سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

عید “پوریم” ، سالگرد پیروزی ایرانیان و یهودیان بر بدخواهان ، به این دو ملت باستانی مبارک باد

 parcham2

به وبلاگ کاوه فرزند ملت خوش آمدید 

بر اساس شواهد تاریخی جشن سیزده بدر که ایرانیان آن را بر گذار می کنند ، بزرگداشت  واقعه تاریخی  “پوریم”است

لینک صدای مقاله

ester3

” استر ” دختر یهودی در دربار ” خشایار شاه 

 

این روزها  یهودیان  جهان ، سالگرد ” پوریم ” را جشن می گیرند . داستان این جشن از این  قرار است که در “دوران امپراتور ایران، که احتمالا خشایارشاه بوده است، یک صدراعظم بیگانه در دربار خدمت می کرده که از نژاد “عَمالق” بوده و انتظار داشته که “مُردِخای” که یک یهودی خدمتگزار دربار سلطنتی بوده و مقام عالی داشته ، همانند دیگر خدمه در برابر او تعظیم کند – که در دین یهود تعظیم و سجده در برابر افراد و یا اجسام ممنوع است و فقط در برابر پروردگار و هنگام اجرای نیایش مذهبی می توان سجده کرد.

این صدراعظم که “هامان” نامیده می شد، خشم مُردِخای یهودی را در دل گرفت و در صدد قتل عام همه یهودیان در سراسر امپراتوری ایران برآمد و به شیوه های خدعه و فریب از پادشاه ایران فرمان قتل عام یهودیان را گرفت.

 ولی به درخواست “مُردِخای” و راهنمائی او ، “اِستِر” نزد پادشاه رفت و به او اطلاع داد که وی نیز از همان قومی است که “هامان” قصد کشتار آنان را دارد و اجازه آن را نیز از پادشاه دریافت کرده است.

 شاهنشاه ایران که احساس کرد صدراعظم وی او را در مورد قومی که در آن مملکت زیست می کند فریب داده ، از این خدعه کاری سخت برآشفت و دستور قتل عام یهودیان را باطل کرد و متقابلا فرمان داد که خود “هامان” به جرم توطئه شیطانی و فریبکاری، به دار مجازات آویخته شود – و این همان داری بود که “هامان” برای حلق آویز کردن “مُردِخای” خدمتگزار وفادار پادشاه ایران برپا ساخته بود.

 بدین سان توطئه صدراعظم توطئه گر و بیگانه خنثی شد و یهودیان از قتل عام نجات یافتند و همه ماموران بیگانه ای را که عوامل اجرای توطئه های “هامان” در امپراتوری ایران بودند نابود کردند. در نهایت امر، دشمنان یهود شکست خوردند و یهودیان در دفاع از جان خویش پیروز شدند.

 به پاس این رویداد تاریخی که موجب نجات جان یهودیان و رهائی آنان از یک قتل عام گسترده گردید، آنان هر سال در تاریخ معینی که کم و بیش مصادف با نوروز ایرانیان است (به تاریخ عبری: سیزدهم و چهاردهم ماه آدار) جشن می گیرند و به شکرانه این نجات به شادمانی می پردازند و یاد پادشاه ایران را گرامی می دارند و از “اِستِر” و “مُردِخای” با احترام و عزت سخن می گویند.”)1(

بر اساس شواهد تاریخی جشن سیزده بدر که ایرانیان آن را بر گذار می کنند ، بزرگداشت این واقعه تاریخی است .

خدمات متقابل دو ملت باستانی ایران و یهود ، نه فقط در مورد خدمات ” استر ” ( ستاره ) و ” مردخای ،  به خشایار شاه و نجات دربار این پادشاه بزرگ از بد اندیشی ” هامان” که  در مورد نجات این مردم سخت کوش ،پر امید و با احساس ، بدست ” کوروش بزرگ” از اسارت ” بابل ” نیز بوده است . در مورد خدمات متقابل این دو ملت باستانی وپایه گذار فرهنگ و هنر جهانی ، باید جداگانه سخن گفت .

رقص و باله  دختران و پسران ریبا  روی یهودی به مناسبت  ” پوریم “

سردمداران حکومت جهل و جنایت اسلامی که خودمستقیما بر علیه ایران و ایرانیت ، شعار می دهند و چهار شنبه سوری و عید نوروز را به تمسخر گرفته و این جشن ها را نشانه جهالت می دانند ، در هراس از استحکام وحدت میان ایرانیان و یهودیان ، اخیر به تبلیغات منفی  در مورد جشن پوریم پرداخته اند و گویا که در این روز ایرانیان بدست یهودیان ، قتل عام شده اند . مضحک بودن ادعای این ضد ایرانیان از آنجا معلوم می شود که ” خشایاز شاه ” خود در جنین واقعه ای بر سر قدرت بوده است و بدخواهان ایران و ایرانی را به سزای عمل کین توزانه اشان رسانده است .و بعد هم سلطنت وی ادامه پیدا کرده است . چگونه است که اینان جشن ” پوریم ” را کشته شدن ایرانیان بدست یهودیان می نامند .

در پایان ضمن تبریک  این جشن ملی – مذهبی به  یهودیان جهان و مردم اسراییل ، آرزو داریم که با سر نگون شدن حکومت اسلامی ، ایران و اسراییل بعنوان دو ابر قدرت منطقه ،  مردم این دو کشور در صلح و آسایش ،  به پیشرفتهای بیشتری در زندگی اجتماعی و عرصه های علمی و هنری  دست یابند .

ملت یهود از شاد ترین و در عین حال سخت کوش ترین مردم جهان هستند . نمونه های جشن و پایکوبی آنان در ” عید پوریم ” ، یاد آور سنت های باستانی ملتی است که در گذر از  رنج های تاریخ ، استوار و با صلابت بر پای خود ایستاد و اکنون نیز یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان در عرصه های علمی ، نظامی و اجتماعی است .  یهودیان مردمی قابل احترام و با عزت هستند . آنان متحدان ما  ایرانیان در ساختن ایرانی آزاد و مستقل خواهند بود .

 (1)متن درون گیومه مستقیما از کتاب ” یهود ، ایران  و اسراییل ” ، برگرفته شده است .

سرود  ویژه جشن پوریم 

ترجمه سرود شاد ”  پوریم” مبارک باد 

Chag Purim, Chag Purim, chag gadol la Yehudim. Masechot v’raashanim, zemirot v’rakadim. Hava narisha, raash, raash, raash. Hava narisha – raash, raash, raash – b’raashanim.

جشن پوریم ،  فستیوال بزرگ پوریم است ،  جشن بزرگ یهودیان است . فریاد شادی سر می کشند و آواز می خوانند و  می رقصند و  ا  سروصدا می کنندو قهقه سر می دهند ،

 

 

Tagged as: , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: