سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

رفراند وم “استقلال کردستان عراق ” ، همه پرسی که نباید برگزار شود !

aaaa

ج.ا. از اینکه نتوانسته است چتر اسلام فقاهتی خود را در لبنان ، یمن و بحرین بگستراند ، عربستان سعودی از اینکه عراق و سوریه به متحدان ایران تبدیل شده اند و تشبثات ج.ا. در یمن و بحرین موجب بوجود آمدن هزینه های سرسام آور نظامی برای این کشور شده است و اسراییل از تمامی این تغییرات ناخشنود هستند .

اکنون دیگر مدتهاست که امید به جابجایی مرزهای سنتی در خاور میانه رنگ باخته است . تلاشهای داعش  که از تضادهای منطقه ای ریشه می گرفت و نیروهای محلی و بین المللی نیز بر آتش آن اختلاف می دمیدند برای ایجاد یک خلافت اسلامی با رویکرد فرقه ای – مذهبی سنی و تجزیه عراق تلاش می کرد  به شکست کامل انجامیده است .

امید ج.ا. برای ایجاد تغییرات سیاسی زیر بنایی در بحرین و یمن وسپردن حکومت به حوثی ها و شیعیان و امید عربستان سعودی  و ترکیه برای بر سر کار آوردن متحدان خود در ” سوریه ” با شکست روبرو شده است . در دوران خلاء قدرت ناشی از سقوط صدام حسین و عدم تمایل به  درگیری در تشنجات منطقه ای در دوران ” اوباما ” ، ج.ا. اسلامی با صرف هزینه های سیاسی – نظامی دهشتناک  تنها توانست متحدان خود در سوریه را بر سر قدرت نگهدارد ، به جمعیت حداکثری شیعیان در عراق برای دستیابی به قدرت انحصاری یاری برساند ، و شیعیان متحد خود  در جنوب لبنان را به نیرویی تعیین کننده در سیاست آن کشور تبدیل کند .

ج.ا. از اینکه نتوانسته است چتر اسلام فقاهتی خود را در لبنان ، یمن و بحرین بگستراند ، عربستان سعودی از اینکه عراق و سوریه به متحدان ایران تبدیل شده اند و تشبثات ج.ا. در یمن و بحرین موجب بوجود آمدن هزینه های سرسام آور نظامی برای این کشور شده است و اسراییل از تمامی این تغییرات ناخشنود هستند .

 

 

از میان قدرتهای بین المللی حاضر در منطقه نیز ” آمریکا ” ضمن عدم تمایل به درگیری فعال نظامی ئر خاور میانه ، از یکطرف دست به حرکاتی برای رضایت متحدان خود در منطقه می زند و از سوی دیگر ضمن عدم رضایت از پیشرفتهای مقطعی ج.ا. از امکانات قطعی برای بر خورد با فقهای حاکم بر ایران  بر خوردارنیست . ” روسیه ” با زرنگی تمام توانست از تبدیل شدن سوریه به مرکز اسلام وهابی جلوگیری کرده و در کوتاه مدت از به چالش افتادن نفوذ تاریخی خود در اسیای میانه آسوده خاطر باشد .

آیا خواست استقلال طلبی ” بارزانی ” زمینه بوجود آمدن آشوبی جدید در منطقه است ؟

ئرست ئر چنین شرایطی که توپها از غرش می افتادند ، درست در شرایطی که عربستان سعودی و ج.ا. در حال مبادله پیامهای آشتی جویانه پشت پرده بودند و در شرایطی که می رفت تا تکلیف خلافت خود خوانده ” داعش ” یکسره شود ، با خواست  دولت حاکم بر ” اقلیم کردستان عراق ” برای انجام رفراندوم استقلال روبرو می شویم .

شکی نیست که حمایت علنی ” اسراییل ” از موضوع استقلال کردستان ، این نظر را که اسراییل در تغییرات اخیر در خاور میانه بازنده اصلی بوده است را تایید می کند . این گمانه زمانی تقویت می شود که پرچم های اسراییل را پابپای پرچم های اقلیم در تظاهرات طرفداران همه پرسی ، برافراشته می بینیم .

این همه پرسی از سوی بر گزار کنند گان آن نه بعنوان علامتی برای استقلال قطعی این منطقه از کشور عراق ، که بعنوان نشان دادن و اثبات کردن خواست اکثریت جمعیت کردستان عراق ، مطرح می شود ،  اما می دانیم که اگراین همه پرسی بر گزار شود ، و رای اکثریت را بیاورد  در آینده ای نه چندان دور بعنوان اهرم فشار برای جدایی و استقلال کامل این منطقه و نابودی تمامیت ارضی کشور همسایه عراق مورد استفاده قرار خواهد گرفت و با هر تعارض ، ” اقلیم ” با دولت مرکزی عراق ، با ایران با ترکیه و سوریه ، دولت ” بارزانی ” خواهد توانست موضوع درخواست کمک نظامی و اجرای موضوع منطقه پرواز ممنوع رابر فراز اقلیم ،از اسراییل و آمریکا در خواست نماید که با توجه به حساسیت عراق و ترکیه  و ایران نسبت به این موضوع زمینه تشنج آفرینی و ایجاد جنگهای منطقه ای را فراهم خواهد کرد  . از هم اکنون ترکیه مانور های نظامی در مرز خود با عراق را آغاز کرده است ،ایران هشدار داده است که فقط عراق یک پارچه را برسمیت می شناسد و قاسم سلیمانی به شکل دیگری به ” بارزانی ” ها اعلان جنگ داده است ، وی گفته است که پس از این همه پرسی نخواهد توانست از حمله نیروهای ” حشد الشعبی ” به اقلیم جلوگیری نماید . محاصره اقتصادی کردستان عراق ، هشدارهای نظامی عراق و ترکیه و ایران ، مخالفت عربستان سعودی ، آمریکا ، اتحادیه اروپا ، مخالفت ” حزب ” گوران ” یا ” جنبش تغییر ” . حتی رهبر کردهای سوریه صالح مسلم رهبر کردهای سوریه و حزب دمکراتیک کردستان سوریه که  گفته است : جدایی کردها از عراق مورد تأیید ما نیست، در شرایط فعلی جدایی منطقه کردستان عراق از کل عراق به نفع کردها نخواهد بود. تجزیه کشورها و رودررو قرار دادن ملیت‌ها با یکدیگر عملی صحیح نیست . همه و همه بیانگر ماجراجویی ” جناح حاکم ” بر “کردستان عراق ” به رهبری ” مسعود بارزانی ” است که می رود تا از خواست بحق مردم کرد در تعیین سرنوشت سیاسی خود ، بنفع نگهداشتن دسته خود در قدرت ، مردم و جمعیت کرد اقلیم  را وارد درگیری با قئرتهای نظامی مطرح منطقه نماید که نتیجه قطعی آن سرکوب شدید جمعیت کردستان عراق و در راه اهداف جنگ نیابتی میان قدرتهای سیاسی – نظامی خواهد بود .

این همه پرسی به هر قیمت باید انجام نشود و سه کشور درکیر در این همه پرسی یعنی ترکیه و عراق و ایران ممکنست حتی به  عملیات مشترک نظامی  برای متوقف کردن  آن و یا نتایج مترتب بر آن  دست بزنند ، این سه کشور اگر تن چنین وحدتی ندهند ، در آینده ای نه چندان دور بهای بمراتب سنگینتر در جلوگیری از خواسته های استقلال طلبانه اقلیتهای قومی ساکن در کشور های خود خواهند پرداخت .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: