سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

” امریکا ” بدنبال کاهش وابستگی ” اکراین ” به گاز ” روسیه ” است

    ” امریکا ” بدنبال  کاهش وابستگی ” اکراین ” به گاز ” روسیه ” است

 

نوشته ای که در زیر می اید گزیده ای از مقاله ای است که  امروز 5 مارس در در نیورک تایمز ، منتشر شد . نویسنده در این مقاله بخوبی توانسته است ، بر خورد زور گویانه روسیه با ” اوکراین ” را در مورد نیاز این کشور به گاز صادراتی روسیه را نشان دهد . قابل توجه است که نیاز روسیه به “اوکراین ” فراتر از مسائل ژئو پولیتیک ، و در عین حال  نیاز به لوله های انتقال گاز روسیه به اروپا است که از طریق ” اوکراین ” می گذرد .

نگاه نکرده به این نیاز ، روسیه  برای برآورده کردن این نیاز خود همیشه از موضع بالا با این کشور بر خورد کرده و سعی در بر روی کار آوردن سیاستمداران وابسته به خود در “اوکراین ”  می نماید . با دانستن این واقعیات است که به نظر  می آید که مردم ” اوکراین ” جز قیام علیه حکومت وابسته ” یانوکویچ ” راه دیگری نداشته اند .

 

 

 

” امریکا ” بدنبال  کاهش وابستگی ” اوکراین ” به گاز ” روسیه ” است

 

در پی بحران ” کریمه ” ، دستگاه دیپلماسی ” آمریکا ” با هدف کاستن از قدرت ” پوتین ” در استفاده از گاز بعنوان ” سلاح”  ، بدنبال کاهش وابستگی ” اوکراین ” به گاز روسیه است .

از سال 2011 ، آمریکا بدنبال اقداماتی بوده است که بتواند از امکان عرضه گاز ارزان ، بعنوان اهرمی در مقابله با قدرت روسیه در این حوره استفاده کند .

استراتژی ” “گازی ” واشنگتن با لطا یف الحیل بدنبال تضعیف قدرت روسیه در بازار گاز بوده است و با اینکه روسیه بزرگترین فروشنده گاز در جهان است ، ” آمریکا ” اخیرا توانست بعنوان بزرگترین تولید کننده گاز ، ” روسیه ” را پشت سر گذارد .

شرکت ” گاز پروم ” روسی اخیرا اعلام کرد که بعد از این گاز با قیمت تخفیفی را در اختیار ” اکراین ” قرار نخواهد داد و این در حالی است که این گاز 60%  نیاز ” اوکراین ” را تامین می کند و روسیه در سالهای 2006،2007 و 2009 ، لوله های گاز صادراتی خود به اروپا  و ” اکراین ” را بسته بود .

” آمریکا ” هنوز گاز طبیعی خود را صادر نکرده است اما این کشور بر آنست که از ابتدای سال 2015 به شرکتهای صادراتی خود اجازه صادرات گاز را بدهد .

 علاوه بر زبان و تاریخ ، عامل دیگری که دو کشور ” روسیه ” و ” اوکراین ” را به یکدیگر پیوند می دهد، ” گاز ” است ، عاملی برای قدرت هر کدام از دوطرف و همچنین آسیب پذیری بزرگ هر دو از این مسئله است. این وابستگی بمانند اسلحه ای است که گویا هر کدام از دوطرف به شقیقه دیگری نشانه رفته است .

    Anatolii Stepanov/Reuters

            63% گاز صادراتی روسیه به اروپا از طریق اوکراین می گذرد                                                                                            

منابع گاز طبیعی برای روسیه بعنوان ابزاری  برای حفظ  ارتباط با بسیاری از کشورهای سابق اتحاد شوروی عمل می کند . ” اکراین ” بدون گاز روسیه یخ می زند و جریان گاز روسیه به ” اوکراین ” برای هر دو کشور مایه ثروت و در عین حال ” فساد ” است . در عین حال روسیه اجرای قرار دادهای گازی خود با اروپا را از طریق ، لوله های انتقال گازی که از ” اکراین ” می گذرد، به اجرا درمی آ ورد .

علیرعم احداث لوله های گاز از دیگر مسیرها ، به هر حال 63%تمامی صادرات گاز روسیه از ” اکراین ” می گذرد .و اروپا برای 25% از گاز مصرفی خود به روسیه نیازمند است .

واقعیتی که تا کنون در غرب به آن توجه نشده است اینستکه دولت روسیه یک دولت ” نفتی ” است که بیش از 50% در آمد دولت به صادرات این محصولات وابسته است و در آمد حاصل از گاز حدود یک سوم در آمد دولت را تشکیل می دهد .

” گاز پروم ” شرکت معظم بجای مانده از دوران شوروی ، در سال 2011  قرار دادهایی با کشورهای غربی برای انتقال گاز به این کشور ها به مبلغ 49 میلیارد دلار بست که از این مبلع توانست 39 میلیارد دلاز ان را به اجرا در بیاورد . در این قرار دادها آمده است که ” گاز پروم ” موظف است که مواد قرار داد را به اجرا در آورد و در صورت عدم تامین بموقع گاز ،  گااز پروم موظف است انرا از طرق  دیگر تامین کرده و در اختیار خریدار قرار دهد  ، این بدان معنی است که روسیه توانسته است برای سالها بدون اینکه به مشکلی بر خورد ، مقامات ” اکراین ” را  برای اجرای قراردادهایش وادار به همکاری  با خود بکند .

Sources: East European Gas Analysis, National Gas Union of Ukraine                                 خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا در اوکراین 

در اثبات نیاز دوجانبه روسیه و اکراین به یکدیگر در این زمینه می توان یه سخنان مدیر کل ” گاز پروم ”  آقای ” آلکسی میلر ” در روز سه شنبه  اشاره کرد  وی گفت : ” از یکم آوریل فروش گاز با قیمت تخفیفی که در درواان ریاست جمهوری ” یانو کویچ ” و در ازای نپیوستن این کشور به قرار داد تجاری اتحادیه اروپا  به این کشور اعطا شده بود ،  متوقف می شود اما ” میلر ” در عین حال یا د آور شد که شرکت مطبوع وی آماده است  از پرداخت وامی بملغ 2 تا 3 میلیارد دلار به ” آوکراین ” برای پرداخت قروضش به ” گاز پروم ” پشتیبانی کند .

 در سال 2013 شرکت”  نفت و گاز ”  اوکراین بایت هر هزار متر مکعب گاز مبلغ 400 $ به ” گاز پروم ” پرداخت کرده است .  در قرار دادی که در ماه دسامبر گذشته بین دو کشور بسته شد این مبلغ به 285 کاهش یافت و قرار است که از اول  آوریل  با به  همان 400 $ افزایش یابد . این مبلغ بسیار بیشتر از مبلغی است که گاز پروم بابت 1000 متر مکعب گاز از مشتریان اروپایی خود دریافت می کند . این مبلغ بنا بر گزارش سالانه  این شرکت ، برای مشتری اروپایی  فقط 313 دلار بوده است .

در درگیری سال 2009  میان روسیه و اوکراین که به توقف انتقال گار روسیه به اروپا انجامید ، با امضای قرار دادی میان  روسیه و ” یولی تیمو شنکو ”  به پایان رسید . این قرار داد ده ساله و به صورت  ” پرداخت مبلغ ثابت برای مقدار ثابت ” بود یعنی ” اکراین ” موظف بود  سالانه مقدار 50 میلیارد متر مکعب گاز ، از روسیه بخرد ،  و اگر هم مقدار گار دریافتی ” اکراین ” کمتر از این مقدار بود ، باید برای همان 50 میلیارد متر مکعب پرداخت می کرد .مبلغ پرداختی قرار داد بر ای هر متر مکعب  با توجه به اینکه مصرف و در یافت گاز ” اوکراین ” کمتر از 50 م.م بود ، گرانتر از مبلغی بود که کشورهای اروپایی بابت گاز به روسیه پرداخت می کردند . مثلا  ” اکراین “در سال 2011 ، فقط مقدار 44 میلیارد متر مکعب  از روسیه گاز دریافت کرد ، این مقدار برای سال 2012 ، 32 میلیارد متر مکعب و برای سال سال 2013 ، مقدار 28 میلیارد متر مکعب بوده است . این سالها دوره ای بود که ” اکراین ” در بحران اقتصادی وکاهش تولیدات بسر می برد .

 در ماه ” ژانویه”گذشته  ، گاز پروم ، فاکتوری بمبلغ  هفت میلیارد دلار برای ” اکراین” برای گاز مصرف نشده فرستاد که با استناد به شکل قرارداد گازی مابین طرفین یعنی ” پرداخت مبلغ ثابت برای مقدار ثابت ” ، ارائه شده بود . ” اوکراین ” از پرداخت این مبلغ خود داری کرده و بنظر نمی رسد ، اعتراض “اوکراین در هیچ دادگاهی  قابل طرح باشد .

به هر حال روسیه ار تولید کنند گان بزرگ نفت است و حتی اگر بر اثر بحران ” اکراین ” صادرات گاز  روسیه دچار مشکل شود ، قیمت نفت صادراتی این کشور که از طریق تانکرها و ” بلا روس ” صادر می شود بالاتر خواهد رفت .

 مقامات ” اکراین ” بر آنند که هیچ مبلغ اضافی برای گاز نپردازند ، ” دیوید ژوانیا ”  از اعضای پارلمان “اکراین ” می گوید : تا یکماه دیگر هوا گرمتر خواهد شد و ما می توانیم  شیرلوله های انتقال گاز را ببندیم و خواهیم دید روسیه و گاز پروم ، بیشتر متضرر خواهند شد یا ما .

از منظری دیگر حتی اگر مناقشات  میان این دو کشور بالا بگیرد ، ” او کراینی ها ” با داشتن   ذخیره قابل توجه گاز در منابع ذخیره اشان  ، زمستان گرمی را از سر خواهند گذراند و بعد از آن  نیز بهار در راه است .

.   

Tagged as: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: