سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

آیا “فدراسیون روسیه ” محکوم به فروپاشی تدریجی است ؟

 

50

آیا “فدراسیون روسیه ” محکوم به فروپاشی تدریجی است ؟

روسیه در سوریه

برای شنیدن اینجا را کلیک کنید 

عضویت سه کشور حوزه بالتیک ، ” (استونی، لاتویا و لیتوانیا) در پیمان ” اتحادیه آتلانتیک شمالی ، ناتو ” ، تلاش برای پیوستن ” اوکراین ” و ” گرجستان ” به این اتحادیه ، از طرف رهبران ” کرملین ” به عنوان اقداماتی تحریک انگیز که امنیت ملی ” روسیه ” را نشانه رفته اند تلقی میشود .اقدامات ناتو در گرجستان و اکراین ، همه و همه نشانه های این بودند که این روند می رود تا نبرد بزرگ آمریکا و در مقیاس محدود تری اروپا را با ” روسیه ” را ابتدائا بر سر تلاش برای حضور ناتو در قفقاز جنوبی متشکل کشور آذربایجان ، گرجستان و ارمنستان پایه ریزی کند . دور از ذهن نیست که آمریکا که همواره سیاست خارجی جسورانه ای را دنبال می کند در افقی تاریخی بدنبال جدا کردن منطقه بسیار مهم و استراتژیک ” قفقاز شمالی ” از روسیه نیز باشد . آمریکا برای دستیابی به این هدف به حمایت های “ترکیه” و عربستان سعودی ” امید بسته است .
حمایت همه جانبه “عربستان سعودی” این متحد استرا تژیک “آمریکا” و “غرب ” از اقدامات جدایی طلبانه مسلمانان افراطی در چچن ، تحرکات جدایی طلبان در اینگوش و داغستان که از نظر مر کزیت مذهبی و معنوی تحت تاثیر عربستان سعودی هستند ، ترو رهای گاه و بیگاه مقامات دولتی سلسله مراتب مذهبی در این جمهور ی ها زنگ خطر برای رهبران بشدت نگران ” کرملین ” را بصدا در آورده است .
“روسیه ” در “سوریه ” بدنبال چیست ؟

تحرکات عربستان سعودی و قطر در تحهیز تسلیحاتی و تامین مالی گروهکهای سلفی – وهابی و حتی ” داعش ” و این حقیقت که بخشهایی از این جنگندگان از آسیای میانه و قفقاز به گروهکهای افراطی پیوسته و این که این افراد اکنون در سوریه در مقابل روسیه ایستاده اند ،در بر گیرنده حقیقتی دیگر است و آن اینکه ، “کرملین” در سوریه بدون “بشار اسد ” ، قلعه ای از حیوانات رامی بیند گه در درون آن بنیادگرایان وحشی سلفی تربیت شده و به اقصی نقاط جهان و از جمله قفقاز شمالی و آسیای میانه فرستاده خواهند شد . در صورتی که قدرت روسیه در مناطق فوق الذکر به چالش کشیده شود وروسیه نتواند تا آن وقت با تشکیل “اتحادیه اوراسیا ” جای پای خود را در این مناظق محکم کند و در این کشورها ،قدرت دولتهای فعلی تحت حمایت ” روسیه” به چالش کشیده شود زمینه تجزیه روسیه پهناورترین کشور جهان فراهم می شود . هم اکنون تاتارهای ساکن کریمه دارای احساسات ضد روسی بوده و بر اساس اخباری موثق در انفجار دکلهای تامین کننده برق ” شبه جزیره کریمه ” ایفای نقش کرده اند .
” مراد سویینبایف” استاد داتشگاه در بییشکک در کنفرانس “مسايل مرزهای جنوبی گستره اروآسيايی” که در سال 2012 در ” بیشکک” تشکیل شد جملات گویای زیر را بیان کرد :
“بدون ايجاد اتحاديه اروآسيايی، روسيه محکوم به فروپاشی تدريجی به چندين بخش است. ايجاد اتحاديه اروآسيايی شيوه يی است برای تداوم کشور روسيه در اوضاع بحران رو به پاگيری جهانی.”
.
سال 1997 “زبیگنیو برژینسکی” در کتاب ” تنها قدرت جهانی استراتژی سلطه آمریکا ” به وضوح از منطقه “اورا آسیا ” بعنوان “صفحه شطرنجی که نبرد برای سلطه جهانی در آنجا جریات خواهد داشت ” نام برده است
با نگرشی به این تاریخچه کوتاه می توان طرحی کلی از واداشتن روسیه به عقب نشینی گام بگام از فردای فروپاشی ” اتحاد شوروی ” را از مناظق تحت کنترل و یا تحت نفوذ ش رااز سوی ” ناتو ” و آمریکا ” ترسیم کرد . مثلا در مورد تلاشهای برای عضویت ” گرجستان ” در “ناتو” ، روسیه که ” گرجستان ” را از دست رفته می بیند به “اوستیای جنوبی ” و ” آبخاز ” بسنده می کند ، با از دست دادن ” اوکراین ” روسیه به بخشی از آن یعنی ” شبه جزیره کریمه ” قناعت میکند. اما “پوتین” در سوریه به استقبال نبردی که بزودی در اسیای میانه به او تحمیل خواهدشد رفته است و با حمایت از “اسد” فقط بدنبال حفظ پایگاه نظامی خود در ” بندر طرطوس ” نیست !!.
چالش بعدی روسیه با غرب در” آسیای میانه وقفقاز “خواهد بود .
“ضمیر قبولوف ” نماینده “ولادیمیر پوتین ” در امور افغانستان ” می گوید “«سرازیر شدن داعش به منطقه حتمی است، به ویژه با لحاظ این که همه زیرساخت‌ها در آن جا فراهم است. آن‌ها دو سرپل در افغانستان ایجاد کرده‌اند: یکی در مرز تاجیکستان و دیگری در ترکمنستان. در این دو جا نیروهای نسبتا زیادی متمرکز کرده‌اند. در تاجیکستان حدود 4 تا 5 هزار و در ترکمنستان حدود 2500 جنگجو. آن‌ها اردوگاه‌هایی برای دوره‌های آمادگی دوماهه ایجاد کرده‌اند. سه تا از این اردوگاه‌ها را می‌شناسیم و ممکن است بیشتر هم باشند. آن‌ها در هر دوره 50 نفر را آموزش می‌دهند و اگر تنها سه اردوگاه را در نظر بگیریم که درباره آن‌ها مطمئن هستیم، هر دو ماه 150 جنگجوی آماده بیرون می‌آید. نکته قابل توجه این که آن‌ها عمدتا اهل آسیای مرکزی هستند.»
در نظر داشته باشیم که بسیاری گردان های داعش که در سوریه بر علیه روسیه و متحد آن “روسیه ” می جنگند از درون همین اردوگاهها به منطقه می ایند .

nazarov

Enter a caption

: حلیموف” رییس  سابق نیروهای ویزه پلیس تاجیکستان  و “نصرت نظراف” که عنوان “امیر خراسان ” را ار ” ابو بکر بغدادی ” دریافت کرده است

حضور چندین میلیون مهاجر شغلی از آسیای میانه در روسیه که از حتی از امکانات اولیه زیستی محروم هستند زمینه جذب آ نان را به گروههای افراطی فرا هم می کند . در عین حال سنی مذهب بودن این مها جران نیز این موضوع را تسهیل می کند .
تاریخچه بنیاد گرایی در ” آسیای میانه “
درست در روزهای بعد از فرو پاشی اولبن حرکت بیناد گرایانه اسلامی در منطقه در شهر های اندیجان و نمنگان واقع در کشور “ازیکستان ” به رهبری “یولداشف” و ” جمعه قا سیموف که بعدا به ” جمعه نمنگانی ” معروف شد شکل گرفت . این حرکت توانست در سال 2005 برعلیه دولت “ازبکستان “مردم را به شورش وادارد . ” یولداشف”و” کاسیموف ” که بیعت خود را با “القاعده” اعلام کرده بودند بعدا در وزیرستان پاکستان کشته شدند و بعد از آنها فردی به نام “عثمان غازی” که اکنون با “داعش”بیعت کرده است خود را “امیر حرکت اسلامی ازبکستان” می خواند . دره فرغانه که مرکز فعایت های بنیاد گرایان است در بخشهایی از ازبکستان، قرقیزستان و تاجییکستان قرار دارد و زمینه اینکه در آینده ای نه چندان دور محل تشکیل اولین دولت اسلامی از نوع ” داعش ” در آسیای میانه باشد محتمل است . همسایگی ازبکستان و تاجیکستان با افغانستان و از آن طریق با وزیرستان بلوچستان در پاکستان ، می تواند نقش مهم این منطقه را و چنین حادثه محتملی را در تضعیف حضور روسیه در منطقه و ناامن کردن مرزهای شرقی ایران را نشان دهد .
“خالد داغستانی ” رهبر گروه تروریستی – سلفی “جماعت صابری ” متشکل از جنگجویان سلفی ازبک اخیر به سوریه رفته و ضمن دیدار با ” عمر الشیشانی “از رهبران داعش در سوریه با این گروه اعلام بیعت کرده است .
“گلمراد حلیموف ” از رهبران نیروهای ” ویژه پلیس تاجیکستان “آمان ” و از افراد مورد اعتماد رییس حمهور این کشور ، اخیرا از تاجیکستان گریخته و پیوستن خود را به” داعش” اعلام کرده و طی پیامی ویدیویی از آمادگی خود برای فدای جان خود در راه “خلیفه ابوبکر بغدادی ” صجبت کرده است . او این پیام را به مهاجرین شغلی در روسیه داده و انان را به پیوستن به داعش فرا می خواند .”
«شما برده کافران شده‌اید. چرا باید برای کافران کار کنید، در حالی که آنان باید برای شما کار کنند.؟ به ما ملحق شوید، برادران…. در دولت اسلامی هیچ ملیت و کشوری وجود ندارد. ملیت ما اسلام است.»
“نصرت نظروف” یا همان ” ابو خالد کولابی ” از سرکردگان بنیاد گرایی در تاجیکستان از طرف ” ابو بکر البغدادی ” بعنوان هماهنگ کتتده جنگجویان آسای میانه و قفقاز که در سوریه می جنگند بعنوان “امیر خراسان ” انتخاب شده است . ” کولاب در جنوب تاجیکستان و از محرومترین مناطق این کشور است .
فقر گسترده ، فاطله طبقاتی روز افزون و وجود حکومتهای فاسد و نالایق حاکم بر آسیای میانه که بسیاری این حکومتها را دست نشانده روسیه می دانند “وادی فرغانه” را بعنوان گزینه ای مناسب برای اعلام مناطق تحت رهبری ” داعش ” در آسیای میانه ” رقم زده است . هجوم میلونها روستایی تهیدست از روستا ها به شهر های دوشتبه ، تاشکند ، فرغانه و سمرقند و بخارا و ترمذ و زندگی آنان در اوضاعی نابسمان ، امید ” داعش ” و ” ترکیه ” را برای دستیابی به پیروزی اسان در این مناطق افزایش داده است
ترکیه پل ارتباطی میان بنیادگرایی وهابی- سلفی و ناتو
باید دید که کشوری مانند ترکیه که ۹۰.۵ در صد نفت و ۹۸.۵ درصد گاز طبیعی خود را از خارج وارد می‌ کند و روسیه تاکنون اصلی ترین منبع تامین انرژی ترکیه شمرده می شد، به گونه ای که مسکو ۵۵ درصد نیاز ترکیه به گاز و ۳۰ درصد نیاز این کشور به نفت را تامین می کرد. چرا تن به ریسک ایجاد تشنج در روابط خود با ” روسیه”را به جان خرید ؟
اکنون بر همگان حمایت های مادی و معنوی دولت “اردوغان ” از ” داعش ” روشن شده است . ” . ” اردوغان”و “داوود اغلو” با فراستی پراگماتیستی دریافته اند که حرکت ناتو و آمریکا در جهت به چالش کشیدن قدرت “روسیه ” در آسیای میانه و قفقاز است . ترکیه که از دیر باز در پی اجرای طرحهای وحدت بخشی میان “ترکیه ” و “اسیای میانه و قفقاز ” تحت عنوان “وحدت ترک زبانان و اقوام تورانی است با ساقط کردن بمب افکن روسی ، آمادگی خود را برای گرفتن نقش مهمی در این طرح به آمریکا اعلام کرد . با توجه به ضدیت مسلمانان اسیای میانه با روسیه اشتراکات مذهبی مردم این مناطق با “ترکیه ” و ” عربستان سعودی ” ، تحلیل ترکیه این است که می تواند نقش حمایتی خود در حمایت از “داعش ” در ” سوریه ” را در ” آسیای میانه و قفقاز ” نیز ادامه داده و در این منطقه استراتزیک و ثروتمند دارای امکانات اقتصادی ئ سیاسی شده و رقبای قدرتمند خود یعنی ” ایران ” و ” روسیه ” را تضعیف کند.
نظری یه واقعیت های میدانی در بحران سوریه
بنظر می رسد که آمریکا و اروپا بطرف پذیرش در قدرت ماندن ” بشار اسد ” در سوریه حرکت می کنند و برای حفظ وضعیتی که “ج.ا “و “روسیه” بر ” بخشهایی از “عراق” و ” سوریه ” مسلط شده اند و با توجه به عدم امکان رودررویی مستقیم نظامی با ” روسیه ” بسوی پذیرش ” دولت اسلامی عراق و شام ” به عنوانی نیرویی که با آن در ائتلاف منفی هستند . گام بر می دارند و آمریکا درست به همین دلیل اراده ای جدی برای نابودی ” داعش ” از خود نشان نمی دهد . داعش و ترکیه و عربستان و آمریکا با داعش در تضعیف قدرت روسیه در آسیای میانه و قفقاز اشتراک نظر دارند . همین نیروها در تحلیل نهایی نیز با نیت های محتلف خواهان سر نگونی نظام اسلامی حاکم بر ایران هستند .
آیا دولت اسلامی “عراق و شام ” اعلام موجودیت خواهد کرد ؟

daesh 2

Enter a caption

با توجه به نیاز ایجاد مرکزی برای تبلیغ ایدئولوزی بنیاد گرایی اسلامی و جذب عقب مانده ترین اقشار کشورهای آسیای میانه و قفقاز که به آنان امید قدرت گیری سیاسی مسلمانان را می دهد و در حهت تربیت آنان برای مبارزه با روسیه و حتی “ج.ا” ممکنست بزودی شاهد اعلام موجودیت رسمی ” دولت عراق و شام ” در مناطق اشغالی این گروه در عراق و سوریه باشیم . که ممکنست از سوی عربستان سعودی ، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس به رسمیت شناخنه شوند . چنین دولتی از با توجه به نفوذ مستقیم و بالای تاثیر گذاری “ترکیه ” و ” عربستان سعودی ” در آن در پیوند کامل با اهداف ناتو و آمریکا در جهت تضعیف حضور روسیه در این مناطق ، یه چالش کشاندن قدرت جمهوری اسلامی از طریق ناامن کردن مرزهای شرقی و شمالی ایران عمل خواهد کرد .

Tagged as: , , ,

Categorised in: مقالات و نوشته های ژئو پولیتیک ایران ، خاور میانه ، زوسیه و ایران, الکسامدر دوگین ] تحلیل سیاسی هفته ، اوراسیا ، نو اوراسیا گرایی ، گوتین ، زوسیه ، اوستیای جنوبی و آبخاز ، اوکرای , سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: