سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

چرا اوباما در پیام نوروزی 1395به سرکوب کارگر و روشنفکر و دگر اندیش در ایران اشاره ای نکرد ؟

لینک صدای مقاله

 

payam2

اگر سرکوب مردم و دگر اندیشان از سوی حکومت اسلامی کمتر نشده است ، پس چرا لحن باراک اوباما ، نسبت به جمهوری جهل و جنایت اسلامی تغییر کرده است ؟ 

 

” تا به حال پاسخ دولت ایران این بوده‌است که برای حفظ قدرت خود اهمیتی به مراتب بیشتر از احترام به حقوق مردم ایران قائل استصدها زندانی عقیدتی در زندان‌ها به سر می‌برند. بی‌گناهان ناپدید شده‌اند. روزنامه‌نگاران را خاموش کرده‌اند. زنان در معرض شکنجه قرار گرفته‌اند، کودکان به مرگ محکوم شده‌اند!!
این جمله ای از پیام اوباما به مناسبت نوروز 1392 یعنی 3 سال پیش است ، ایا اکنون جمهوری اسلامی به حقوق مردم خود احترام می گذارد ؟

مقایسه پیام نوروزی 1395 رییس جمهور آمریکا ” باراک اوباما ” با پیام های نوروزی وی در سال های قبل نشان  می دهد که باراک اویاما به مانند هر سیاستمدار پراگماتیست و عملگرای دیگری در هر کنش خود ، قبل از هر چیز به فکر منافع دولت و کشور متبوع خود است و طبیعی است که در این میان  آنچه که در روابط کاخ سفید و حکومت اسلامی مورد بی توجهی کامل قرار می گیرد منافع تاریخی مردم و کشور ایران است .

” اوباما” در این پیام  به منافع ایران و ایرانی  از دید روابط آمریکا و ج.ا . نگاه می کند  و حتی می توان با احتیاط گفت که وی این منافع را از دریچه دید و منافع  رهبران حکومت اسلامی برای ما ایرانیان تشریح می کند . وی با زبان بی زبانی می گوید که ولی فقیه و حکومتش نماینده به حق و مدافع منافع ما ایرانیان هستند . وی عملا ما را به تمکین در مقابل حکومت اسلامی  فرا می خواند .

وقتی که وی از صادرات فرش و پسته ایرانی به امریکا و خرج کردن پول از سوی توریستهای آمریکایی در بازارهای ایران سخن می گوید ، گویی که به کودکی آبنبات قیجی پیشنهاد می شود تا او را گول بزنند . این خود توهین بزرگی به شعور مخاطب ایرانی است و در سطح فهم کارکنان “بخش فارسی صدای آمریکا” و “بی بی سی فارسی” است .

ممکنست بگویید که ” اوباما ” نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران وظیفه ای ندارد و طبیعی است که  در ارتباط  با ج. ا.، به دنبال منافع کشور خود باشد .  اما در برابر این ادعا این سئوال مطرح می شود که چرا ” رییس جمهور امریکا ” در پیام های نوروزی سال های قبل خود ، آنگاه که هنوزعقب نشینی های  خامنه ای در مقابل کاخ سفید ، به امضا نرسیده بود ، با لحن دیگری با حکومت و مردم ایران سخن می گفت .

” تا به حال پاسخ دولت ایران این بوده‌است که برای حفظ قدرت خود اهمیتی به مراتب بیشتر از احترام به حقوق مردم ایران قائل است”طی مدتی نزدیک به دو سال مردم ایران – از پیر و جوان؛ زن و مرد؛ ثروتمند و فقیر – در معرض تعقیب و آزار قرار داشته‌اند. صدها زندانی عقیدتی در زندان‌ها به سر می‌برند. بی‌گناهان ناپدید شده‌اند. روزنامه‌نگاران را خاموش کرده‌اند. زنان در معرض شکنجه قرار گرفته‌اند، کودکان به مرگ محکوم شده‌اند!!

این جمله ای از پیام وی به مناسبت نوروز 1392 یعنی 3 سال پیش است ، ایا اکنون جمهوری اسلامی به حقوق مردم خود احترام می گذارد ؟

یا به این جمله توجه کنید :

“آنان حتی اجازهٔ دسترسی به اطلاعات یا برقراری ارتباط با یکدیگر را نمی‌دهند، این به خودی خود گویا است. اما آیندهٔ ایران با ترس شکل نخواهد گرفت. آیندهٔ ایران از آنِ جوانان است – جوانانی که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند”.

امروز دولت من دستور العمل های جدیدی را برای شرکت های آمریکایی جهت تسهیل نرم افزارها و خدماتی که استفاده مردم ایران از اینترنت را آسان تر می کنند، صادر می کند.

این نیز جمله ای از پیام ” اوباما ” به مناسبت نوروز 1390 یعنی 5 سال پیش است .

“اوباما ” در آن پیام نقش یک انقلابی ایرانی را بازی می کرد و  در اختلاف میان مردم ایران و حکومت اسلامی بروشنی جانب مردم را می گرفت  اما امروز حود را در سطح آخوند عقب مانده ای مانند ” حسن روحانی ” پایین آورده است .براستی چه اتفاقی افتاده است ؟

ایا اوباما باور دارد که اکنون وضعیت حقوق بشر در ایران بهتر شده است ؟ آیا اکنون حکومت اسلامی اجازه دسترسی به اطلاعات آزاد و برقراری ارتباط بدون ترس را به فعالان سیاسی و جوانان ایران می دهد ؟ ایا سرکوب و اعدام در ایران گسترده تر نشده است ؟ اوباما می خواهد چه کسی را فریب دهد که گویا  به منافع مردم ایران فکر می کند . وی به منافع کشور خود و حفظ حکومت اسلامی فکر می کند و نه بیشتر .

آنچه که از سال 1390 تا کنون تغییر کرده است این است که  سیاست های منطقه ای حکومت اسلامی  در راستای منافع منطقه ای ” ایالات متحده آمریکا ” و در حهت امن کردن عراق و افغانستان برای حضور آن  کشور  عمل می کند ، در راستای محدود کردن قدرت عربستان سعودی و آنهم از راه آتش زدن به جنگ های منطقه ای و نه از راه مذاکره و ایجاد دوستی میان مردم منطقه پیش می رود . در داخل نیز مشغله کاخ سفید در احتمال دست یابی ملاها به بمب اتم و باز شدن بازار و اقتصاد 400 میلیارد دلاری به روی اروپا حل شده است و احتمال قدرت گیری بیشتر ” اصلاح طلبان ” نیز مطر ح است ، آیا در میان این امکانات بوجود امده خبری از کم شدن سرکوب ، احترام به حقوق بشر ، کم شدن خط فلاکت و فقر مردم هست ؟ می دانیم که از بهبود در این امور خبری نیست . اوبا ماهم می داند که این امور در ایران بهبود نیافته اند ، اما او به خوبی میداند که دموکرات ها می توانند بر عقب نشینی های هسته ای و باز شدن بازار ایران بر روی سرمایه های غیر تولیدی آمریکایی و ارو پایی مانور بدهد و راه را برای به قدرت رسید دوباره کاندیدای دیگری از حزب دموکرات هموار کند . البته آنچیز  که در این میان پایمال خواهد شد ، منافع مردم ایران و حق زحمتکش و فقیر و زن و درویش و بهایی ایرانی است که باید سر کوب شوند و اقای اوباما از سبزی پلو ماهی ایرانی تجلیل کند

Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: