سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

روحانیت حاکم بر ایران نماینده هیچ کس نیست

تحلیل سیاسی هفته
غرولند بی حاصل دلواپسان از آغاز اجرای برجام
روحانیت حاکم بر ایران نماینده هیچ کس نیست و خامنه ای وبیت رهبری نیز با هیچکس وحدت ندارند

لینک صدای مقاله

در هفته گذشته جدال های لفظی بر سر اجرای “برنامه اقدام جامع مشترک ” یا ” بر جام ” ، میان سردمداران نظام اسلامی ادامه داشت . علیرغم اعتراض ادامه دار گرایش موسوم به “دلواپسان” و روزنامه کیهان که نسبت به آغار و شروع اجرای بر جام روز بروز بر خشم آلود بودن لحن اشان افزوده می شود ، روزهای دوشنبه و سه شنبه گزارشهایی مبنی بر عملیات شروع جمع آوری سانتریفیوژها منتشر شد و این در حالی بود که ” علی خامنه ای ” در فرمان خود در مورد اجرای بر جام شروط معینی را بر شروع اجرای برجام گذاشته بود که هنوز هیچکدام ار انها بر آورده نشده است.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی ،روز سوم نوامبر ( 12 ابان ) در سخنانی در مجلس اعلام کرده بود که : ” بالغ بر ۲۰۰ دستگاه سانتریفیوژ با زیرساخت های آن تا این لحظه در فردو جمع آوری شده است و اتصالات و پیچ های مابقی سانتریفیوژها باز شده. البته از دیروز که تذکر داده شد، دستوری از یک جایی برای توقف این اقدامات صادر و اقدامات متوقف شده است”.
و این در حالی بود که ” صالحی ” رییس سازمان ” انرژی اتمی ” در آستانه سفر به ژاپن با اطمینان از موضوع آغاز برچیده شدن سانتریفیوژها سخن گفته بود .
با توجه به لحن مطمئن صالحی در مورد موضوع شروع جمع آوری سانتریفیوژها بنظر می رسد که ” خامنه ای ” از یکطرف بدنبال اجرای طرح خود مبنی بر اجرای “بر جام” بدون بر آورده شدن پیش شرطهای خود است و از طرف دیگر وقتی ” کریمی قدوسی ” می گوید ” از جایی دستوری برای متوقف شدن بر چیده شدن آمده است ” بیانگر این حقیقت است که خامنه ای به بازی خود با گرایش اصولگرایان ادامه داده و می خواهد این جماعت را برای روز مبادا در کنار خود داشته باشد و به زبان بی زبانی به هواداران خود بگوید که اجرای بر جام را به اجبار پذیرفته است و تمایل دارد در اولین فرصت ممکن تحقیقات هسته ای ایران را به شرایط سابق بر گرداند . امری که بنظر می رسد زمینه اجرایی پیدا نخواهد کرد .
اصولگرایان و دلواپسان نیز از اینکه تا کنون توسط ” خامنه ای ” فقط بعنوان چماق خشونت ” خامنه ای ” و ” سپاه ، بر علیه رقبای سیاسی این دو بکار گرفته شده بوده اند و اکنون که خامنه ای نیاز بیشتری به روحانی و اعتدال گرایان دارد اینان مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته اند به زبان آمدند . ” حجت الاسلام رسایی ” که از فعالترین افراد جناح دلواپسان است در تذکری شفاهی در مجلس به بیان این دلنگرانی خود پرداخته چنین گفت :
“می‌گویند خدمت رهبری رفته‌ایم و ایشان آغاز اقدامات ایران را پذیرفته‌اند/ این بازی را تمام کنید
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یک آقایی صبح می‌گفت، خدمت مقام معظم رهبری رفته‌اند و ایشان نیز آغاز اقدامات ایران در جمع‌آوری سانتریفیوژها را پذیرفته‌اند. این بازی باید تمام شود؛ چراکه ایشان یک مسائلی را علنی بیان می‌کنند و بعد عده‌ای می‌گویند رفته‌ایم خصوصی با ایشان صحبت کرده‌ایم و ایشان پذیرفته‌اند.”
با اینکه در این جملات اعتراض گوینده بیشتر متوجه کسانی است که ادعا کرده اندکه ” آقا ” چه گفته است ، اما در حقیقت این اعتراض نیز به نوعی متوجه ” خامنه ای ” نیز می شود . البته باید در نظر داشته باشیم که جماعت رسایی و حسین شریعتمداری و ذوب شدگان در ولایت علیرغم نارضایتی اشان از ” خامنه ای ” جرات ابراز این نارضایی و اظهار مخالفت را نداشته و بنظر هم نمی رسد نارضایتی اشان از ” خامنه ای ” از حد همین غرولندها بالاتر برود چه اینکه این جماعت در مقابل مردم مظلوم ایران و کارگر معترض و زن مثلا بد حجاب مانند گرگ درنده هستند اما در مقابل قطب قدرت جرات نفس کشیدن هم ندارند .
فرمانده سپاه: فتنه بعد از برجام طولانی خواهد بود
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اکنون به مانند فرماند ار نظامی کشور در مورد همه مسائل کشور اعم از اقتصادی و سیاسی به اظهار نظرهای چالش بر انگیز می پردازد و همراه با فرماندهان و اعضای سابق سپاه که اکنون در بخشهای مختلف حکومت بخشهایی کلیدی را در دست دارند ، دولتی پر قدرت دردرون دولت شکننده روحانی تشکیل داده است در همایش موسوم به ” دوران بزن و در رو تمام شده است ” به تکرارحرفهای نخ نما شده شیخ فضل الله نوری و خمینی و آل احمددر باره لیبرالیزم و و غرب پرداخته و جملات اخیر خامنه ای را تکرار کرده گفت :
اگر این باور در فکر مردم ایجاد شود که در مساله هسته ای توافق شد پس در مسایل دیگر هم می‌شود توافق کرد، این یک خطر و فتنه است.”
جعفری هشدار داد که “”در فضای جدید، نگاه و گرایش برخی مسئولین، به سمت اطمینان به غرب و لیبرالیسم است”
وی در باره اینکه در بخشی از توافقنامه ” برجام ” محدودیت هایی برای فعالییت های موشکی ایران پیش بینی شده است اظهار نگرانی کرده و می گوید که با توجه به این نگرانی همراه با سایر فرماندهان سپاه نزد خامنه ای رفته اند و خامنه ای به اینان اطمینان داده است که در این باره هیچ محدودیتی از سوی جمهور اسلامی پذیرفته نخواهد شد و ایشان و سایر نظامیان خاطرشان در این باره آسوده شده است. این درگیری ها نهایتا به روز 13 آبان و گفتارهای وابسته به آن کشیده شد و “حسن روحانی “در همایش روز مبارزه با استکبار جهانی در پاسخ مستقیم به بیانات ” عزیز جعفری” که وی نیز ریاست جمهوری اسلامی را بطور مستقیم خطاب قرار داده بود واکنش نشان داده و گفت :
” نباید خدای ناکرده برخی بخواهند از این کلمات و واژگان سوء استفاده کنند و اینطور نباشد که از این پس با هر کس که مخالف هستیم، بخواهیم او را به نحوی متهم کرده و گروهی را به حاشیه برانیم. البته مردم در این زمینه‌ها کاملاً هوشیار، بیدار، ناظر و متوجه هستند و بخوبی شرایط را رصد می‌کنند و در موقع لزوم مانند انتخابات، آگاهانه و با حضور گسترده نظر خود را اعلام می کنند.”
در این باره که چرا روحانی در باره حمایت مستقیم ” خامنه ای” از ” سپاه پاسداران ” خود را به ندیدن می زند در فرصت دیگری سخن خواهیم گفت اما روحانی میداند که عمر دولت وی ، مستعجل بوده و نمی خواند اشتباه احمدی نژاد را تکرار کرده و و با حمله به رهبری زمان ریاست جمهوری هود را کوتاه کند . اما قطعی است که رهبران سپاه بزودی بعد از قلع و قمع گرایش اصلاح طلبی ” در جهت حذف گرایش ” اعتدال ” ، سخنان صریحتری بزبان آورده و رمینه را برای حذف نهایی این گرایش نیز فراهم خواهند کرد .
در عین حال نیز در نظر داشته باشیم که وحدت بیت رهبری و سپاه خود نیزاز نطر تاریخی می تواند شکننده باشد و روحانیت حاکم و تا کنون و در حوره سیاست به همه متحدان خود خیانت کرده و بیشتر در صدد سوء استفاده از آنان بر ای حفظ و تثبیت قدرت سیاسی و اجتماعی خود بوده است . نمونه بر خورد ” خمینی ، با “بازرگان ” ، بنی صدر ، جبهه ملی و بعدا با اصلاح طلبان حکومتی و اخیربا “احمدی نژاد” و دلواپسان بیانگر اینستکه روحانیت و در اینجا بیت رهبری قشری است که هیچ هویت و پرنسیپ اجتماعی ندارد و مانند انگل با تغذیه از خون وامکانات دیکر اقشار و طبقات اجتماعی آنان را نابود و به حیات خود ادامه میدهد . می خواهم بگویم در ایران امروز هیج قشر وطبقه و دسته و قومی از آسیب روحانیت این قومی که بقول خمینی ” برای حفظ نظام ، حتی دین خدا راهم تعطیل خواند کرد ” در امان نخواهد بود ، اما خرفت ترین اقشار اجتماعی ایران آخرین دسته ایرانیانی هستند که به این خیانت روحانیت به ایران و ایرانی آگاه خواهند شد . و کسانی که دیرتر به این بازی ، پی ببرند بیشترین ضرررا خواهند کرد
رهبران سپاه پاسدارن باید ضمن توجه به این خصیصه روحانیت در عین جال بدانند که نظام فقیهان در ایران آفتاب لب بام است و دیر یا زود می رود و این امکاناتی که اکنو ن در نظام تحت رهبری روحانیت در از آن بر خوردارند در ایران پس از ج.ا به مدرک جرم اینان در پیشگاه ملت تبدیل شده وبه قیمت حذف کامل اینان ار سپهر سیاست در ایران منجر خواهد شد . در هر اختلاف احتمالی میان روحانیت و سپاه ، برنده نهایی روحانیت خواهد بود که ، مرکزیت اصلی تولید فکر و تولید ایدئولوژی در این مجموعه متشکل را بعهده دارد . .
از خاطر نبریم فر ماندهان سپاه در بهترین حالت کمتراز چند دهه است که به فعالیتهای سیاسی و اجتماعی روی آورده اند . و نسبت به روحانیت با سابقه ای به قدمت چند صد سال فعالیت در دربارهای پادشاهان مختلف ، کودکانی هستند که به تازگی به بازی در دنیای سیاست روی آورده اند . سپاه نیز این نقیصه خود را با انتظار برای روزی که خامنه ای بمیرد و روحانیت حاکم و بیت رهبری با خلا شخصیت مرکزی روبرو شود جبران کرده و به این تحلیل رسیده است که بعد از خامنه ای این سپاه است که متشکل ترین سازمان عقیدتی تشکیلاتی و نظامی جمهوری اسلامی بوده و با انتخاب یک روحانی عالی مقام اما گوش بفرمان خواهد توانست کشور و روحانیت و را یکسره در اختیار بگیرد .

البته سپاه و رهبران آن نیز به نیکی می دانند که در حال حاضر این نظام با وحدت میان ” سپاه ” و بیت رهبری ” بر سر پا ایستاده است و بنا بر این دائما در حال دیکته کردن شروط خود برای ادامه این وحدت هستند .
روحانیت و بیت رهبری اگر با خلاء شخصیت مرکزی روبرو نشود به بازی خود با سپاه مانند سایر متحدان خود ادامه داده و در بزنگاهی تاریخی ، قطعا به حذف این رقیب پر قدرت و سرکش اقدام خواهد کرد . روحانیت حاضر به پذیرش رقیبی به نام آخوند مکلا و اخوند نظامی و خلاصه هیچ رقیبی نبوده و بنظر می رسد جوشش بیش از حد و غلیان سپاهیان در دفاع از اسلام و مسلمین ، موجب نگرانی رهبران روحانی نظام را فراهم آورد . از خاطر نبریم ” خامنه ای ” که ” احمدی نژاد” را فرزند خود می خواند از استفلال زیاده از حد وی و اینکه گویا وی قصد دارد انحصار مذاکره و دیدار با امام دوازدهم شیعیان را از چنگ روحانیت دربیاورد ، به نوعی بوی اسلام بدون روحانیت را حس کرد و وی را به مرکز پارک دایناسورهای نظام یعنی ” شورای تشخیص مصلحت نظام ” هدایت کرد .
نهایت اینکه تنها عاملی که می تواند درگیری بیت رهبری و سپاه را وارد نزاع جدی کند شروع حرکات اعتراضی مردم بر علیه نظام خواهد بود ، در غیر این صورات این دو عامل اصلی، هسته سخت قدرت در نظام اسلامی هیچ عجله ای برای در گیر شدن با یکدیگرندارند . چه اینکه می دانند در گیر شدن این دو به معنای آغاز پایان نظام اسلامی خواهد بود .
.

Tagged as:

Categorised in: تحلیل سیاسی هفته, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: