سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

انتخاب ” صادق امان خان ” مسلمان به عنوان شهردار لندن اوج “عقلانیت سکولار ” است .

parcham2

به وبلاگ کاوه فرزند ملت خوش آمدید 

alandgoo

در انتشار  صدای مقاله ما را یاری دهید

  مسلمانان  تحت تاثیر تابش نور آفتاب تجدد و نوزایی آنهم از نوع  غربی و غیر دینی آن ، حقوق بیشتری برای دخالت در رهبری جوامع خود طلب می کنند .

sadegh

 آیا انطور که بنیاد گرایان و سلفی های مسلمان و طرفدران باصطلاح ” نوزایی تمدن اسلامی ” از یک طرف واز طرف دیگر  افراطیون نژاد پرست در اروپا  ادعا می کنند  مسلمانان دارند ، اروپا را فتح می کنند ؟  علت عقب نشینی های روز تا روز دولت های اروپایی در مقابل  اقلیت های مسلمان ساکن در کشور های اروپایی چیست و در مقیاس وسیعتر علت سازش و مماشات قدرت های بزرگ جهانی مانند آمریکا ، روسیه و اتحادیه اروپا با  دولت ها و جنبشهای اسلامی  فراتر از منافع اقتصادی که دارند در چیست ؟ این مسائل  ، دلائل آن و مورد مثالهای آن را در این نوشته برسی خواهیم کرد.

نظری به عقب نشینی دولت های سکولار غیر مسلمان در مقابل اجرای شریعت

 در  قفقاز شمالی یعنی جمهوری های مسلمان نشین روسیه ،سواحل دریای خزر زنانه مردانه شده است ، تا کسی هایی با راننده زن برای بانوان مسلمان در نظر گرفته شده است ، در تاکسی ها آوای قران بجای موزیک “رپ” پخش می شود و حتی مهمتر از همه این ها “کرملین” مسلمان افراطی سا بق ” رمضان قدیروف” را به ریاست جمهوری “چچن” بر گزیده است . این ها همه در حالی است که این دولتها ی خود مختار باصلاحدید “کرملین ” در مبارزه ای خونین با گرایشات سلفی – وهابی که خواهان اعلام خلافت اسلامی در این سرزمین ها هستند بسر می برند .

در ونکور کانادا ، اوکلا هما ی آمریکا و در بسیاری از شهر های اروپایی ، اکنون دیگر بحث بر سر اجرای قوانین شریعت در دادگاهها برای کسانی است که در خواست آنرا داشته باشند . در بعضی از محله های مسلمان نشین اروپایی ، گاها آوای دلگیر اذان  از مناره های مساجد بگوش می رسد . در اتوبوسها و پارکها و مدارس   در شهر های اروپایی و آمریکایی  حضور زنان و مردان با پوشش  خاص  ملی – اسلامی  چشمگیرتر شده است . دولتهای  بسیاری از کشور های اروپایی برای بدست آوردن همکاری مسلمانان در سطوح سیاسی و اجتماعی سعی در ایجاد محدودیت هایی  برای دولت اسراییل دارند و حتی  واردات  کالاهای ساخته شده در سرز مین های مورد مناقشه میان اعراب و اسراییل را به کشور هایشان را  تحریم کرده اند .

در سطوح عالی سیاسی ، اوباما ریس جمهور آمریکا  و اتحادیه اروپا سعی وافر دررسیدن توافق با حکومت اسلامی ایران و طالبان در افغانستان  و محمود عباس در فلسطین دارند .

 در لندن یک مسلمان یعنی همان ” صادق خان امان الله ” به شهر داری لندن انتخاب می شود . این که ” صادق خان ” را مردم انتخاب کرده اند یک سوی موضوع است اما به هر حال وی از سوی ” حزب کار گر انگلستان ” نامزد  این پست شده بوده است . 

مسلمانان بعد از یک دوره خواب تاریخی چند صد ساله اما این بار  در گهواره مدرنیته و با توجه به حقوق و امکاناتی که نهادهای آموزشی و اجتماعی مدرن در اختیار آنان قرار داده اند  آموزش دیده اند و تحصیل کرده اند و به خود آمده اند و تحت تاثیر تابش نور آفتاب تجدد و نوزایی آنهم از نوع  غربی و غیر دینی آن ، حقوق بیشتری برای دخالت در رهبری جوامع خود طلب می کنند .

 آنچه که در بغداد توسط  ابوبکر خلیفه و در ایران  با تلا شهای ملا ها ی در قدرت و در افغانستان  با ملا عمر ،  با سوء استفاده از ابزار های زندگی مدرن مانند انتخابات و پارلمان و نهاد سیاسی ای مانند دولت  با آن روبرو هستیم  ، تلا شهای مذبو حانه رهبران شکست خورده دینی برای جلوگیری از مدرن شدن هر چه بیشتر مردم و پیوستن مسلمانان از کابل و قم و مشهد و کراچی به روند رو به گسترش جاری شدن قوانین و مقررات عرفی در مقابل قوانین عقب مانده مذهبی ، می باشد .

آنگاه که تلا شها آنان  شکست می خورند این رهبران دست به اعمال خشونت می زنند  و تبلیغ می کنند که زندگی مدرن یعنی مر گ اخلاق و مذهب و آزادی دین که می دانیم این ادعا ها خالی از حقیقت هستند .

تلاشهای پوتین در قفقاز شمالی برای روا داری بیشتر با مسلمانان ، تلاشهای دولت های اروپایی  و کا نادا و امریکا برای اجازه دادن به اعمال قوانین شریعت برای هر کس که خواستار آنست  ، همه و همه در رقابتی است که اکنون برای جذب تعداد هر چه بیشتر  از میان جمعیت مسلمان جهان میان سکولاریزم  و تعقل گرایی از یک سو و رهبران بشدت عقب مانده ای مانند ملا علی خامنه ای و ملا عمر و ابو بکر بغدادی  از سوی دیگر ،در جریان است .

اگر امروز کمتر از 1% جوانان  مسلمان  اروپایی به داعش می پیوندند و کمتر از آنهم به ج.ا تمایل دارند خود به خاطر رواداری و ایجاد شدن جوامع چند فرهنگی  در کانادا و اروپا و آمریکا و روسیه  است .

از طرف دیگر سیاستمداری مانند ” صادق خان ” هر چند که از نظر  وابستگی خانوادگی و سنتها ، متعلق به جامعه ای مسلمان است ، اما وی و افرادی مانند وی ، اکنون سالهای نوری با اسلام طالبان و ملا عمر و ملاعلی جماران ، فاصله  دارند . قدرت گیری این نسل از سیاستمداران ، نه بازگشت اسلام  که مبارزه با رشد افراطی گری در میان مسلمانان است .

انتخاب ” صادق امان  خان ” مسلمان به عنوان شهردار لندن  اوج “عقلانیت سکولار ” و پذیرش واقعیات جاری است .

 جامعه مدرن و در مقیاسی جهانی  در پی آنست تا  در پروسه ای تاریخی ، مردا ن و زنان مسلمان  بیشتری را تربیت کرده و از آنان شخصیت هایی سکولار” و نه الزاما ضد  دین  مانند ” صادق خان بسازد . برای تغییر هر واقعیتی باید ابتدائا آنرا پذیرفت ، کمی با ان همراه شد  و بعد تغییرات لازمه را در آن بوجود آورد  .

این همان سیاستی است  که دنیای مدرن اکنون در بر خورد با جوامع و قدرتهای اسلامی  در پیش گرفته است . فراموش نباید کرد  که مسلمانان نیر مانند بسیاری از گروههای انسانی دیگر ، اکنون و بسیار دیر در حال آماده شدن برای پیوستن به دنیای مدرن و زندگی سکولار شده اند . باید دست انان را گرفت و راه رفتن استوار در این مسیر را به انان آموخت این همان کاری است که اکنون و بطور تاریخی در بر خورد با آنان شروع شده است و هر گونه طرد گرایشات تغییر خواهانه در مسلمانان آنان را جذب گرایشات اسلامی – افراطی شیعی  و یا سنی خواهد کرد .

ekhtelete

********************************************************************

چند دلیل از میان هزاران دلیل که تمدن اسلامی تمدنی نه در حال احیاءکه در حال زوال است .

Tagged as: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: