سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

چرا جمهوری اسلامی ایران در میدان منافع استراتژیک روسیه بازی می کند ؟

                  چرا جمهوری اسلامی  ایران در میدان منافع استراتژیک روسیه بازی می کند ؟ 

 

 اخیرا ، کانال 1 سراسری  تلویزیون  فدراسیون روسیه ؛ طی روزهای 25/26 و 27 خرداد در اخبار شبانگاهی خود اعلام کرد که ” ایران  ، 4000 نفر از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برای دفاع از بشار اسد به سوریه می فرستد ”  با توجه به اینکه جمهوری اسلامی عموما این چنین اخباری را تکذیب می کند ، این سئوال پیش می اید که  اعلام و علنی کردن  این خبر  انهم درست در زمانی که رئیس جمهور روسیه در حال شرکت در اجلاس سران کشور های صنعتی و مذاکره با سران کشورهای اروپایی است را می توان یک نوع بازی کردن با کارت ایران از جانب روسیه دانست ؟

       putin5

 . در پاسخ به این سئوال ، مقاله ای که در زیر می آید  وقبلا با عنوان دیگری منتشز شده بود  اکنون با تغییراتی و با عنایت به تحولات  اخیر  منطقه ای   بار دیگر منتشر می شود . باکلیک کردن بر روی تصویر فوق میتوانبد اصل برنامه خبری را ببینید . که جمله اعزام 4000 نبرو از سوی ایران که در پخش زنده اخبار وجود داشت  در بخش ارشیو حذف شده است . اما صدای این بخش خبری را  قبل از سانسور من ضبط کرده و در لینک دیگری درج خواهم کرد

 

                 استقلال طلبی یا بازی کردن در در میدان منافع استراتزیک و ژئوپولیتیک  روسیه

 

با اقدامات دولتمردان و برنامه ریزان کشورمان تحت عنوان «مبارزات ضد امپریالیستی»، ایران به خط مقدم مبارزه و کشمکشهای میان فدراسیون روسیه و آمریکا تبدیل شده و با این مبارزات «ضد امپریالیستی»،  ایران عملا در میدان منافع استراتژیک همسایه شمالی یعنی روسیه بازی می کند .

برای اینکه بتوانیم این حقیقت را به عیان در معرض دید قرار دهیم، باید به تاریخچه پیدا شدن این گفتمان و  اقداماتی که تحت این عنوان صورت گرفته و می گیرد، نگاهی دقیق تر بیندازیم.

 بعد از جنگ دوم جهانی، کشور اتحاد جماهیر شوروی با چنگ انداختن بر روی مناطقی که در طول جنگ به اشغال خود درآورده بود و باقی ماندن ارتش سرخ در این سرزمینها، با کمک به حاکم شدن کمونیستهای طرفدار خود در آن کشورها، اقدام به بوجود آوردن بلوکی متشکل از این دولتها تحت عنوان «بلوک سوسیالیستی» کرد . آن طور که سردمداران «اتحاد جماهیر شوروی» ادعا می کردند، اردوگاه سوسیالیزم در راستای دفاع از منافع کارگران و زحمتکشان روسیه و جهان تشکیل شده بود و مبارزات، اختلافات و کشمکشهای این اردوگاه با کشورهای سرمایه داری در راستای این اهداف بودند. اما واقعیات نشان دادکه این ادعایی بیش نیست.  » اردوگاه سوسیالیستی » در ادامه حیات خود ضمن حفظ کشورهایی که » کمونیستها » بر آن حاکم بودند، توانست به جذب کشورها و نیروهایی که در راستای دفاع از منافع بحق مردم خود، تضادهایی در حوزه اقتصاد با کشورهای پیشرفته صنعتی داشتند، پرداخته و این چالشها را نیز تحت عنوان «مبارزات رهایی بخش » نام گذاری کرده و در ادامه توانست با کمک به تشکیل سازمان » کشورهای غیر متعهد » این تشکیلات را نیز به در جهت منافع امپراطوری عظیم خود بکار گیرد . .

 put4

کمونیستهای حاکم بر روسیه که در اساس، حفظ منافع کشور وسیع و پرجمعیت خود را فراتر از هر نظریه و ایدئولوژی دنبال می کردند، توانستند به منافع ملی خود لباس ایدئولوژبک پوشانده و در کنگره ها ی بین المللی احزاب برادر کمونیستی و کشورهای غیر متعهد، این ایده را به کرسی نشانند که همه کشورهایی که در راه استقلال اقتصادی و سیاسی خود مبارزه می کنند،با دشمنی ” آمریکا و اروپا ” روبرو هستند و  برای دستیابی به اهداف استقلال طلبانه خود، باید در رقابتهای اقتصادی و سیاسی میان دو بلوک سوسیالیستی و سرمایه داری، جانب اردوگاه سوسیالیستی را بگیرند . وعنوان این گفتمان ” مبرزات ضد امپریالیستی ” به خود گرفت

این خود به معنای این بود که تعداد زیادی از کشورها مبادلات اقتصادی خود را می بایست بر اساس برنامه های تنظیمی مسکو به اجرا در بیاورند، از خرید اسلحه تا رای گیری های سازمان ملل، اقدامات و منافع کشور شوروی می بایست به منافع ملی ترجیح داده شود . تا گویابا تضعیف آمریکا و غرب این ملتها به حقوق حقه خود دست یابند . طرفه آنکه منافع چنین مبارزاتی در نهایت و در عمل اساسا به حساب ” اردوگاه سو سیالیستی نوشته میشد و ” شوروی در  تضاد هاا و مذاکراتش با غری  از وجود چنین کشورها . مبارزاتی بعنوان کارت برنده استفاده می کرد و

در ادبیات سیاسی مبارزات به اصطلاح ضد امپربالیستی، هر کشور یا گرابش و نظری که به این بایدها تن نمی داد، به عنوان همکار سیا، فاشیست، استعمارگر و…. لقب می گرفت و به این شکل و با این تمهیدات، کشور روسیه که در ابتدای قرن بیستم در شمار کشورهای عقب مانده با اقتصاد ما قبل صنعتی به شمار می رفت، توانست طی مدت کمتر از 50 سال در شمار کشورهای پیشرفته در آید .

از خاطر نبریم  که سردمداران شوروی با استفاده از یک ایدئولوژی و مورد استفاده قرار دادن نیروی میلیونها کمونیست در سراسر جهان و ده ها کشور در راه آبادانی کشور خود، بعد از دستیابی به پیشرفتهای صنعتی و تحکیم خود به عنوان یک ابرقدرت منطقه ای، شکست همان ایدئولوژی را اعلام کردند.

 اقداماتی که تحت عنوان مبارزات ضد امپریالیستی از طرف کمونیستها به عمل می آمد، در عمل همان منافع کشور روسیه بود که برای مقابله با نفوذ آمریکا و اروپا در آسیای میانه و اروپای شرقی و بعضی جمهوری های مسلمان نشین روسیه انجام می گرفت و توانست در طول سالهای بعد از جنگ دوم جهانی تا فروپاشی شوروی به مشی عمل، ایدئولوژی و برنامه مبارزاتی میلیونها انسان و دهها حزب و جریان سیاسی تبدیل شود .

                                  put5

اکنون سالهای سال از فروپاشی اردوگاه سوسیالیستی می گذرد، اما می بینیم که سیاستمداران فدراسیون روسیه که قطعا دیگر کمونیست نیستند، همان تضادها و چالشها را به شکلی جدید با آمریکا، اروپا و دنیای پیشرفته صنعتی دارند. آیا این نیست که طرهات مبارزات ضد امپربالیستی چیزی نبوده است جز همان منافع استراتژیک و ژئوپولیتیک کشور پهناور روسیه؟ سیاستهایی که حتی بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیزادامه پیدا کرده اند … .  روسها توانستند طی چند دهه از نیروی رایگان میلیونها فرد معتقد به مارکسیزم، لنینیزم و ده ها کشور با عناوین جبهه مبارزات عدالتخواهانه و سوسیالیزم بهره بگیرند و پیشرفت کنند و این کشورها را در عقب ماندگی مطلق و نسبی نگهدارند . و در مرزهایی بسیار دورتر از سرزمین خود  ، از طریق  معتقدان به تئوری ” مبارزات ضد امپریالیستی  ، با آمریکا و سایر رقبای اقتصادی خود به اشکال مختلف بجنگند.

سالهای سال از فروپاشی شوروی می گذرد ، اما متاسفانه هنوز آن اید ئولوزی که هر گونه تلاش استقلال طلبانه و عدالت جویانه را در ایجاد درگیری و تنش با آمریکا و کشورهای پیشرفته صنعتی می دانست، بر اذهان بعضی نیروهای استقلال طلب و آزادیخواه سنگینی می کند و در عمل به منافع «فدراسیون روسیه» خدمت می کند. «مبارزات ضد امپریالیستی» ، یک گفتمان تاریخی شکل گرفته در فضای دفاع از منافع شوروی در مقابل آمریکا و کشورهای پیشرفته صنعتی بوده است و هیچ حقیقتی در دفاع از منافع مردم در آن نبوده است .

با کمال تاسف می توان گفت که بسیاری از برنامه ریزان سیاسی و نظامی کشورمان ایران، هنوز در بند همان گفتمان تاربخی اسیر هستند و مبارزات استقلال طلبانه وعدالت جویانه مردم ایران را به مقابله جویی با آمریکا و ایجاد تنش با غرب صنعتی تقلیل داده اند که در عمل بازی کردن در میدان منافع استراتژیک و ژئوپولیتیک فدراسیون روسیه است.   استراتژهای روس با ابداع مارکسیزم، لنینیزم و نظرباتی تحت عنوان مبارزات ضد امپریالیستی توانسته اند تا امروز هم، مبارزان استقلال طلب بسیاری از ملتها را به خدمت منافع خود بگیرند. امروز روسیه، در مرزهایی بسیار دورتر از سرزمین خود در ایران و سوریه بدون دادن کوچکتربن بهایی با آمریکا و اروپا درگیر شده است و بهای این درگیری را مردم جنگ زده سوریه و                         یا مردم ایران به شکل تحریمهای کمر شکن می پردازند .

 چنین اقداماتی هیچ خدمتی به منافع آزادیخواهانه و عدالت جویانه مردم ایران نکرده است . در عمل هم مردم ایران با دادن هرینه های بسیار در ایجاد تنش با کشورهای غربی و آمریکا نتوانسته اند گامهای بزرگی در نزدیک شدن به استقلال اقتصادی و عدالت اجتماعی بردارند . آمارهای منفی رشد اقتصادی ، تحریمها ، بیکاری و تورم ، دلایلی گویا بر این ادعا است .

روسیه «

با اقدامات دولتمردان و برنامه ریزان کشورمان تحت عنوان «مبارزات ضد امپریالیستی»، ایران به خط مقدم مبارزه و کشمکشهای میان فدراسیون روسیه و آمریکا تبدیل شده و با این مبارزات «ضد امپریالیستی»، عملا در میدان منافع استراتژیک همسایه شمالی یعنی روسیه بازی می کند .

               putin2

برای اینکه بتوانیم این حقیقت را به عیان در معرض دید قرار دهیم، باید به تاریخچه پیدا شدن این اصطلاح و اقداماتی که تحت این عنوان صورت گرفته و می گیرد، نگاهی دقیق تر بیندازیم. بعد از جنگ دوم جهانی، کشور اتحاد جماهیر شوروی با چنگ انداختن بر روی مناطقی که در طول جنگ به اشغال خود درآورده بود و باقی ماندن ارتش سرخ در این سرزمینها، با کمک به حاکم شدن کمونیستهای طرفدار خود در آن کشورها، اقدام به بوجود آوردن بلوکی متشکل از این دولتها تحت عنوان «بلوک سوسیالیستی» کرد . آن طور که سردمداران «اتحاد جماهیر شوروی» ادعا می کردند، اردوگاه سوسیالیزم در راستای دفاع از منافع کارگران و زحمتکشان روسیه و جهان تشکیل شده بود و مبارزات، اختلافات و کشمکشهای این اردوگاه با کشورهای سرمایه داری در راستای این اهداف بودند. اما واقعیات نشان دادکه این ادعایی بیش نیست.  » اردوگاه سوسیالیستی » در ادامه حیات خود ضمن حفظ کشورهایی که » کمونیستها » بر آن حاکم بودند، توانست به جذب کشورها و نیروهایی که در راستای دفاع از منافع بحق مردم خود، تضادهایی در حوزه اقتصاد با کشورهای پیشرفته صنعتی داشتند، پرداخته و این چالشها را نیز تحت عنوان «مبارزات رهایی بخش » نام گذاری کرده و در ادامه توانست این کشورها را تحت عنوان » کشورهای غیر متعهد » هماهنگ و سازماندهی کند.

کمونیستهای حاکم بر روسیه که در اساس، حفظ منافع کشور وسیع و پرجمعیت خود را فراتر از هر نظریه و ایدئولوژی دنبال می کردند، توانستند به منافع ملی خود لباس ایدئولوژبک پوشانده و در کنگره ها ی بین المللی احزاب برادر کمونیستی و کشورهای غیر متعهد، این ایده را به کرسی نشانند که همه کشورهایی که در راه استقلال اقتصادی و سیاسی خود مبارزه می کنند، برای دستیابی به اهداف استقلال طلبانه خود، باید در رقابتهای اقتصادی و سیاسی میان دو بلوک سوسیالیستی و سرمایه داری، جانب اردوگاه سوسیالیستی را بگیرند .

این خود به معنای این بود که تعداد زیادی از کشورها مبادلات اقتصادی خود را می بایست بر اساس برنامه های تنظیمی مسکو به اجرا در بیاورند، از خرید اسلحه تا رای گیری های سازمان ملل، اقدامات و منافع کشور شوروی می بایست به منافع ملی ترجیح داده شود . در ادبیات سیاسی مبارزات به اصطلاح ضد امپربالیستی، هر کشور یا گرابش و نظری که به این بایدها تن نمی داد، به عنوان همکار سیا، فاشیست، استعمارگر و…. لقب می گرفت و به این شکل و با این تمهیدات، کشور روسیه که در ابتدای قرن بیستم در شمار کشورهای عقب مانده با اقتصاد ما قبل صنعتی به شمار می رفت، توانست طی مدت کمتر از 50 سال در شمار کشورهای پیشرفته در آید .

طرفه آن که سردمداران شوروی با استفاده از یک ایدئولوژی و مورد استفاده قرار دادن نیروی میلیونها کمونیست در سراسر جهان و ده ها کشور در راه آبادانی کشور خود، بعد از دستیابی به پیشرفتهای صنعتی و تحکیم خود به عنوان یک ابرقدرت منطقه ای، شکست همان ایدئولوژی را اعلام کردند.

 اقداماتی که تحت عنوان مبارزات ضد امپریالیستی از طرف کمونیستها به عمل می آمد، در عمل همان منافع کشور روسیه بود که برای مقابله با نفوذ آمریکا و اروپا در آسیای میانه و اروپای شرقی و بعضی جمهوری های مسلمان نشین روسیه انجام می گرفت و توانست در طول سالهای بعد از جنگ دوم جهانی تا فروپاشی شوروی به مشی عمل، ایدئولوژی و برنامه مبارزاتی میلیونها انسان و دهها حزب و جریان سیاسی تبدیل شود .

اکنون سالهای سال از فروپاشی اردوگاه سوسیالیستی می گذرد، اما می بینیم که سیاستمداران فدراسیون روسیه که قطعا دیگر کمونیست نیستند، همان تضادها و چالشها را به شکلی جدید با آمریکا، اروپا و دنیای پیشرفته صنعتی دارند. آیا این نیست که ترهات مبارزات ضد امپربالیستی چیزی نبوده است جز همان منافع استراتژیک و ژئوپولیتیک کشور پهناور روسیه؟ سیاستهایی که حتی بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیزادامه پیدا کرده اند … .  روسها توانستند طی چند دهه از نیروی رایگان میلیونها فرد معتقد به مارکسیزم، لنینیزم و ده ها کشور با عناوین جبهه مبارزات عدالتخواهانه و سوسیالیزم بهره بگیرند و پیشرفت کنند و این کشورها را در عقب ماندگی مطلق و نسبی نگهدارند . و در مرزهایی بسیار دورتر از سرزمین خود، با آمریکا و سایر رقبای اقتصادی خود به اشکال مختلف بجنگند.

سالهای سال از فروپاشی شوروی می گذرد ، اما متاسفانه هنوز آن اید ئولوزی که هر گونه تلاش استقلال طلبانه و عدالت جویانه را در ایجاد درگیری و تنش با آمریکا و کشورهای پیشرفته صنعتی می دانست، بر اذهان بعضی نیروهای استقلال طلب و آزادیخواه سنگینی می کند و در عمل به منافع «فدراسیون روسیه» خدمت می کند. «مبارزات ضد امپریالیستی» ، یک گفتمان تاریخی شکل گرفته در فضای دفاع از منافع شوروی در مقابل آمریکا و کشورهای پیشرفته صنعتی بوده است و هیچ حقیقتی در دفاع از منافع مردم در آن نبوده است .

با کمال تاسف می توان گفت که بسیاری از برنامه ریزان سیاسی و نظامی کشورمان ایران، هنوز در بند همان گفتمان تاربخی اسیر هستند و مبارزات استقلال طلبانه وعدالت جویانه مردم ایران را به مقابله جویی با آمریکا و ایجاد تنش با غرب صنعتی تقلیل داده اند که در عمل بازی کردن در میدان منافع استراتژیک و ژئوپولیتیک فدراسیون روسیه است.   استراتژهای روس با ابداع مارکسیزم، لنینیزم و نظرباتی تحت عنوان مبارزات ضد امپریالیستی توانسته اند تا امروز هم، مبارزان استقلال طلب بسیاری از ملتها را به خدمت منافع خود بگیرند. امروز روسیه، در مرزهایی بسیار دورتر از سرزمین خود در ایران و سوریه بدون دادن کوچکتربن بهایی با آمریکا و اروپا درگیر شده است و بهای این درگیری را مردم جنگ زده سوریه و                         یا مردم ایران به شکل تحریمهای کمر شکن می پردازند .

 چنین اقداماتی هیچ خدمتی به منافع آزادیخواهانه و عدالت جویانه مردم ایران نکرده است . در عمل هم مردم ایران با دادن هرینه های بسیار در ایجاد تنش با کشورهای غربی و آمریکا نتوانسته اند گامهای بزرگی در نزدیک شدن به استقلال اقتصادی و عدالت اجتماعی بردارند . آمارهای منفی رشد اقتصادی ، تحریمها ، بیکاری و تورم ، دلایلی گویا بر این ادعا است .

Tagged as: , , , , ,

Categorised in: مقالات و نوشته های ژئو پولیتیک ایران ، خاور میانه ، زوسیه و ایران, سیاست

1 Response »

  1. در مورد ارسال نیرو به سوریه، باور کردنی نیست ، دلیلش هم اینست که نه عربستان ونه آمریکا دربوقهایشان نگفتند ، این دوکشور اگر گنجشکی هم از ایران به سوریه برود فورا…، روسیه، چین وایران ماهانه 500 $ به سوریه میدهند برای منع سقوط سوریه و البته روسیه از نظر نظامی و لجستیکی و سایر امکانات انسانی بسیار فعال است ، پاشنه آشیل روسیه مرزهای شرقی و نه غربی است ، به همین دلیل لنینگراد زیاد مهم نبود ،هتلر به استالینگراد حمله اصلی کرد، روسیه به بسیاری جنبشها و کشورها بطور جدی کمک میکرد و این خرجها را ازعرق جبین کارگران روس میداد، سد اسوان 200 $ ملیون بی بهره داد که البته مقدمه خروج روسیه از لاک خود بطرف افریقا و از آنجا به کوبا بود، روسیه کمکهای بی شائبه و برادرانه زیادی به همه کرد و این درحالی بود که روسیه مستعمره ای نداشت بر عکس غرب ، دلیل قویتری باید ، که ایران در فضای روسیه حرکت میکند، ارتجاعی سرکوبگر و……/ کاملا درست است واین سیاست مانع بزرگی در راه به میدان آمدن نیروهای ملی و تاثیر گزار در داخل وخارجمیهن است، ایران به حزبالله حماس جهاد اسلامی جبهه خلق زیدیها بحرین ودر آفریقا کمی کمک میکند. اینها مربوط به تقویت کمر بند حفاظتی ژئو پلتیک جغرافیائی است و ربطی به مذهب ندارد ، شیعه سنی ادامه دوره عثمانی است و ایران نمیتواند از شراین میراث 400 ساله نجات پیدا کند در روسیه هم بلشویکها مجبور بودنه محجبه های ترکستان و دستار بندان بخارا را به عضویت حزب بلشویک در اورند و جلسات حزبی را در مساجد ../ در مورد داعش و ایران آفرین/ روی این بخش میتوان بحث کرد که بهترین روش مقابله چیست ، با در نظر گرفتن تنهائی تاریخی ایران در منطقه ای که آمریکا با ریموت کنترل از مالزی تا پاکستان و……/وبحرین را در جلسه اتحادیه ضدعربی گرد میاورد ، ممنون از زحمتی که برای روشنگری میکشید در این زمانه قابل تقدیر است. احمد مزارعی.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: