سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

“برجام” ، سیاست ” زمین سوخته ” “ترامپ” برای خاورمیانه و نیاز به اتحاد کشورهای منطقه

aaaa

به وبلاگ کاوه فرزند ملت خوش آمدید 

 

 

” ترامپ” دیپلمات خوبی نیست ،اما  در  برخورد با  پیچیده ترین مسائل سیاسی جهان توان بالایی از برخورد کاسبکارانه از خود نشان می دهد .فرق این دو در اینست که یک سیاستمدار ، حرف دل خود را بزبان نمی آورد و دست خود را بسادگی  رو نمی کند

 

 

وتوانایی آنرا دارد تا دشمنانه ترین مفاهیم را  با به کارگیری ادبیات دیپلماتیک ، به مخاطب خود گفته وحتی وی را با خود همراه کند . اما ” ترامپ” مانند یک تاجر سود طلب ، از همان اول دستش را روکرده ونشان می دهد که بدنیال سود حداکثری خود بقیمت نابودی طرف مقابل است  و بقول معروف عقلش بر روی زبانش است که برای یک سیاستمدار صفت مهلکی است .ترامپ دربیانات خود در باره ” اعلام عدم پایبندی ج.ا. به برجام ”  یکجایه بر علیه ایران و ایرانی و جمهوری اسلامی مواضع سخت گرفت و اگر از تعارفات توخالی وی درباره مردم متمدن ایران و مردمی با تاریخ و تمدن طولانی  بگذریم ، وی بزبان ساده به مردم ایران چنین گفت :  ” آمریکا ” از این رژیم بشدت ناراضی است ،چون این رژیم از تروریسم حمایت می کند ، شما راهم سرکوب می کند ، برخیزید و این رژیم را سرنگون کنید ، بزیان دیگر  یعنی ما نمی خواهیم چون دیگر نمی توانیم آنچنان که صدام را ، آنچنان که قذافی را ، انچنان که طالبان را سرنگون کردیم ، به ایران حمله کنیم و کار نظام را تمام کنیم ، ما این رژیم را با ” تحریمها ” تضعیف می کنیم ، شما برخیزید و نظام خونریز را برای ما سرنگون کنید ! اما چرا طرح ” ترامپ” برای سرنگونی ج.ا. نه بنفع مردم که فقط بنفع آمریکا و بشدت ماجراجویانه است  ، کاملا روشن است ، همراه با تضیف ج.ا. با کمک تحریمهای آمریکا که به گسترش فقر و تضعیف طبقه متوسط و مبارزات دموکراسی خواهانه این اقشار منجر خواهد شد ، آنچه که به دست خواهد آمد نه مبارزات مدنی و کارگری و مردمی ، که حرکات خطرناک ” اقشار حاشیه نشین شهری ” بجان آمده از فقر و سیاستهای نظام  است که نه بدنبال تغییرو جایگزینی ج.ا. با نهاد سیاسی مترقی تر، که اساسا بدنبال هرج و مرج ونابودی والبته  نا کجا آباد و زمینه ساز جنگ داخلی و دخالت خارجی و تجزیه کشور خواهد بود . بلایی که بر سر عراق و افغانستان و سوریه وحتی ” اکراین ” آوردند و فجایع انسانی جانسور در این کشورها که امروز جهانیان شاهد آن هستند . در همه این کشورها نارضایتی های مردم به بهانه هایی برای دخالت خارجی تبدیل شد . سخنان ” حامد کرزای ” متحد سرسخت دیروز ” آمریکا ” و منتقد سیاستهای این کشور ، این ادعا را بخوبی اثبات می کند

این کاسبکار غیر دیپلمات در ادامه سخنان خود بازهم اهداف خود را بیشتر آشکارمی کند آنجا که تعارفات خود نسبت به مردم ایران و تمدن تاریخی آنان را فراموش کرده و برای دامن زدن به آتش اختلافات منطقه ای میان “ایرانیان ” و دولتهای عرب منطقه و مشخصا ” عربستان سعودی ” ، خلیج فارس ” را خلیج ” عربی ” می نامد و با این حرف می خواهد به اعراب منطقه بگوید که در هر اختلاف و تضاد و جنگ احتمالی میان ” ایران ” و ” اعراب ” وی طرفدار ” اعراب “است که البته این نیز تعارفی بیش نیست و ترامپ کاسبکاری است که نمی داند فرمولهای ساده تجار در دنیای سیاست ، به پشیزی نمی ارزد و هیچ کس برای راه حلهای وی ، تره هم خرد نخواهد کرد . تلاشهای اخیر ایران و عربستان سعودی برای نزدیکی به یکدیگر  و دوری ترکیه از غرب  و تقویت مواضع منطقه ای ” روسیه ” ، محرک اصلی “ترامپ” برای این سخنان تفرقه انگیز و در جهت  دور کردن و رو در رو قراردان این کشورها در مقابل یکدیگر است . این تحلیل را با توجه به واقعیات زیر در نظر بگیرید تا واقعی بودن آن برایتان بیشتر اثبات شود :

  • آمریکا در دامن زدن به افراطیگری در منطقه نقش اساسی داشته است ( سخنان حامد کرزای ، نقش آمریکا در تیزاندن آتش جنگ داخلی در اوکراین با هدف حضور ناتو در مرزهای روسیه ، نقش آمریکا در تقویت کردهای سوریه و عراق برضد دولتهای مرکزی آن کشورها )
  • ” داعش ” در منطقه تقریبا نابود شده است و ” آمریکا ” دیگر نمی تواند از تضاد میان شیعه و سنی بهره گیری کرده واز این میان سودی ببرد ، این کشور اما برای تضعیف ” ایران ” در کلیت خود و “روسیه ” ، و تقویت حضور تضعیف شده خود درخاورمیانه ، نیاز به دامن زدن به جنگ های منطقه ای جدید دارد .
  • پشتیبانی “اسراییل ” متحد استراتژیک “ترامپ” از موضوع استقلال “کردستان ” عراق می تواند به برافروخته شدن جنگ شدید منطقه ای منجر شود ، طلایه های این جنگ خانمانسور که امید است با درایت سیاستمداران کردو ایرانی و ترک و عراقی گسترده تر نشود از هم اکنون در “کرکوک” خود را نشان می دهد ، عدم حمایت مستقیم  “آمریکا ” از ” رفراندوم کردستان عراق ” را باید بیشتر ناشی از ناتوانی این کشور در راه اندازی   جنگ دیگر و گرفت و گیرهای دیپلماتیک دانست . بعضی از فعالان سیاسی “کردستان عراق ” از موضوع چشم انداز پیوستن کردستان عراق ” بعد از استقلال به “ناتو ” سخن می گویند ، این سخنان و اهداف، بشدت ماجراجویانه و زمینه کشانده شدن پای روسیه ، و تحریک ایران و حشد الشعبی رابرای پایه ریزی جنگی تمام عیار فراهم می کند .
  • “حزب دموکرات کردستان ایران ” برهبری ” مصطفی هجری ” بر علیه ج.ا. اعلام جنگ مسلحانه کرده و ادعای ماجراجویانه دردست گرفتن رهبری “اپوزیسیون  ” ضد نظام را دارد ، اعلام این سیاست از سوی ” هجری ” را در زمینه ملاقاتهای متعدد سران این حزب با سیاستمداران آمریکایی و اسراییلی در سالهای اخیر باید تحلیل کرد .
نتیجه :

“ترامپ” می خواهد با هزینه مردم ایران و بقیمت بوجود آمدن جنگ داخلی در کشور ما ، جمهوری اسلامی را تضعیف و سرنگون کند . این راه حلی نیست که مردم ایران که براستی تحت ستم “نظام اسلامی ” زجر می کشند خواهان آن باشند . هیچ راه حلی که به نیم جان کردن نظام اسلامی ، دخالت ” روسیه ” برای حفظ ج.ا. و تبدیل شدن ایران به میدان جنگ های نیابتی میان قدرتهای بین المللی و منطقه ای و نهایتا جنگ داخلی و تجزیه کشور منجر شود از نظر ملت ایران پذیرفته نیست

 “ترامپ” می خواهد ، با تحریک “عربستان سعودی ” و با توجه به سخنان ” ” محمد بن سلمان ” که گفته بود ما جنگ را بداخل مرزهای ایران می کشانیم ،  روابط کشورهای منطقه را در حالت تنش نگه داشته تا از یکسو سرمایه های سرگردان در عربستان ، امارات ، قطر و حتی ایران به آمریکا کوچ کنند و از سوی دیگر با نا امن شدن تنگه هرمز قیمت نفت افزایش یافته و اروپا و چین در سیاستهای تامین انرژی ، زمینگیر شوند .

“ترامپ” می خواهد با هزینه ملت و دولتهای منطقه و تحریک آنان به جنگ بر علیه ایران و  طالبان و مثلا ” داعش ”  ، حضور ” آمریکا ” در منطقه را به هزینه کشورهای منطقه و بدون هزینه کردن حتی یک دلار ، تقویت وطولانی تر کند .اکنون آتش جنگهای نیابتی در سوریه و عراق و لیبی در حال خاموش شدن است ، همانطور که دخالت ” آمریکا ” در منطقه محکوم است ، دخالت ج.ا.در ” بحرین ” و ” یمن ” ، نیز محکوم است ، رهبران عربستان و امارات وکویت نباید به طرحهای ماجراجویانه ” ترامپ” برای سرنگونی ج.ا. اعتماد کنند ،  واقعیات چند سال اخیر اثبات کرد که آتش هر جنگ داخلی در هر یک از کشورهای منطقه ، تمامی این جغرافیا را ناامن و زمینه قدرتگیری گروههای قومی ، فرقه ای و سیاسی ماجراجو را فراهم کرده و تضعیف دولتهای مرکزی همه کشورها ی خاورمیانه را فراهم خواهد کرد . هیچکس بجز ” ترامپ” و ” آمریکا ” از ماجراجویی های ، کاخ سفید ، سود نخواهد برد . ایران و عراق و عربستان وترکیه و کشورهای منطقه  باید بسوی وحدت بیشتر و قبول حاکمیت های موجود و مرزهای بین المللی شناخته شده گام بردارند . ” اتحادیه اروپا ” نیز بشدت نگران سیاستهای ماجراجویانه ” ترامپ” در منطقه است . خواست ” اتحادیه اروپا ” ،” روسیه ” و ” چین ” آرام بودن منطقه در حال گداز و شکل گیری خاورمیانه است . وحدت ما ساکنین این منطقه نیازی فوری است که به هیچ قیمتی نباید بر سر ان ریسک کرد .

، ما برادران فارس و عرب و کرد وترک ، هزاران سال با یکدیگرزیسته ایم ، جنگیده ایم ، گاه یکدیگر را تا مرز نابودی پیش برده ایم ،اما اکنون دنیا ، دنیای مدرن است ،عصر جوامع چند فرهنگی فرارسیده است . باید یکدیگر را همچنان که هستیم بپذیریم .

 دولتهای منطقه باید بدانند که این ما مردم این منطقه هستیم که باید بازهم هزراران سال در کنار یکدیگر زندگی کنیم ، بیگانه نسبت به ما تعهد و احساس مسئولیتی ندارد ، بیگانه نهایتا خواهد رفت وبرای ما خرابه ای بر جا خواهد نهاد این ما خواهیم بود که باید بر خرابه های ناشی از جنگ های منطقه ای و داخلی و در کشورهای نابود شده امان ، بر اجساد عزیزانمان شیون بزنیم و بر گذشته آباد کشورهایمان  افسوس بخوریم . نزدیک شدن کشورهای منطقه  به یکدیگر نیاز فوری مردم این کشورها و خار چشم اغواگران و آتش افروزان است .

Tagged as: , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: