سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

پنج مهاجم انتحاری به تهران : طلایه داران “ناتوی اسلامی “

parcham2

نشان و بیرق وبلاگ ” کاوه فرزند ملت “
تحلیلی برحادثه  “حمله به مجلس شورای اسلامی ” و مقبره ” خمینی “.
روشنی انداختن بر دست های ” پیدا ونهان ” درحادثه

 

در تحلیل این حادثه مبنا بر اخبار رسمی است که از سوی خبرگزاری های مستقل و تایید شده داخلی و خارجی اعلام شده است .    بنا بر این نظراتی که در برخورد با این قضیه به تئوری توطئه و اینکه گویا عناصر و جناحهایی درداخل نظام خود این حادثه را بوجود آورده اند ، قابل توجه نیست و طرح تئوری توطئه در حقیقت  فرار از برخورد با واقعیاتی است که محل بحث آنها در اینجا نیست . شکی نیست که در ایران نیز به مانند همه جای دنیا جناحهای حکومتی سعی خواهند کرد از این حادثه بعنوان دست آویزی برای تضعیف جناح مقابل خود استفاده بکنند ، کما اینکه در پی حادثه اخیر جناح سپاه و خامنه ای با صدای بلند اعلام می کنند که عقب نشینی روحانی و اصلاح طلبان اعلام ضعف در مقابل دشمن بوده  است و این حادثه را نتیجه پیروزی های اخیر جبهه اعتدال و اصلاح می دانند ، اما همه اینها نباید ما را به نتیجه ای برساند که گویا جناح سپاه و خامنه ای خود و برای تضعیف ” روحانی ” این حادثه را بوجود آورده است ، هرچند که اینان از این موضوع برای گسترش سرکوب و دامن زدن به آتش اختلافات داخلی سوء استفاده خواهند کرد .

 

اگر بخواهیم بر مبنای اخبار رسمی اعلام شده در مورد حادثه نظر بدهیم ، وقوع این اتفاق به این شکل بوده است .

شرح حادثه :

 در ساعت 10.00 تا 10.15 روز  (چهارشنبه ۷ ژوئن/۱۷ خرداد) ، دو تیم متشکل از 5 یا 6 نفر ، هر تیم بطور جداگانه در دو محل مجلس شورای اسلامی و مقبره ” خمینی ” بنیانگذار ” جمهوری اسلامی ” ، دست به دو اقدام ” تروریستی ” زدند .

در جنوبی ترین نقطه تهران یعنی در مقبره ” خمینی ” دو تن مجهز به سلاح کمری ، کلاشینکف و جلیقه انفجاری سعی در ورود به محوطه داخلی  ” مقبره ” را داشته اند که به دلایلی که هنوز علت آن روشن نیست ، در همان صحن و حیاط ” مقبره ” اقدام به تیر اندازی بسوی حاضران کرده و طبیعتا با شنیده شدن صدای اولین تیر ماموران کلانتری مستقر در محل بسوی محل حادثه شتافته و در جریان درگیری متقابل میان مهاجمین و ماموران نیروی انتظامی ، یکی از افراد مورد اصابت گلوله قرار گرفته و جلیقه انفجاری وی منفجر می شود که بدن وی متلاشی شده است ، فرد دوم با کلاشینکف بسوی ماموران و مردم شلیک می کند و در درگیری متقابل و بر اثر اصابت گلوله به جلیقه انفجاری وی و یا کشیدن ضامن جلیقه توسط خود وی ، وی نیز کشته و بدنش متلاشی می شود . بر اساس اخبار اعلام شده مقادیر متنابهی گلوله و تعدادی سلاح نیز در محل حادثه کشف شده و است و یک ” زن ” نیز که احتمالا نقش پشتیبانی و تامین را داشته در محل حادثه دستگیر شده است . می تواند طرح این بوده باشد که در صورت موفقیت  نفوذ به داخل ” مقبره ” و گروگانگیری احتمالی ، فرد سوم یا افراد بعدی که در بیرون از محوطه درگیری منتظر بوده اند وارد عمل شده ونقش پشتیبانی را برای دو نفری که بداخل نفوذ کرده بوده اند بازی کنند . بسیاری بی هدفی عملیات را نشانه ای از تصنعی بودن آن می دانند در صورتیکه کسانی که خود دست به عملیاتی از این دست زده اند بخوبی می دانند که گاه اشتباه در محاسبه ، فقدان شناسایی های لازمه ، می تواند از یک عملیات که در موقع طراحی ، ظاهرا بسیار دقیق بر نامه ریزی شده است ، نتیجه ای ضعیف و گاها مسخره ببار آورد . یا مطرح می کنند که اگر این عملیات واقعی بود چرا روز سالگرد در گذشت ” خمینی ” انجام نشد ، گویا که انجام یک عملیات پیچیده امنیتی ، خرید از مغازه است که هر گاه اراده شود ، انجام خواهد شد . ممکنست در آن روز ایست و کنترل آنقدر شدید بوده که امکان اجرای آنرا نداشته اند .

بنظر می رسد که این عملیات ، با هدف داشتن دامنه وسیعتری که همانطور که ذکر شد می تواند ” گروگانگیری ” و انفجار خود ” مقبره” باشد ، آغاز شده اما بدلایلی که می تواند ، غیر بومی بودن افراد عمل کننده که باعث شنا سایی بسیار سریع آنان شده این عملیات به شکست منجر شده است . یعنی برای شناسایی شدن منجر یه شروع درگیری  این دو فرد ، حتی نیاز به نیروی امنیتی نبوده است و اینان ابتدا با خدام مقبره و بعد هم با ماموران انتظا می درگیر شده و در محوطه ای باز خود را منفجر کرده اند . بنظر نمی رسد که هدف عملیات همین بوده باشد و اینهمه امکانات لجستیک و پشتیبانی و حرکت از مرز های غربی بداخل کشور فقط برای چنین نمایشی بوده باشد .

اما در حادثه ای که در بهارستان ” مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد “، مهاجمین که سه نفر بودند وارد بخش های اداری ” مجلس ” شده وضمن تیراندازی بیهدف بسوی مردم و ارباب رجوعی که برای تماس با نمایندگان مجلس در آنجا منتظر بودند ، توانستند تا چند ساعت در جنگ و کریز تا طبقه چهارم ساختمان امور اداری نفوذ کرده و به تیرانداری بیهدف بسوی ماموران و مردم ادامه دهند . در این محل نیز سه مهاجم یا در درگیری متقابل با ماموران و یا با خوردن کپسول سیانور و یا با منفجر کردن جلیقه انفجاری خود ، کشته شدند .

تحلیل حادثه : عوامل آشکار حادثه

” دولت خود خوانده داعش ” در سایت وابسته به خود ضمن انتشار ویدیوی 24 ثانیه ای که توسط یکی از مهاجمان برای آنان مخابره شده بود انجام این حمله را بعهده گرفت . شکی نیست که شکل اجرا ، شعارهای سر داده شده توسط مهاجمان و اعلام رسمی آن توسط سایت ” اعماق ” ، ما را بسوی این موضوع هدایت می کند که مجری این عملیات ” داعش ” بوده است . تنها نقطه ضعف این نتیجه گیری اینکه که مهاجمان در ویدیوی ارسالی خود ، هیچ حرفی از وابستگی گروهی خود نزده و شعارهای عام ضد ج.ا. سر داده اند که این موضوع نقطه ضعفی برای این نظر است که داعش در حقیقت مجری طرح بوده است . طراح حادثه می تواند عامل یا عوامل دیگری باشند اما این عوامل با در اختیار گذاشتن ویدیو به ” داعش ”  قبول کرده اند تا این سازمان ” حادثه ” را بسود خود مصادره کند .و داعش نیز که اکنون خود را در خطر نابودی می بیند ، برای اثبات موثر بودن خود در معادلات بین المللی و منطقه ای ، و پیدا کردن دلیل وجودی نزد ارابابان منطقه ، یا این عملیات را انجام داده است و یا انجام دادن آنرا بعهده گرفته است 

عوامل  احتمالی پنهان حادثه
  • دولت عربستان سعودی : مدتهاست که مقامات رسمی و غیر رسمی این کشور از آرزو و عظش خود برای کشاندن درگیری ، نا امنی و یا حتی سرنگونی ج.ا. سخن می گویند ، اخیر وزیر دفاع محمد بن سلمان و وزیر امور خارجه این کشور عادل الجبیر از آرزوی کشانده شدن نا امنی بداخل ایران سخن گفته و حتی در روز حادثه چهارشنبه ؛ در توئیتی منتسب به ” عادل الجبیر ” از خواست وی در باره وقوع دیگری و نارامی در ایران سخن بمیان آمده بود . کمتر از یکسال پیش نیز ” شاهزاده ” ترکی الفیصل ” با شرکت در گردهمایی ” سازمان مجاهدین خلق ” در ” پاریس ” و همراه با آنان فریاد ” الشعب یرید اسقاط النظام ” سر داده بود . سعودیها از انگیزه لازم و کافی برای کشاندن درگیری و عملیات تروریستی بداخل ایران بر خوردار بود و این بدان خاطر است که ج.ا. توانسته است در مناطق تحت نفوذ و باصطلاح حیاط خلوت آنان در ” یمن ” ، ” بحرین ” ، ” لبنان ” مناطق شیعه نشین عربستان ، نفوذ کرده و یا در آن مناطق نیروهای وفادار بخود را بر سر قدرت بیاورد و یا در آن کشورها دست به تحرکات نطامی بزند . طبیعی است که عربستان سعودی نیز بخواهد به این تحرکات پاسخ بدهد ، اما این  ادعا  بدین معنی نیست که ” داعش ” عامل دست نشانده “سعودی ” هاست بلکه ارتباط احتمالی میان ” داعش ” و ” ریاض ” را باید بدین معنی فهمید که بسیاری از ” رهبران فکری و عقیدتی ” داعش ” ، خود تربیت شدگان مکتب ” وهابی ” هستند و این خود امکانا تی را به سعودی ها برای تاثیر گذاری غیر مستقیم بر “داعش “در تصمیم گیری های سیاسی و حتی عملیات نظامی آنان می دهد . حتی ” سیا ” و ” موساد ” با توجه به نزدیکی های سیاسی و امنیتی که اخیرا میان ریاض ، واشنگتن و تل آویو بوجود آمده است  نیز از طریق عربستان سعودی می توانند بر ” داعش ” تاثیر گذار باشند . ازسوی دیگر ” داعش ” با عملیات در قلب تهران  و یا تنها بعهده گرفتن آن به اتحاد بوجود آمده در عربستان و منطقه ، پیام داد که این سازمان می تواند ، در راستای زیر ضرب قرار دادن ” ج.ا.” موثر بوده و در شرایطی که سیر حوادث بسوی نابودی این سازمان ، پیش می رود کار آمدی خود را برای کمتر کردن فشار بر وری خود ، به اثبات برساند . از سوی دیگر با انجام چنین عملیاتی ، موقعیت دولت روحانی در داخل تضعیف ، جناح جنگ طلب سپاه و خامنه ای تقویت و صدای شعارهای ضد عربستان سعودی و آمریکا بلند و زمینه بوجود آمدن مذاکره میان ایران و آمریکا و کشور های منطقه از میان می رود .
  • ” سازمان مجاهدین خلق “این سازمان در شرایط فعلی با توجه به تعهدات بین المللی خود برای بیرون آمدن از ” لیست سازمانهای تروریستی ” ، ریسک دست زدن به چنین عملیاتی را نخواهد پذیرفت ، اما می دانیم انجام هر عملیات چریکی – نظامی در داخل ایران ، نیاز به پشتیبانی ، شناسایی و آشنایی با محل را دارد ، در میان سازمانهای اپوزیسیون تنها تشکیلاتی که از انگیزه ، توان لجستیک و ارتباطات سازمانی هر چند محدود در داخل ایران بر خوردار است ،” سازمان مجاهدین خلق ” است . شعارهای این سازمان در باره آرزو�� تخریب ” مقبره خمینی ” ، دوستی آشکار میان “سازمان ” و رهبران امنیتی ” عربستان سعودی ” و دادن دست اتحاد به آنان به شکلی که حتی به چنین وحدتی افتخار می کنند ، این ظن را به خاطر می آورد که ” مجاهدین خلق ” با هر گونه عملیاتی از جانب هر نیرویی که خواهان سرنگونی نظام ج.ا. باشد همکاری نمایند . بنا براین آن چه که در عمل اتفاق افتاده است می تواند این باشد سازمان مجاهدین خلق امکانات شناسایی ، لجستیک و تهیه و تامین امکانات را در اختیار تیم عملیاتی قرار داده باشد .
  • ” حزب دموکرات کردستان ایران ” این حزب از حدود یکسال پیش ، شروع عملیات مسلحانه بر علیه ج.ا. را اعلام کرده و رهبر این جریان ” مصطفی حجری ” بطور مستقیم برای کشاندن جنگ و ترور به داخل ایران ازاسراییل کمک خواست .” حزب دموکرات کردستان ایران ” حتی در نقاط مرزی و تحت کنترل خود ، به ایجاد تاسیسات گمرگ مرزی دست زده و در آرزوی نهایی تاسیس “کردستان مستقل ” اما با شعار ” کردستان آزاد ” در داخل ایران فدرال ، سعی در گرفتن رهبری اپوزیسیون بر انداز بوده و توسط رسانه های وابسته به عربستان سعودی نیز تقویت و مطرح می شوند .

نتیجه گیری : بر خلاف نظرات تبلیعاتی ” سپاه ” و ” خامنه ای ” ، این حادثه ” بی اهمیت و ” ترقه بازی ” نبوده و حادثه روز  (چهارشنبه ۷ ژوئن/۱۷ خرداد) در هماهنگی میان  عوامل پوشیده سعودی ها در میان داعش ، عربستان سعودی ، حزب دموکرات کردستان ایران و سازمان مجاهدین خلق ، انجام پذیرفته و با توجه به آرزوی عوامل فوق الذکر می تواند آغازی بر شروع عملیاتی ادامه دار بمنظور به آشوب کشاند ن ایران بمنظور سرنگونی نهایی جمهوری اسلامی باشد .

البته اهداف نهایی هر کدام از عوامل فوق الذکر برای به آشوب کشاندن و سقوط ج.ا ، با یکدیگر کاملا متفاوت است .

عربستان سعودی خواهان تجزیه ایران و تشکیل دولت دست نشانده عرب در خوزستان و دولت خود مختار کرد در غرب ایران است . سازمان مجاهدین اما بدنبال سرنگونی نظام و تشکیل “دولت دموکراتیک اسلامی ” هستند و البته خواهان تجزیه کشور نیستند . اما آیا کسانی که با ” جرج دبلیو بوش ” برای سرنگونی ” صدام حسین ” همکاری کردند ، حتی تصور می کردند که روزی اداره کشورشان بدست شیعیان متحد ایران بیفتد ، در ائتلاف فوق الذکر تعادل نیروها علیرغم خواستهای ” سازمان مجاهدین ” بنفع این سازمان نیست .

با توجه به عدم اشتراک میان اهداف نیروهای تشکیل دهنده این ائتلاف ، ادامه چنین تحرکاتی اگر ج.ا. نتواند در مقابل آن بایستد  واگر منجر به سرنگونی ج.ا. شود به پیروزی قاطع هیچکدام از طرفین ائتلاف  منجر نشده ، و با توجه به بحران اقتصادی و سیاسی د ر داخل کشور ، زمینه روشن  آتش  جنگ داخلی و گسترش آشوب و حتی مداخله نظامی نیروهای خارجی منطقه ای و بین المللی مطرح است . در سناریویی بد بینانه 5 مهاجم حادثه (چهارشنبه ۷ ژوئن/۱۷ خرداد) طلایه داران ” ناتوی اسلامی ” بوده اند .

 

 

Tagged as: , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: