سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

سقوط هواپیمای روس : واکنش دهشتناک و غیر انسانی به حضور روسیه در سوریه

ا
نظری به حوادث و وقایع سیاسی در هفته ای که گذشت ( بین المللی )
انتخابات ترکیه : امنیت در مقابل تمرکز قدرت در دستان ” اردوغان “
سقوط هواپیمای روس : واکنش دهشتناک و غیر انسانی به حضور روسیه در سوریه
لینک صدای مقاله

لینک صدای مقاله

انتخابات ترکیه : پایان افسانه اسلام دمکراتیک و کاربست ترور و سرکوب از سوی حزب اسلامی حاکم
امنیت در مقابل تمرکز قدرت در دستان : اردوغان “
بسیاری از مسلمانان فعال سیاسی در ایران و ومنطقه ، نمونه ترکیه و اسلام دمکراتیک را پاسخی مناسب برای حل معضلات اجتماعی جوامع مسلمان رو به توسعه قلمداد می کردند . این پاسخ بخصوص بعداز شکست اصلام فقاهتی در ایران و اسلام خلافتی داعش و طالبان بیشتر از پیش خودنمایی می کرد . حتی بسیاری از اصلاح طلبان ایرانی نیز هدف خود را برپایی نظامی سیاسی از نوع نظام حاکم بر ترکیه می دانند .
گذر زمان و حوادث نشان داد که دولت به اصطلاح دمکراتیک اسلامی در طی یک ده رشد و شکوفایی نسبی اقتصادی که بدلیل به میدان کشاندن اقشار و نیروهایی بود که در حکومت های سکولار ترکیه مورد بی مهری و بی توجهی بودند و اکنون که ترکیه نسبت به حکومت های قبل از ” دولت عدالت و توسعه ” گامی به پیش نهاده و با چالش های جدیدی در حوره اقتصاد و اجتماع روبرو شده است ، از دادن پاسخ مناسب ناتوان بوده و به مانند سایر حکومت های ” اتوریتر ” که در انها نقش یک شخصیت سیاسی و در اینجا ” حزب عدالت و توسعه ” ، مرکزی می شود به سرکوب و ترور روی آورده و همانطور که انتخابات اخیر نشان داد امنیت و آسایش جامعه را به گروگان حفظ قدرت در دستان خود گرفت . مسئله از این قرار است که در انتخابات ماه ژوئیه ( 5 ماه پیش ) حزب حاکم عدالت و توسعه اکثریت پارلمانی خود را از دست داده و نتایج انتخابات پارلمانی بشرح زیر بدست آمد :

حزب عدالت و توسعه: 40.8 درصد (258 کرسی)
حزب جمهوریخواه خلق : 25 درصد (132 کرسی)
حزب جنبش ملی گرا : 16.3 درصد (81 کرسی)
حزب دموکراتیک خلق ها : 13 درصد (79 کرسی)
این نتایج خشم و عصبانیت “اردوغان ” و ” احمد اوغلی ” را بر انگیخته و آنان که برای تغییراتی که می خواستند در قانون اساسی ترکیه بدهند نیاز به اگثریت مطلق پارلمانی داشتند در همان روزها قول دادند که این باز حاکم مطلق بر سپهر سیاسی در ترکیه خواهند شد .
حزب حاکم عدالت و توسعه در پی این شکست و با تو جه به عدم تمایل این حزب برای ایجاد دولتی ائتلافی با سایر احزاب که به ماهیت انحصار طلب این جریان اسلامی بر میگردد به نوعی یا با دست یازیدن به ایجاد ناامنی در ترکیه و یا با بستن چشمان خود بر روی ایجاد حواث تروریستی را ه را برای نفود تروریستهای مختلف چه داعش و یا ملی گرایان افراطی برای ایجاد بمبگذاری در میتیتنگ های احزاب چپ کرا و کرد باز کرد . در پی وقوع دوانقجار . کشته و زخمی شدن صدها نفر ، ارزش لیر ترکیه به نصف رسید ، آتش بس با کردها شکسته شد و بی ثباتی اقتصادی و اجتماعی بر ترکیه سایه افکند .
” اردوغان ” و ” احمد اوغلو ” بیشترین بهره برداری را از این بی ثباتی ها برده و در تبلیغات خو د برای تجدید انتخابات مدعی می شدند که ترکیه به یک جریان مقتدر مرکزی و یک دولت پر قدرت برای برون رفت از بحران نیاز دارد .
در انتخابت اول نوامبر ( 8 آبان ) در کمال شگفتی همگان شاهد پاسخ مثبت به بحران افکنی های جریان حاکم بودند و ترور عریان دولتی ، دولت اسلامی از نوع اصلاخ طلب پاسخ داده و نتیجه انتخابات 5 ماه پیش ترکیع بشدت تعییر نمود
بر اساس گزارشات سایت خبری معتبر BBC :
محور اصلی در تصمیم‌گیری رأی‌دهندگان، ثبات و امنیت و اقتصاد بود و نه عزم کنار گذاشتن جریانی اقتدارگرا یا مسائلی همچون حقوق اقلیت‌ها و آزادی‌های مذهبی و جنسی و تمایلات قومی و ملی‌گرایانه.”
بر اساس این گزارش در مناطقی کرد نشین از جمله ” سوروچ ” که انفجار بمب در ان باعث کشته شدن 31 نفر از شرکت کنندگان در یک میتینگ احزاب چپ و کرد شد ، رای حزب حاکم با افزایش 17 در صدی و حزب رقیب ، یعنی حزب دموکراتیک خلق با کاهش رای ، رای دهندگان به میزان 45 در صد روبرو بود .
” مبارزه بر ضد همجنسگرا ستیزی – برابری میان زنان و مردان – ایجاد وزارت زنان – تجدید نظر در سیاست های ترکیه در ارتباط با سوریه” از جمله اهداف بسیار بلند پروازانه این حزب بود که جریانات محافظه کار سیاسی و اجتماعی ترکیه را بدور حزب حاکم گرد آورد .
.
” اردوغان ” با ایجاد وحشت از طرح برپایی دولت مستقل کرد . نشان دادن اینکه ناسیونالیزم مردم ترک در خطر است ، توانست نه تنها بخشهایی از آرا حزب دمکراتیک خلق ها را به خود اختصاص دهد که توانست نردیک به چهل در صد از آرا و کرسی های پارلمان را که در انتخابات ماه ژوئیه در اختیار “حزب حرکت ملی ” بود ، در اختیار خود بگیرد .
بنظر می رسد ” اردغان “در رفت و آمدهای خود به ایران درسی را که حزب الله ایران در حفظ حکومت خود به کار بست را بخوبی در یافته است و آن این شعار بود که” النصر بالرعب ” که شعار تروریسم عریان است وه پیروزی را در ایجاد وحشت و ترور می داند .
سقوط دو هواپیمای مسافری و باری روسیه
واکنش دهشتناک و غیر انسانی اسلامیست ها و داعش به حضور روسیه در سوریه
علیرغم اینکه مقامات رسمی روسیه تاکنون به عمدی بودن عامل سقوط مسافربری روسیه اذعان نکرده اند اما دلایلی بشرح زیر نشان می دهد که یک عامل خارجی که می تواند بر خورد یک موشک زمین به فضا و یا یک انفجار از داخل باشد عامل این سقوط و کشته شدن غمبار بیش از 200 نفر از مردم روسیه باشد :

– سخنگوی شرکت هواپیمایی «کوگالیماویا» که هواپیمای مذکور متعلق به آن بوده است، به خبرگزاری اینترفکس اعلام کرد که خلبان این هواپیما 12 هزار ساعت تجربه پرواز داشته و نیز هواپیمای مورد نظر پیشتر به صورت کامل مورد بررسی و سرویس قرار گرفته بود.
ویکتور سوروچینکو در کنفرانسی خبری در قاهره، پایتخت مصر گفت که قطعات این هواپیما در منطقه ای به وسعت ۲۰ کیلومتر پخش شده است. و در هوا و قیل از رسیدن به زمین منفجر شده است .
به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، الکساندر اسمیرنوف، از مدیران شرکت هواپیمایی متروجت (کاگَلیماویا)، شرکت مالک هواپیمای ساقط‌شده، با ذکر این مطلب، در مورد علت سقوط این هواپیمای مسافربری گفت که «نقص فنی منتفی است و علت سقوط، خطای انسانی هم نبوده‌است.» وی که در یک نشست خبر سخن می‌گفت تأکید کرد که «هواپیماها خود به‌خود در میان آسمان دو نیمه نمی‌شوند.»
– آخرین اظلاع رسانی ” ناسا ” این بوده است که ماهواره های این سازمان یک نقطه نورانی و منبع حرارتی را (که فقط می تواند ناشی وقوع یک انفجار درد درون هواپیما باشد ) رامشاهده اما همین ماهواره ها بر اساس گزارش ناسا ، هیج گزارشی از شلیک یک موشک بسوی هواپیما ی روسی را مشاهده و ثبت نکرده اند
مسئولان سیاسی و کشوری روسیه در هراس از ابراز نارضایتی مردم از دخالت نظامی این کشور در سوریه ، سعی دارند نظر و افکار عمومی را به طرف پذیرش اتقاقی بودن و یا خظای انسانی و تکنیکی سوق دهند اما شرکت هواپیمایی ” کوگالیم آویا ” در دفاع از موقعیت سازمان مربوطه خود با ابراز نظرهایی که در بالا آمد ، قاطعانه ااین احتمال را رد می کند .
از سوی دیگر گروه شیطانی ” داعش ” با اذعان به اینکه صاحب چندین فروند موشک سام 125 از زرادخانه موشکی ،قذافی ، شده است بطور مستقیم این جنایت ضد بشری را بعهده گرفت .
در عین حال نباید از نظر دور داشت که آمریکا و اروپا نیز می توانند با توجه به اینکه از هیچ امکانی برای متوقف کردن تحرک نظامی روسیه و خاور میانه بر خورد ار نیستند ، استفاده از چنین روش جنایتکارانه را نیز در دستور کار قرار دهند .آمریکا یک بار بطور مشخص همین روش را برای وادرا کردن “جمهوری اسلامی ” به اعلام آتش بس در جنگ ایران و عراق با مورد هدف قرارد دادن هوایکای مسافر بری ایرانی بر فراز خلیج فارس بکار بسته بود.
در مورد سقوط هواپیمای نظامی باری “آنتونف”، ذر سودان با توجه به کمبود اخبار و اطلاعات منتشره ، باید از اظاهار هظر در این باره خود داری کرده و منتظر زمان بود .
شکی نیست که روسیه و ناسیونالیزم روسها که در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بشدت ضربه خورده بود اکنون بر ای حفظ آخرین پایگاههای خود در منطقه و برای حفظ اسیای میانه و قفقاز و سرکوبی گرایشات وهابی – اسلامی که دشمنان جدی یکپارچگی و تمامین ارضی روسیه کنونی هستند ، به شدت عملیات تدافعی خود خواهد افزوده و و بنظر می رسد در ماهها و سالهای آینده حوادثی بسا سهمگین تر در انتظار مردم شجاع روس باشد

Tagged as:

Categorised in: مقالات و نوشته های ژئو پولیتیک ایران ، خاور میانه ، زوسیه و ایران, تحلیل سیاسی هفته, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: