سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

آخرین اخبار از “شبه جزیره کریمه”

   آخرین اخبار از “شبه جزیره کریمه” در” شبه جزیره کریمه”  چه می گذرد ؟

 اکنون دیگر قطعی شده است  که ” کرملین ” برای ادامه و حفظ کنترل خود بر این شبه جزیره استراتژیک ، نه بدنبال دخالت نظامی( که این روزها هیچ کشوری به چنین خطری تن نمی دهد ) که بدنبال ایجاد  ساز و کارهای قانونی و مطابق با عرف بین المللی است .

شبه جزیره کریمه با مساحت 25000 میلومتر مربع و جمعیت حدود 2.5 میلیون نفر است که از این تعداد 60% انها روس هستند . این منطقه در سال1954 و در دوره ” اتحاد جماهیر  شوروری” به کشور ” اوکراین ” واگذار شد  و بعد از فروپاشی ” شوروی ” بعنوان منطقه خود مختار” در داخل  جمهوری “اوکراین ” باقی ماند .

درست از فردای فروپاشی ” شوروی ” ، ” کرملین ” گاه بگاه با اعلام اینکه  بندردریایی  سباستوپل ، جزو مناظقی نبوده است که در سال 1954 به ” اوکراین سوسیالیستی ” واگذار شده ، حق خود می دانست که در این بندر حضور نظامی داشته وآنرا بعنوان پایگاه دریایی خود استفاده کند . حتی در جریان قدرت گیری ” دولت نارنجی ” در سال 2004  ؛  ” اوکراین”  متعهد شد که قرار داد حضور ” روسیه” را تا سال 2017 تمدید کند که بر اساس آخرین خبرها ، این قرار د اد در دوران حضور ” یانوکویچ ” بر قدرت ، تا سال 2042 تمدید شده است .

از تاریخ بیست و دوم  فوریه که کاخ ریاست جمهوری در ” کیف ” به اشغال معترضین در امد و روز بعد از آن که ” یانو کویچ ” از این شهر گریخت ، “کرملین ”  بمدت چهار روز از هر گونه اقدام خود داری کرده  وتنها در 27 فوریه بود که ” مسکو” فعالانه بمیدان آمد.

  در این روز  ” یانوکویچ ” با برگزاری یک مصاحبه مطبوعاتی و بعنوان ” رییس جمهوری قانونی اوکراین ” از روسیه کمک خواست . همان موقع پیش بینی این بود که روسیه جریان وقایع  را بطرف تبدیل ” کریمه ” به یک جمهوری مستقل پیش خواهد برد . بعد از مصاحبه مطبوعاتی فوق الذکر و با توجه به اینکه  رییس جمهور سابق “اوکراین”  بعد از ان و تا کنون هیچ تحرکی نداشته است  ، تحرکات دولتمردان روسیه در راستای پوشیدن جامه عمل به خواسته مورد پیش بینی این نوشته  و حتی احتمالا کمی بیشتر ،  بشرح زیر بوده است . برای اینکه مخاطب این سطور بتواند با آنچه در حال حاضر در منظقه می گذرد ارتباط فعالتری بر قرار کند ، مجموع این تحرکات را در چند تیتر تنظیم و هر تیتر را با یک تصویر که در عین حال  ” لینک” به ویدئوی خبر مربوطه نیز است ، مشخص کرده ام  . همه ویدئو ها از تلویریون ” روسیه 24 ” که بزبان روسی است گرفته شده است و حتی الامکان آنچه که گوینده ویدئو می گوید  برای شما در زیر ترجمه می شود .

1- پرچم های روسیه بر فراز مجلس و ادرات ” جمهوری خود مختار کریمه “    

 در روزهای 27و 28 فورال  و بعد از کنفرانس مطبوعاتی ” یانو کویچ”  ینج اتوبوس که سرنشین هر کدام از آنها 20-30 مرد کاملا مسلح بود  ، فرود گاهها و نقاط حساس شهر ” سیمفروپول ” را به اشغال خود در آورده و با استقرار در محل پارلمان  ” شبه جزیره کریمه ” ، بر  بر قراری اجلاس نمایندگان پاربمان ” کریمه ”  نظارت کردند . رسانه های عمومی ” کریمه ” و ” روسیه ” این افراد مسلح که یونیفورمهای بی نشان بر تن داشتند را ” افراد کمیته های دفاع از خود مردمی ” نام نها دند . خبرنگار می گوید که این مردان با اینکه هیج نشان نظامی ندارند کاملا مسلط بوده و مشخص است افراد کار آزموده نظامی  هستند . رسانه های غربی از این افراد بعنوام نیروهای نظامی روسیه یاد می کردند .

 

 2-پارلمان ” کریمه در این اجلاس ، تاریخی برای بر گزاری رفراندوم در باره ” استقلال ” یا ” ادامه خود مختاری ” کریمه تعیین کرد . دولت را منحل و کشور را تحت نظارت ، شورای عالی متشکل از هیئت وزیران و رئیس جدید پارلمان ” سرگی آکسیونوف” در آورد.

 

3- ” ولادیمیر کنستانتینوف ” رییس پارلمان ، ” کریمه ”  ضمن اعلام اینکه ” دولت مستقر در کیف ” را قانونی نمی داند ، پارلمان را  را تنها نیروی حاکم بر این شبه جزیره اعلام کرده و تمام قوای مسلح و نیروهای نظامی ” کریمه ” را تحت فرماندهی این نهاد  اعلام کرده و از ” دولت روسیه ” برای به کنترل در آوردن امور منطقه تقاضای کمک کرد . 

 

 

 

4- دولت روسیه در یک رای گیری به  ” ولادیمیر پوتین”  اجازه می دهد   در صورت لزوم و بخطر افتادن منافع روسیه و مردم روس تبار منطقه  ، در کشور ” اکراین ” از نیروهای مسلح استفاده نماید . بر اساس دکترین نظامی فراسیون روسیه مصوبه سال 2010 ، “استفاده از نیروهای مسلح و سایر یگان‌ها برای تأمین امنیت شهروندان روس ساکن خارج  از مرزهای فدراسیون روسیه ، در انطباق با توجه به اصول و هنجارهای عمومی به‌رسمیت شناخته شده حقوق بین‌الملل و قراردادهای بین‌المللی فدراسیون روسیه، قانونی هستند.»

 در شهرهای بزرگ روسیه تظاهرات دولتی در پشتیبانی از این تصمیم سازمان داده می شود .

 

 

5-“ولادیمیر کنستاتینوف ” ، رئیس پارلمان ” کریمه ” در یک برنامه تلویریونی اعلام می دارد که ، ” کریمه ” نمی خواهد از “اوکراین”  جدا شود و به دنبال ” خود مختاری بیشتر از ” کیف ” است و از مردم خواهان همکاری در حفظ نظم  می شود .

بنظر می رسد که ” کرملین ” امکان استقلال ” شبه جزیره استراتژیک ” کریمه را تا 20 مارس سال جاری که تاریخ برگزاری رفراندم است مانند شمشیر دموکلس بر فراز سر ، دولتمردان جدید ” اکراین ” نگاه خواهد اشت و منتظر عملکرد آنان در شکل جدیدی از وفا داری اشان به ” مسکو ” خواهد شد . چنانچه ” یولی تیمو شنکو ” که بزودی قرار است به ” مسکو ” برود نتواند ، رضایت ” کرملین را جلب کند ، مسکو قطعا بدنبال گرفتن رای ” آری ” در رفراندم مربوط به ” استقلال  کریمه ” از ” اوکراین ” خواهد بود . چه اینکه تنها دوروز پیش ، ” سرگی آکسیونوف ”  رییس شورای وزیران ” کریمه ” از بر گزاری رفراندوم در باره  ” ماندن یا نماندن در ترکیب ” اکراین ” می گفت اما امروز رییس شورای وزیران”کریمه ” این نکته را یاد آور شد که مردم این شبه جزیره  ، الزاما نمی خواهند از ” اکراین ” جدا شوند بلکه اگر ” کیف ” بخواهد از در اختلاف با این شبه جزیره درآید آنگاه برای مردم راهی جز جدایی نخواهد ماند

 

– در ادامه بازی با دولت  ” کیف ” فرمانده نیروی دریایی ” کریمه ” ، استقلال خود را از قدرت مرکزی اعلام کرده و خود را تحت فرماندهی دولت جدید شکل گرفته در ” کریمه ” اعلام می کند .

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها: کریمهیولی تیموشنکویانو کویچViktor YanukovychKharkiv

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اسفند 1392ساعت 0:34  توسط کاوه  |  نظر بدهید

Tagged as: , , ,

Categorised in: مقالات و ترجمه ها در باره بحران "اوکراین ", سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: