيح عملکرد يک نهادي است که مستقيما زير نظر نهاد رهبري عمل مي‌کند و بارها شاهد بوديم که حضرت امام هم با مداخلات خود، مانع ايجاد انحراف در اين نهاد قانوني شدند. 

اميد که تا فرصت از دست نرفته، تصميم بهنگام بگيريد که تاسف روزهاي بعد را به همراه نياورد.

 

دلسوز نظام و مردم و کشور

علي شکوهي

 

 

 

Tagged as: ,

Categorised in: انتخابات ریاست جمهوری 1392, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: