سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

“روسیه ” نه تنها بدنبال نزدیکی به “ج.ا” که بدنبال تقویت “شیعه ” در منطقه است .

نظری به تحرکات اخیر روسیه در منطقه ، ایران و سوریه بخش اول

برای شنیدن اینجا را کلیک کنید 

متن خلاصه

بر خلاف بسیاری نظرات که ماهیت تحرکات سیاسی و نظامی اخیر روسیه را تهاجمی دانسته و آنرا خطری برای منطقه و بوجود آمدن زمینه درگیری های نظامی بزرگتر و فرا منطقه ای می دانند ، من خود با پذیرش نظرات تحلیلگرانی مانند “ماتیاس وستمن ” در مقاله ای در “فوکوس مانی ” و یا ولفگانگ بیتنر” در کتابش خود با نام ” “تسخیر اروپا توسط آمریکا” ، فکر می کنم که روسیه بیش از آنکه در “کریمه ” و یا حتی در ” سوریه ” بدنبال فتح سرزمین هاو بدست آوردن اهداف ژئوپولیتیکی جدید باشد بیشتر بدنبال حفظ مرزهای سرزمینی موجود خود بوسیله حضور در ” کریمه ” واخیرا نیز ” دخالت فعال در جنگ داخلی”سوریه ” ، است .

سابقه تاریخی بحران های اخیر میان “روسیه”و “غرب “

“یلتسین ” و “گورباچوف ” دو رهبر ” اتحاد شوروی ” و بعدا “فدراسیون روسیه ” انحلال ” پیمان نظامی ورشو ” را که یگانه اتحادیه نظامی در مقابل ” پیمان نظامی ناتو ” بود را در سینی طلایی به رهبران آمریکا و اروپا تقدیم کردند را می توان پدر بحران های جها نی بعدی میان ” فدراسیون روسیه ” و آمریکا و اروپا نامید . این دو که با خوش خیالی وساده دلی به قول رییس جمهور وقت ” ایالات متحده آمریکا ” مبنی بر انحلال ” ناتو ” باور کرده بودند دانسته و ندانسته برای کشورشان یک عقب نشینی تاریخی را در مقابل دشمنان تاریخی روسیه سازمان دادند .

“نانو ” بعد از انهدام اتحادیه رقیب با فراغ بال به پیشروی روز افزون برای محاصره هر چه بیشتر “روسیه ” از طریق نفوذ سیاسی و انعقاد پیمان نامه های نظامی با متحدین سابق ” روسیه ” دست زد و به پیشروی به سوی دروازه رقیب تاریخی خود یعنی روسیه دست زد . در چنین فضایی است که در میان ملی گرایان و کمونیستهای روس احیای نظراتی که بعدا نام “نواوراسیایی” گرفت ، مطرح می شود .

“روسیه ” نه تنها بدنبال نزدیکی به “ج.ا” که بدنبال تقویت “شیعه ” در منطقه است .

شاید شما نام “الکساندردوگین” را شنیده باشید ، در روزنامه های اصولگرای جمهوری اسلامی از این فرد بعنوان “فیلسوف ” و “محقق ” و…بر جسته نام برده می شود که بعدا به دلیل این احترام فوق العاده محافظه کاران و حزب الله ایرانی از ” دوگین ” اشاره خواهم کرد .

” دوگین ” موسس ،جنبش اوراسیا” است و همان کسی است که در سال 2008 و در بحبوحه بحران “گرجستان” ، فریاد بر آورد که “روسیه باید گرجستان را تسخیر کند و سربازان خود را تا ” تفلیس” پیش ببرد و با اوکراین و شبه جزیره کریمه نیز باید همین کار را بکند” .هر چند که با توجه به نظرات افراطی اش ، “دوگین ” ، کرسی استادی خود در دانشگاه دولتی روسیه را از دست داد اما می بینیم که نظرات وی بصورت محدودتری در “کریمه ” و “اوستیای جنوبی ” و “آبخاز” صورت واقعیت بخود گرفتند

در پاسخ به پیشروی روز افزون غرب و ناتو است که “پوتین ” در چرخشی واضح از مشی نزدیکی به غرب به اجرای طرحهای “اوراسیا گراها ” بر گشته ودر اولین قدم بشوی وحدت بخشی میان کشورهای سابق “شوروی ” روی آورد .

“اتحادیه اقتصادی اوراسیا” ایتدائا با حضور سه کشور ” روسیه”، “بلاروس” و قزاقستان شکل گرفت و در سالجاری قرقیزستان ، ارمنستان نیز به آن پیوستند و “محمود واعظی ” وزیر ارتباطات و فناوری نیز در شهریورر ماه گذشته از پیوستن ” ایران ” به این اتحادیه ” سخن به میان آورد .

 جرا جمهوری اسلامی و روسیه بطرف گسترش روز افزون همکاری های سیاسی – نظامی گام بر می دارند ؟

اما گرایش مقامات سیاسی دو نظام سیاسی بشدت متضاد حاکم بر کشورهای “ایران” و “روسیه”و اشتراکات آنها در حوزه عمل   به نظرات ضد مدرن و مدرنیته این دو نظام که خود را در شعارهای ضد آمریکایی – غربی این دو نظام نشان می دهد  دلایل  بنیادی دیگری  دارد .

ا بنظر می رسد در ایران و روسیه مقاومتی جدی برای حفظ ساختارهای سیاسی – اجتماعی و بخصوص مذهبی در مقابل تغییراتی که لازمه دوران پر تلاطم جهان معاصر است ، صورت می گیرد که در ایران بشکل یک بنیادگرایی شیعی خود را نشان می دهد و در روسیه در اوج گیری نظرات ” نواوراسیا” ، ناسیونال بالشویزم” و …خود را تئوریزه کرده است .

با توجه به این اشتراکات است که ” فنوفان ” اسقف اعظم تاتارستان ” از ایران و روسیه بعنوان حامیان ارزشهای مردمی و ملی و مانع محکم در برابر غرب ” نام می برد ..

تا وقتی که نظام سیاسی حاکم بر “ایران ” تفکرات ضد مدرنیته و ضدیت با کشورهای پیشرفته صنعتی را اشاعه و تبلیغ می کند ، “روسیه ” نیز از داشتن پشت جبهه ای محکم در مرزهای جنوبی “اتحادیه اوراسیا ” در جلوگیری از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و طرفدار اصلاحات اساسی و انقلاب گونه در ایران مطمئن است . ” روسیه “از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و غرب گرا در ایران ، بشدت هراسان بوده و بنظر می رسد برای حفظ جمهوری اسلامی به تلاشهایی جدی دست خواهد زد . اگر روزی روسیه تزاری برای حفظ مناقع خود از مستبدین قاجار با چنگ و دندان دفاع کرد ، در تعادل قدرت در دنیای امروز نیز برای “کرملین ” راه دیگری جز از دفاع همه جانبه از “نظام اسلامی ” باقی نمانده است . هراس از مدرنیته که گویا تمامی سنتها و سلسه مراتب مذهبی و سیاسی و خانواده را در هم می شکند ، در آرزوی ساختن جامعه ای آنطور که “دوگین ” می گوید معنویت و مذهب چنان قدرتی دارند که می توانند نخبگان سیاسی غیر قابل فساد را تربیت کرده و به جامعه ارائه دهند از وجوه مشترک تفکرات حاکم بر دو ساختار سیاسی حاکم بر ایران و روسیه است که بشدت ضد مدرن و غیر مترقی است

. اما خارح از ادعاهای تئوریسین های این دو ساختار سیاسی که بر خلاف تاکید بسیار بر مذهب و معنویت و سنت ها ، با نظری به روسیه امروز و ایران تحت حاکمیت نظام اسلامی می توان براحتی فساد سیستمیک در میان نخبگان سیاسی این دو کشور ، نابهنجاری های اجتماعی و اقتصادی و فقر و فحشا و اعتیاد به نحو غیر قابل تحمل را در ایران و روسیه دید

تا وقتی که نظام سیاسی حاکم بر “ایران ” تفکرات ضد مدرنیته و ضدیت با کشورهای پیشرفته صنعتی را اشاعه و تبلیغ می کند ، “روسیه ” نیز از داشتن پشت جبهه ای محکم در مرزهای جنوبی “اتحادیه اوراسیا ” در جلوگیری از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و طرفدار اصلاحات اساسی و انقلاب گونه در ایران مطمئن است . ” روسیه “از بر روی کار آمدن یک نظام سیاسی مدرن و غرب گرا در ایران ، بشدت هراسان بوده و بنظر می رسد برای حفظ جمهوری اسلامی به تلاشهایی جدی دست خواهد زد . اگر روزی روسیه تزاری برای حفظ مناقع خود از مستبدین قاجار با چنگ و دندان دفاع کرد ، در تعادل قدرت در دنیای امروز نیز برای “کرملین ” راه دیگری جز از دفاع همه جانبه از “نظام اسلامی ” باقی نمانده است .

با این مقدمات اکنون می توان فهمید که چرا رئیس جمهور روسیه “ولادیمیر پوتین ” در حاشیه سفر کوتاه خود به ایران خارج از عرف سفرهای رسمی ، از فرودگاه بطور مستقیم به دیدار رهبر نظام اسلامی رود .

درست بدلیل جایگاه مهم ” نظام اسلامی ” در سیاستهای جهانی و منطقه ای “روسیه ” است که ، دست مبلیغین مذهبی و فرهنگی جمهوری اسلامی در قفقاز شمالی و آسیای میانه باز است و پرچم های عزاداری عاشورا در مساجد “ماخاچ قلعه” داغستان به اهتزاز در می اید و برای اولین بار روحانی سنی شافعی ” علی اکبر توره جان زاده ” در دوشنبه تاجیکستان ، مراسم عزاداری عاشورا بر پا می دارد و “سعیدی ” نماینده ” خامنه ای ” در “سپاه پاسدارن” از علاقه ” پوتین ” به گسترش اسلام شیعی می گوید و علت آنرا این می داند که دنیا تشنه معارف شیعی – اسلامی است .

این مقام درجه اول نظام با این سخنان خود اوج بی اطلاعی خود از سیا ستهای روسیه در بر خورد با جمهوری اسلامی را به نمایش می گذارد . روسیه با تقویت و هم پیمانی با اسلام شیعه می خواهد اسلام سنی – وهابی را در جمهوری های مسلمان نشین خود منزوی کند چه اینکه مسلمانان این جمهوری ها تحت تاثیر معنوی “عربستان سعودی ” هستند که این کشور خود متحد استراتژیک ” آمریکا ” است . آمریکا همان کشوری است که بدنبال حضور فعال سیاسی – اقتصادی در مناطقی است که بطور سنتی حیات خلوت و منطقه نفوذ روسیه بوده است.

جمهوری اسلامی شیعی تنها نیرویی است که می تواند ، اسلام سنی – وهابی را در منطقه نه تنها در حوزه های نظری که در میادین نبرد نظامی نیز به چالش بکشد ، اسلام سنی وهابی همان نیرویی است که چچنی های ناراضی را تبدیل به رزمندگان تشنه خون و قدرت کرده و به اعمال تروریستی در روسیه و قفقاز شمالی وا می دارد . اکنون می توان فهمید که چرا جمهوری اسلامی از جایگاهی چنین مهم در سیاستهای منطقه ای ” روسیه ” بر خورد ار است . همین اشتراک مواضع این دو کشور در ” سوریه نیز بدلایل دیگر نیز ادامه پیدا می کند که موضوع بحث شماره دوم این نوشته است .

Categorised in: مقالات و نوشته های ژئو پولیتیک ایران ، خاور میانه ، زوسیه و ایران, الکسامدر دوگین ] تحلیل سیاسی هفته ، اوراسیا ، نو اوراسیا گرایی ، گوتین ، زوسیه ، اوستیای جنوبی و آبخاز ، اوکرای , تحلیل سیاسی هفته

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: