سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

گزارش آژانس خبری ” وستی – روسیه ” از دلایل سقوط هواپیمای بوئینگ 800-747 شرکت هواپیمایی دبی –

parcham2

به وبلاگ کاوه فرزند ملت خوش آمدید 

fly
در لحظاتی قبل از سقوط  هواپیما ، نعره  و فریاد گوش خراشی غیر انسانی  ، فضای کابین را پر می کند  . و بعد  صدای انفجار ، بگوش می رسد .

در 19/03/2016 یک هواپیمای بوئینگ 747 متعلق به شرکت هواپیمایی دبی ، در فرودگاهی در ” روستوف ” روسیه سقوط کرد و همه 62 سرنشین و خدمه آن  کشته شدند . این هوا پیما مدت دو ساعت در آسمان سرگردان بود و بخاطر باد و باران و طوفان شدید ، قادر به نشتن به زمین نشد .

 بر اساس اطلاعات بدست آمده از ” جعبه سیاه ، هواپیمای بوئینگ 800-747 ، آنچه که در یک دقیقه و چهل ثانیه آخر قبل از سقوط اتفاق افتاده ، منجر به سقوط هواپیما شده است . خبرگزاری رسمی روسیه همچنین اعلام کرد که این اطلاعات ، گزارش رسمی  کمیسیون تحقیق بررسی جعبه سیاه نبوده اما یکی از اعصای کمیسیون تحقیق این اطلاعات موثق را به خبر گزاری روسیه داده است .

40

متن گزارش : در ساعت چهل ثانیه بعد از بامداد ،  شنبه 19/03/ 2016به وقت گرینوچ  خلبان 37 ساله آریستوس ساکریتوس ، تصمیم می گیرد ، اوچ گرفته و دور دوم گردش را بر فراز فرودگاه آغاز کند ، در این زمان هواپیما در وضعیت کنترل اتو ماتیک بوده است . هواپیما در حالت طبیعی  15 درجه اوج می گیرد . در این حالت هواپیما در دید رادرا بوده وحتی دوربین ها ، هواپیما را در حال اوج گیری دیده اند . هواپیما در عرض 40 ثانیه اوج می گیرد و در این لحظه ، خلبان به دلیلی که برای هیچ کس روشن نیست تصمیم می گیرد تا هواپیما را از حالت کنترل اتوماتیک خارج کند و خود کنترل هواپیما را بدست بگیرد . شاید هواپیما وارد یک گردباد هوایی شده بوده است و به ارتعاش افتاده بوده است  زمان یک یامداد و 46 ثانیه  . اما در این لحظه  هواپیما بطرف پایین  میل کرده ، ارتفاع خود را کم کرده و نوک هواپیما بطرف زمین تغییر جهت داه است . در این لحظه صدای خلبان به گوش می رسد که فریاد می رند : کنتر ل رو از دست نده ، سکان رو بطرف خودت بکش ..

تفسیر تخصصی این شرایط به شرح زیر است : در حالتی که کنترل اتوماتیک هواپیما ، خاموش باشد ، و هواپیما با نوک در حال سقوط بطرف زمین باشد ، بصورت خودکار مکانیزم  کنترل اتوماتیک روشن می شود و  هواپیما  باید به حالت افقی   در اید ، اما بنظر می رسد که درست چند لحظه پیش از آن ، خلبان یا کمک خلبان ، با فشردن دکمه ای اجازه در آمده شدن هواپیما را به حالت اتوماتیک از سیستم  خودکار هواپیما سلب کرده بوده است و سیستم افقی سازی نمی توانسته وارد عمل شود و حالت سقوط با نوک ادامه پیدا می کند . اینکه چرا انگشت خلیان بر روی حذف سیستم اتوماتیک مانده بوده است و این اهرم ازاد نشده و هواپیما بصورت افقی در نیامده است  ، سئوال بزرگ این حادثه است . ممکنست خلبان به علت خستگی بیش از حد ناشی از طول غیر عادی پرواز ، کنترل اعصاب خود را از دست داده بوده است و به موقع هواپیما را به سیستم کنترل خود کار باز نگردانده است .

 در 6 ثانیه آخر قبل از  سقوط ، و درست بعد از آنکه فریاد یکی از دو خلبان که به دیگری  می گوید : عصبی نشو ، سکان را بکش ، یک فریاد یا زوزه همگانی غیر انسانی غرش هواپیما را در خود  گم می کند ، گویی همه مسافران به یکباره با هم آخرین فریاد خود را سر داده بوده اند که  توسط سیستم های ضبط صدای هواپیما ، ثبت شده است و بعد غرش انفجار گوش هارا کر می کند . خدمه هماپیما و 62 مسافر ان همگی کشته شدند .

ترجمه از متن روسی  گزارش ، به نقل از VESTI.RU  

گزارش به زبان انگیسی در نیویورک تایمز  نیز همین روایت را  تایید می کند 

 

Tagged as: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: