سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

خبر گزاری رویترز : ایران دیگر هیچ قرار داد نفتی را با دلار نخواهد بست

خبر ویژه ساعت 12 05/02/2016 امروز از خبر گزاری رویتر

naft2

سایت خبری روسی “ایزوستیا ” به نقل از” رویتر” گزارش کرد که ایران به طرفین قرار دادهای جدید نفتی خود اغلام کرده است که “ایران از این ببعد  واحد پول اروپا یعنی” یورو” را به جای دلار در معاملات نفتی خود به کار خواهد برد.
در مقاله ای که در روبتر در این باره منتشر شده است ،اعلام شده است که منبعی معتبر در “شرکت دولتی نفت ایران به این خبر گرازی این خبر را اعلام کرده است .
در این خبر همچنین آمده است که ایران در عین حال به طرفین تجاری خود که در  کشور ها یی که صاحب میلیاردها دلار پولهای بلوکه شده است اعلام کرده است که این کشور ها باید بدهی های خود را نیز به ایران با “یورو” محاسبه کرده و پرداخت کنند . ایران همچنین اعلام کرده است که بدهکاران می توانند در مواردی بجای “یورو ” ، بدهی خود را به “درهم ” امارات با “ریال” عمان بپر دازند .
“رویتر ” گزارش کرد که تا کنون “توتال ” طرف قرار دادهای نفتی فرانسوی ، ایران و “لوک اویل ” غول نفتی روس نسبت به این خبر واکنش نشان نداده و با احتیاط بر خورد کرده اند . در عین حال شرکت اسپانیاییCepsa نیز از اظهار نطر نسیت به این خبر خود داری کرد .
رویتر اضاقه می کند که ج.ا .ایران با اهداف سیاسی در پی اجرای چنین راهبردی در معاملات جدید نفتی خود است .
بنظر می رسد که ایران با این سیاست بدنبال سیاستهای روسیه و چین و در حدی هم سیاستهای کشور های “بریکس: است که سعی  دارند با وحدت بیشتر با “اروپا”، ” ایالات متحده آمریکا ” را منزوی و تضعیف کنند . این سیاست ، بسیار ماجرا جویانه   مخاطره انگیز است . جالب توجه است که سایتهای خبری روسی  از جمله  ” گازت .رو” ، PBK، و Yandex با آب و تاب  تمام به انتشار این خبر پرداختند . امروز متجاوز از 15 سایت خبری -تحلیلی روسی به انتشا ر و تخلیل این خبر پرداختند  که این نشان از اهمیت این موضع  ج.ا برای روسیه دارد 

Tagged as: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: