سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

شکست دستگاه دیپلماسی روسیه در بهبود روابط با ” ترامپ ” ودرسی برای تحول طلبان ایرانی

 

یادداشت سیاسی روز

در چند روز اخیر  در فضای مجازی و خبر گزاری های رسمی بین المللی و ایرانی و روسیه البته ، شاهد ویدیوهای  بر خورد تند لفظی میان نمایندگان دو کشور ” روسیه ” و ” بریتانیا ” در نشست سازمان ملل در روز 18 فروردین مطابق با هفتم آوریل یعنی حدود یک هتفه قبل بودیم . موضوع نشست  ، بحث  در باره  پیش نویس قطعنامه ای بود که در آن حمله شیمیایی به ” خان شیخون ” را محکوم ، مسئولیت آنرا متوجه ” سوریه ” و نتیجتا خواستار اعمال تحریمهای شدید بر علیه این کشور و خواهان مجوز برای مداخله نظامی قدرتهای بزرگ در صورت لزوم در سوریه شده بود . 10کشور به این قصعنامه رای مثبت ، چین رای ممتنع و فدراسیون روسیه این قطعنامه را ” وتو ” کرده و بنابراین آنرا از دستور خارج کرد .

 

 

 در پی رای ” وتو” ی  روسیه ، در مقابل چشمان جهانیان یک درگیری لفظی و خارج از شئونات معمول دیپلماتیک میان نمایندگان ” روسیه ” و ” بریتانیا ” پیش آمد که عموما آنرا دیده اید . در این حادثه  ابتدا “متیو ریکرافت”، نماینده انگلیس در سازمان ملل اعلام کرد، حمله به منطقه خان شیخون بخشی از حملات شیمیایی بوده که توسط نظام بشار اسد صورت گرفته است.

وی گفت: روسیه از حق وتوی خود برای دفاع از نظام سوریه و اقدام این کشور در استفاده از سلاح شیمیایی سوء استفاده کرده است. و وجدان خود را زیر گذاشته ودر  نتیجه چنین اعمال بیشرمانه ای را  نتیجه خفت بار کنفرانس ” آستانه ” دانست .

وی ادامه داده گفت : روسیه به جای همکاری با جامعه بین المللی، طرفداری از یک قاتل را انتخاب کرده است. “ریکرافت” گفت: هنوز، زمان از دست نرفته است و روسیه فرصت همکاری با جامعه بین‌المللی به عنوان یک شریک سازنده را دارد.

وی  در پایان بیان داشت: از اقدام آمریکا در حمله نظامی به پایگاه نظامی الشعیرات حمایت می‌کنیم..

جانشین نماینده روسیه در  سازمان ملل ” ولادیمیر سافرانکو ” در پاسخ به این صحبتها ، ضمن پاسخ به وی در اراتباط با مسائل روسیه  سخنان دیگری نیز  خطاب به ” ریکرافت ”  به شرح زیر بیان کرد :

Все дело в том, и об этом уже многие знают в ООН, что вы (Великобритания – прим.) испугались, сон потеряли, что мы будем сотрудничать с Соединенными Штатами. Вы этого боитесь, все делаете для того, чтобы это взаимодействие было подорвано”, — заявил дипломат.

دعوا بر سر اینست و همه این را در سازمان ملل می دانند که شما  “بریتا نیای کبیر ”

ترسیده اید ، خوابتان آشفته شده ( البته در ترجمه رسانه های داخلی که از روی گزارش خبر کزاری فارس ، تکرار شده این عبارت خوابتان برده یا چرت می زنید ترجمه شده که ترجمه ای غلط بوده و منطور گوینده را نمی رساند . تعجب است که مترجمان روسی خبر گزاری فارس چگونه در ترجمه این عبارت این غلط فاحش را مرتکب شده اند ) که ما  با آمریکا همکاری خواهیم کرد . شما همه این کار ها را می کنید که این همکاری متقابل ( میان آمریکا و روسیه ) تضعیف شده و از بین برود .

اتفاقا تاکید من هم بر روی این جمله نماینده روسیه است .  همه می دانند و بنظر می رسد بزودی افشا شود  که روسیه در جریان انتخابات اخیر در آمریکا ، کمکهای زیادی به تیم انتخاباتی ” ترامپ ” کرد . طبیعتا ” ترامپ ” نیز قولهایی برای بهبود رابطه با روسیه و فاصله گرفتن از ” اروپا ” به این کشور داده بوده است و ” ترامپ ” نیز در ابتدای بر سر کار آمدن حرفهای پراکنده ای بر علیه ” ناتو ” و ” اروپا ” ، بر زبان می آورد .

سئوال اساسی این نوشته اینستکه آیا واقعا دستگاه دیپلماسی ” فدراسیون روسیه ” اینقدر خام بوده است که انتظار داشته ، می تواند ” آمریکا ” را بر علیه ” اروپا ” و ” ناتو ” به حرکت در اورده و باعث نابودی ” اتحادیه اروپا ” شود ؟ و آمریکا ی ترامپ ، دست وحدت به روسیه داده و آمریکا به نوسازی صنایع روسیه همت می گمارد ؟

سخنان نماینده روسیه در سازمان ملل آنجا که می گوید : испугались, сон потеряли, что мы будем сотрудничать с Соединенными Штатами. Вы этого боитесь, все делаете для того, чтобы это взаимодействие было подорвано“,  شما از همکاری ما با آمریکا می ترسید و می خواهید این همکاری را تضعیف کنید ، البته دقیقا بیانگر اینستکه روسیه در حقیقت در این خیال خام بوده است . نشانه های این بر خورد سطحی را می توان در ارتباط گیری ” کرملین ” با احزاب دست راستی که مواضع ضد اتحادیه اروپا دارند در فرانسه وهلند و آمریکا دید . از این ها مهمتر همین سخنان ” سافرانیکوف ” در جلسه اخیر شورای امنیت آنجا که گفت ” شما خوابتان از همکاری احتمالی میان آمریکا و سوریه آشفته شده و…..” ، دلیل دیگر این خیال خام بوده و علاوه بر آن  در اوان انتخاب شدن ” ترامپ” شخصیتها و جریانات سیاسی ایرانی اپوزیسیونی روسوفیل یعنی طرفدران سیاستهای روسیه ، همگی از ترامپ در مقابل ” کلینتون ” حمایت می کردند .

حالا به کشور خوردما بر می گردیم و روی سخن من با اصلاح طلبان افراطی در کشور خودمان است . آنان که از لزوم بازگشایی سفارت آمریکا در ایران سخن می گویند ،  آنان که از اعتماد به آمریکا سخن می گویند ، آنان که افغانستان را نمونه خوبی در مردم سالاری دانسته ئ نمونه عراق و لیبی دفاع می کنند .. باید به این دسته از ایرانیان و همه ایرانیانی که برای مبارزه در راه دمکراسی و مردم سالاری در ایران به آمریکا امید بسته اند  گفت که :  حقیقت اینستکه دستگاه دیپلماسی فعلی ” فدراسیون روسیه ” نیز روزی اصلاح طلبان سیستم شوروی سوسیالیستی بودند و فکر می کردند کافی است تا اتحاد شوروی ، سقوط کند تا ” آمریکا ” و ” اروپا ” درهای دموکراسی و پیشرفت صنعتی و ترقی ” را بر روی آنها باز کنند و دیدیم که علیرغم قول و قرار های ” گورباچوف” با ” ریگان ” و ” تاچر ” و انحلال ” پیمان ورشو ” از سوی شوروی ، نه تنها ” پیمان ناتو ” منحل نشد که امروز تانکهای ” ناتو ” در صد کیلومتری مرزهای ” روسیه ” مستقر بوده و آمریکا و هم پیمانانش سعی در استقرار در آسیای میانه و قفقازو خواهان  تجزیه روسیه  به روسیه های کوچک هستند که طرحی بشدت ماجراجویانه و همراه با خود جنگ های داخلی بیشمار و نا آرامی های سیاسی اجتماعی ببار خواهد اورد . سوء استفاده آمریکا و اروپا از مبارزات ازادی خواهانه مردم ” اوکراین ” و تغییر مسیر آن مبارزات به حرکات “ضد روسی ” بدنبال خود ، تجزیه ” اوکراین ” و جنگ داخلی دهشتناکی را در آن کشور بدنبال آورد که تا کنون هم ادامه دارد . مردم اکراین دراینکه مبارزات حق طلبانه خود را به میدان جنگهای نیابتی میان روسیه و آمریکا تبدیل کردند اشتباه بزرگی مرتکب شدند .

باید این را بپذیریم که ” امریکا ” بخصوص بعد از به قدرت رسیدن “ترامپ ” ، حاضر به بر قراری ارتباط بر اساس ” اعتماد ” و ” احترام متقابل ” با کشورهایی از نوع ما و حتی ” روسیه ” نیست.  خط مشی ” آمریکا” ی ” ترامپ ” بخصوص در شرایط بحران اقتصادی جهانی فعلی بر اساس مداخله گری و تفوق جویی است .

” ترامپ” فقط وقتی با سیاستمداران کشورهایی از نوع ما حاضر به بر قراری روابط خواهد شد که کنترل رهبری و تعیین خط مشی  را در آن روابط داشته باشد.

 دقیقا یکروز بعد از سخنان نماینده روسیه در شورای امنیت که گفته بود که گویا فقط ” بریتانیا ” و ” اروپا ” از گسترش روابط و همکاری متقابل ” امریکا ” و ” روسیه ” جلوگیری می کنند ، یعنی در رور 12 آپریل ( 23 فروردین ) ، ” ترامپ ” در ملاقات با نماینده “ناتو ” مطرح می کند که روابط آمریکا با این اتحادیه از همیشه قوی تر بوده و روسیه را به تبانی و مطلع بودن این کشور در حمله شیمیایی  در ” خان شیخون ” متهم کرده و ارتباط با ” روسیه ” را در پایین ترین سطح خود توصیف کرد . و این پاداش!! روسیه در اعتماد به ” ترامپ ” و سخنان ” سافرونکوف ” در ابراز علاقه شدید برای همکاری با آمریکا ئر جلسه شورای امنیت بود  . شکست دستگاه دیپلماسی روسیه در گسترش ارتباط بر اساس ” احترام متقابل ” با ” آمریکا ” در امروز ، ریشه در شیفتگی اصلاح طلبان دیروز اتحاد شوروی در مقابل آمریکا و اروپا دارد .

 بعنوان یک تحلیلگر مستقل من خود در دوران ” اوباما ” ، چنین سطحی از بی اعتمادی نسبت به “امریکا ” ابراز نمی کردم، اما بعد از برروی کار آمدن دولت ” ترامپ” و روحیه تهاجمی وی نسبت به کشورمان ، باید نسبت به دفاع از منافع سرزمین آباء و اجدادی امان  و هر حرکت این دولت خطرناک بسیار حساس بوده و نسبت به هر علامت قابل بررسی افشاگری و با دقت نظر بر خورد کرد . هر چند که در همان دولت ” اوباما ” هم ما شاهد مانور مشترک ” آمریکا ” ، ” اسراییل ” ، ” پاکستان ” و” امارات”   برای ایجاد ” ناتوی عربی ” ، بودیم .

*********************************************************************************

Tagged as: , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, مقالات و ترجمه ها در باره بحران "اوکراین ", تحلیل سیاسی هفته, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: