سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

ایران و عربستان: ارتش کدام کشور قوی تر است؟

پیرو بحران سیاسی میان ایران و عربستان، سایت پربیننده اسرائیلی با انتشار مقاله ای
قدرت نظامی این دو کشور را مقایسه می کند
بر گرفته از سایت ایران – حیفا تل آویو

سال 2016 با کشمکش های نظامی بین ایران و عربستان آغاز شده است که موجبات نگرانی تمام دنیا را فراهم کرده است. کشمکش هایی که موضوع تازه ای نیست ولی اعدام رهبر شیعیان «نمر ال نمر» به دست عربستان آتش این کشمکش را هرچه بیشتر شعله ور کرده است. نگرانی دنیا هرچه بیشتر معطوف به به آتش کشیدن ذخایر نفتی از طرف کشورهای متخاصم و افزازش قیمت بنزین می باشد.

از طرفی ایران دارای ارتشی قدیمی و قدرتمند خصوصا در زمینه ارسال موشک است و از طرف دیگر عربستان نیز دارای ارتشی غنی و پیشرفته است اگر چه بسیار کوچک تر و غیر حرفه ای تر می باشد. هر دو کشور دارای سازمان های تروریستی هستند و هر کدام به گونه ای جنگ یمن و سوریه را مدیریت می کنند.

arab1

سربازان عربستان مطمئن باشید که این جنگ برای شما هم گران تمام خواهد شد

***

جنگ هوایی: قدیمی در مصاف جدید

arab2

هواپیماهای F-15عربستان، تصویر: نیروی هوایی عربستان

این مقایسه را با نیروی هوایی این کشورها آغاز می کنیم. در حالی که عربستان از هواپیماهای جنگی پیشرفته استفاده می کند، نیروهوایی ایران بسیار قدیمی است علاوه بر اینکه باید با مشکل کمبود بودجه نیز مقابله کند.

ارتش ایران 224 هواپیمای جنگی دارد که بسیاری از آنها قدیمی هستند و شرایط نگهداری از آنها نیز چندان مناسب نیست. ایران دارای هواپیماهای F-14 آمریکایی مدل سال های 70 است که حتی خط تولید آنها نیز سال هاست که بسته شده.

arab3

هواپیماهای قدیمی F-14، تصویر: http://www.iranmilitaryforum.net

تمام هواپیماهای ایرانی بهینه سازی شده اند ولی هنوز تا رسیدن به هواپیماهای خط مقدم امروزی راه زیادی دارند. از طرفی یکی از سرگرمی های ایرانی ها این است که هر چند وقت یک بار هواپیمای جنگی جدیدی رو می کنند که ساخت ایران است. هواپیماهایی که یا مدل برداری شده اند یا ظاهر جدید نمونه های قدیمی هستند.

arab6

هواپیماهای جنگده ایرانی

از طرفی عربستان برای تامین سلاح های جنگی مشکل مالی ندارد. عربستان دارای 270 هواپیمای پیشرفته است. ده ها F-15 از بهترین نوع جنگنده های موجود. گذشته از این عربستان 70 هواپیمای تورندو نیز دارد و علاوه بر این بیش از 70 هواپیمای جنگی تایپون. حداقل می توان گفت نیروی نظامی عربستان حداقل در هوا از ایران قدرتمند تر است.

***

مزیت موشک های ایرانی

ایرانی ها از ضعف خود در نیروی هوایی آگاهند و آن را با موشک هایی مرتفع می کنند که موجب هراس تمام کشورهای منطقه می شوند. ایران دارای صدها موشک از نوع اسکاد B و C است و همچنین موشک های ساخت ایران می توانند تمام عربستان را پوشش دهند. ایرانی ها اخیرا مخازن موشکی را فاش کرده اند که در عمق زمین قرار دارند و از لحاظ حملات هوایی در امان هستند.

عربستان توانایی منهدم کردن حملات موشکی را ندارد. بررسی کوتاه تاریخ ایران نشان می دهد که این کشور به خوبی توانایی مدیریت جنگ موشکی طولانی را دارد؛ مانند جنگ ایران و عراق.

عربستان نیز موشک های با کیفیت از انواع DF-3 و DF-21 دارد ولی تعداد آنها در مقابل موشک های ایران اصلا به حساب نمی آیند. لازم به ذکر است که موشک های ضد هواپیمای ایران به راحتی می تواند تهدید بزرگی برای هواپیماهای جنگی عربستان باشد.

***

جنگ زمینی: متعصب های ایران

arab4

سربازان ایرانی. تقریبا 900 هزار سرباز در خدمت ارتش

از لحاظ نیروی زمینی ایران یک مزیت بزرگ بر اساس تعداد سربازانش دارد. تعداد سربازان و افرادی که در خدمت کشور هستند در عربستان تقریبا برابر 215 هزار نفر می باشد در حالی که ایران دارای ارتش 870 هزار نفری است که علاوه بر آن 2 ملیون بسیجی نیز وجود دارند.

ارتش ایران دارای 1600 تانک است که بیشتر آنها مدل های قدیمی T-72 و T-62 می باشند. از طرفی ایرانی ها صدها پرتاب کننده توپ و موشک دارند.

اینجا نیز برگ برنده عربستان کیفیت سلاح های آن می باشد. عربستان تنها دارای 900 تا 1000 تانک می باشد که نیمی از آنها تانک های M1A2 پیشرفته آمریکایی می باشند. همچنین موشک های ضد هوایی دارند که آنها را از آمریکا، بریتانیا، فرانسه و کشورهای دیگر خریده اند.

arab 7

تانک عربستان، تصویر: ارتش آمریکا

***

جنگ دریایی: نگرانی برای حمله به تجهیزات نفتی

نیروی دریایی ایران چالش بزرگی برای عربستان به حساب می آید چرا که می تواند به راحتی تجهیزات نفتی و بشکه هایی که از خلیج فارس خارج می شوند را مورد هدف قرار دهد؛ امری که در گذشته نیز از آن دریغ ننموده اند. عربستان می داند که ایران می تواند به کمک موشک تجهیزات نفتی آنها را مورد هدف قرار دهد چیزی که باعث افزایش قیمت بنزین خواهد شد.

arab8

نیروی دریایی ایران، کشتی های پرسرعت و مین یاب ایرانی، تصویر: وزارت اطلاعات ایران

نیروی دریایی عربستان که از این تجهیزات ارزشمند حفاظت می کند شامل 100 قایق است که بسیاری از آنها قایق های کوچکی هستند که نمی توانند در مقابل حملات ایران ایستادگی کنند و همچنین چند مین یاب دریایی. در واقع بحث بر سر ارتش دریایی کوچک شامل 13500 سرباز است.

در مقابل ایرانی ها دارای 18 هزار سرباز و علاوه بر آن 20 هزار تن از سربازان دریایی سپاه پاسداران می باشند. دارای تجهیزاتی از جمله 26 کشتی موشک پران که بیشتر آنها قدیمی هستند ولی در پرتاب موشک از دقت لازم برخوردارند. گذشته از این 18 زیردریایی و صدها کشتی سریع دارد که روی آنها موشک و راکت انداز کار گذاشته اند.

***

جنگ ترور

امر دیگری که ایران و عربستان هر دو از آن برخوردار هستند سازمان های تروریستی می باشد که این روزها جنگ سوریه و یمن را مدیریت می کنند. از این لحاظ هر دو کشور همان طور که در گذشته ثابت کرده اند توانایی های شایسته ای برای رو کردن دارند.

Tagged as: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: