سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

خروج به موقع نظامیان ” روسیه ” از ” سوریه “

پوتین در سوریه  فقط بدنبال نجات ” بشار اسد ” نبود .

 همه می دانیم که روسیه در سقوط بشار اسد  در سوریه ، افتادن این کشور بدست نیروهای تکفیری و حتی داعش را می دید .

 تسلط داعش و افراطیون اسلامی  بر سوریه که هم اکنون در افغانستان و در مرزهای ازبکستان به آموزش جوانان بنیاد گرای مسلمان اهل تاجیکستان ، ازبکستان ، تاتارستان ، چچنیا ،داغستان  و ….از اسیای میانه مشخول هستند  ، می توانست و می تواند ، جنگ داعش یا سوریه را به قفقازوآسیای میانه بکشا ند . حضور روسیه در سوریه به نوعی ، جنگ پیشگیرانه پوتین بر علیه بنیاد گرایی سلفی رشد یابنده در جمهوری های مسلمان نشین روسیه بود که در صورت طولانی شدن می توانست به ضد خود تبدیل شده و حساسیت مسلمانان روسیه را بدنبال داشته باشد . از یاد نبر ده ایم که ” گلچهره بابا قلی اوا ” پرستار بچه ای که یک دختر بجه روس را سر برید و در ایستگاه مترو در مسکو با سر دادن فریاد الله اکبر ، سر ان دختر بچه بیگناه را بر سر دست بلند کرد ، در یکی از  بازجویی های  خود که هر گز از رسانه های عمومی  روسیه پخش نشد ، اعلام کرد که دختر بجه روس را در انتقام از حضور روسیه در سوریه و به خاک انداختن کودکان بیگناه سوری کشته است . ” پوتین ” بعنوان رییس جمهوری “روسیه ” که مسائل اجتماعی  را بیشتر از دید یک کارشناس  امنیتی می بیند تا یک سیاستمدار مبرز ، با خارج کردن نیر وهای خود ار سوریه  و با توجه به اینکه این حضور به طور نسبی به اهداف اساسی خود رسیده بود ؛نمی خواست که ادامه حضور نظامیان روس در سوریه به ضد خود تبدیل شده و خشم مسلمانان عرب و مناطق مسلمان نشین خود را در پی داشته باشد .

مقاله ای که در پی می آید در سایت فارسی بی بی سی  در باره علل خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه ، نوشته شده است . داریوش رجبیان ، از سایت بی بی سی فارسی ، در این مقاله ، نظر چند کارشناس امور سیاسی  روس را در باره موضوع مطروحه ، به میان آ.ورده است ، که به جنبه های مختلف ، خروج نیر وهای روس از سوریه می پردازند . .

افزایش چند در صدی  ارزش برابری  روبل ، واحد پول روسی در مقابل دلار اولین واکنش بازار ، در مقابل این تصمیم بود . هر چند که  نظرات مطرح شده در باره دلایل اساسی  خروج نیر وها ، به مسائل مهمی که احتمالا در این تصمیم گیری ” پوتین ” نقش داشته اند می پردازند ، اما در این نظرات یک موضوع مهمی که در بالا مطرح شد  نیز از قلم افتاده است .

مقاله ” داریوش رجبیان ” در عین حال این ضعف را دارد که نویسنده سطور خود در باره موضوع مورد بحث مقاله به ابراز نظر نپرداخته و فقط به گرد آوری نظرات مختلف در باره تیتر مقاله پرداخته است . اما به هر حال از انجاییکه در این مقاله جنبه های مختلف ، موضوع خروج نظامیان روس از سوریه مورد اشاره قرار گرفته است ، خواندن آنرا به شما پیشنهاد می کنیم .

شطرنج سیاسی: چرا نیروهای روسیه از سوریه می روند؟

داریوش رجبیان

بی بی سی، مسکو 

چرا که برنگردد؟ روسیه تا حد زیادی به خواسته هایش رسیده”.

این باور لئونید راگوزین، تحلیلگر مسایل سیاسی روسیه است که با کرملین میانه خوبی ندارد.

او می گوید: “مسئله حل معضل سوریه بدون حضور بشار اسد از دستور کار خارج شده؛ نیروهای هوادار آمریکا به حاشیه رانده شده اند؛ اوکراین از سرخط خبرها به قعر خبرها افتاده و بحران اوکراین به دلخواه روسیه منجمد شده. مسئله کریمه دیگر در دستور کار قدرت های جهانی نیست. شیشه اتحادیه اروپا زیر فشار بحران مهاجرت ترک برداشته و دور نیست روزی که یخ تحریم هایش علیه روسیه هم آب شود… مخالفان داخلی روسیه درهم شکسته شده اند و اوکراین به عنوان الگو برای مردم روسیه دیگر جاذبه ای ندارد. قرار نیست انقلابی صادر شود… او (پوتین) نه یک جنگ که سه جنگ را برد. و ما باختیم.”

لئونید راگوزین

 مسئله حل معضل سوریه بدون حضور بشار اسد از دستور کار خارج شده؛ نیروهای هوادار آمریکا به حاشیه رانده شده اند؛ اوکراین از سرخط خبرها به قعر خبرها افتاده و بحران اوکراین به دلخواه روسیه منجمد شده. مسئله کریمه دیگر در دستور کار قدرت های جهانی نیست.

ولی نگاه دمیتری گودکف، تنها نماینده مخالف پوتین در پارلمان روسیه به این موضوع، بیشتر برون نگرانه و جهانی است و برای بشار اسد سرنوشت دیگری را ترسیم می کند.

این نماینده دوما که مشروعیت اعزام نیروی هوایی روسیه به سوریه را علنا زیر سؤال برده بود، اکنون آشکارا خوشنود است. او می گوید اظهار تسلیت رهبری روسیه به ترکیه در پی انفجار مرگبار در آنکارا و اکنون اعلام خروج نیروهای روسیه از سوریه شاید نشانه هایی از پایان سیاست های خصمانه کرملین باشد.

او همچنین افزایش نسبی ارزش روبل روسی در برابر دلار را یکی از پیامدهای این تغییر نسبی سیاست می داند.

اما پرسشی که آقای گودکف مطرح کرده شاید در ذهن بسیاری دیگر هم بچرخد: “به هر حال جالب است بدانیم که بشار اسد در ازای چه چیزی معاوضه شده. در ازای لغو پاره ای از تحریم ها؟ یا چیزی دیگر؟”.

پاسخی هم برای این پرسش هایش ندارد و به جای آن می گوید: “بهتر است بدبین باشم تا خوشبین. در آن صورت احتمال دارد که به ناگاه خوشحال شوم. فرد خوشبین همیشه زانوی غم در بغل دارد، در سوگ آرزوهایش که هرگز برآورده نمی شود.”

دمیتری گودکف

زانوی غم فعلا در بغل کسانی است که فکر می کنند حدود شش ماه مداخله نظامی مستقیم روسیه در سوریه اقتصاد روسیه را افگارتر از آنی که بود کرده است.

ویتالی یاروشفسکی، معاون سردبیر روزنامه “نوویا گازتا” می گوید دو میلیون و پانصد هزار دلار هزینه یک روز بمباران های روسیه در سوریه است. و آن هم در دوره ای که اقتصاد روسیه زیر بار تحریم ها و سقوط قیمت نفت شانه خم کرده است. در کشوری که میانگین درآمد حدود ۴۰۰ دلار است و پایتخت آن از گران ترین شهرهای جهان به شمار می آید، چنین هزینه هایی می تواند پیامدهای اقتصادی ناگوار بلندمدت داشته باشد.

البته ولادیمیر پوتین در اعلام تصمیم غافاگیرکننده اش از اقتصاد یادی نکرد. او گفت چون به هدف های اصلی مان رسیده ایم، وقت آن است که برگردیم.

ایرک مرتضین

 غرب، متوجه شده که معضل سوریه را نمی توان بدون روسیه حل کرد. غرب، فهمیده که با روسیه باید کنار آمد. روسیه با حملات مرگباری که علیه داعش داشت، آمریکا را هم واداشت که با جد و جهد بیشتر با داعش بجنگد تا این تصور پدید نیاید که داعش را در سوریه نیروی هوایی روسیه و ارتش بشار اسد شکست داده اند

حملات هوایی روسیه که کمتر از شش ماه ادامه داشت، ارتش درهم شکسته بشار اسد را از موقعیت تدافعی به موضع تهاجمی برگرداند و به متحد کرملین در دمشق مجال آن را داد که در مذاکرات صلح کوتاه نیاید.

“ایرک مرتضین” روزنامه نگار طرفدار کارزار نظامی روسیه در سوریه می گوید که نتیجه ای که روسیه به دنبالش بود حاصل شده است: “غرب، متوجه شده که معضل سوریه را نمی توان بدون روسیه حل کرد. غرب، فهمیده که با روسیه باید کنار آمد. روسیه با حملات مرگباری که علیه داعش داشت، آمریکا را هم واداشت که با جد و جهد بیشتر با داعش بجنگد تا این تصور پدید نیاید که داعش را در سوریه نیروی هوایی روسیه و ارتش بشار اسد شکست داده اند”.

ورود روسیه به جنگ سوریه ناگهانی بود و قدرت های غربی را دچار دست پاچگی کرد.

به مانند خروجش. کاخ سفید اعلام کرد که از تصمیم پوتین مبنی بر خروج نیروهایش تا زمان اعلام این خبر آگاه نبوده است.

ولادیمیر پوتین به حرکات ناگهانی در شطرنج سیاسی عادت دارد. اما غرب هنوز با این حرکات ناگهانی آقای پوتین خو نگرفته است. گام بعدی، پاسخ بسیاری از پرسش های امروز را خواهد داد. سرنوشت بشار اسد هم در گرو همان گام بعدی است.

لینک های مرتبط
آیا «فدراسیون روسیه » محکوم به فروپاشی تدریجی است ؟
در مسکو اتفاق افتاد .بریدن سر دختر بچه 4 ساله و سر دادن فریاد » الله اکبر « + ویدیو 18+ غمبارترین حادثه تروریستی
گلچهره » :انتقام «کودکان مسلمان سوری» را از روسها گرفتم . خبر ویژه اختصاصی سایت بالاترین .

 

 

 

 

 

 

Tagged as: , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: