سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

حمله به رژه نظامی در ” اهواز ” : ” خامنه ای ” و ” بن سلمان ” اسیربازی قدرت های بین المللی درمنطقه هستند .

giphy (1)parchamba kave

حمله مسلحانه ” به رژه نظامی در اهواز از هیچ منظری قابل دفاع نیست ، همانطور که به خاک و خون کشیدن شهرهای سوریه توسط ” نیروی هوایی روسیه ” و پیاده نظام وابسته به ج.ا. و حزب الله لبنان ،  دلخراش و جانکاه است . حمله موشکی ” سپاه ”  به “مقر حزب دموکرات کردستان ایران ” منطق سیاسی ندارد ، اما مگر ” حزب دموکرات کردستان ایران ” درست در بحبوحه جنگ تبلیغاتی میان ایران و عربستان ودرست در روزهایی که  ” بن سلمان ” ولیعهد ” کشور سعودی ، اعلام کرد که سعودی ها برای به چالش کشاندن ج.ا. منتطر نخواهند شد و جنگ را به عمق خاک ایران خواهند کشید ،بر علیه ج.ا.  اعلان نبرد مسلحانه  نکرد ؟

 دخالت نظامی ایران در ” یمن ” هیچ ارتباطی به دفاع از منافع ملی ما ایرانیان ندارد ودر پی به چالش کشاندن حضور آمریکا در منطقه و محدود کردن تاثیر سیاسی عربستان سعودی و امارات  در یمن است ، در ست در پاسخ به این تحرکات از سوی حکومت اسلامی ایران ، اماراتی ها نیز در واکنش هایی غیر رسمی همان حرف ” بن سلمان ” مبنی بر کشاندن نبرد به عمق خاک ایران را مطرح می کنند .

عبدالخالق عبدالله ” از مشاوران حکام ” امارات ” و استاد علوم سیاسی در صفحه توئیتر خود می نویسد :

قتلى عسكريون في هجوم على عرض عسكري بمدينة الأهواز جنوب غربي إيران. الهجوم على هدف عسكري ليس بعمل ارهابي ونقل المعركة الى العمق الايراني خيار معلن وسيزداد خلال المرحلة القادمة.

ده نفر از نظامیان در حمله به به یک رژه نظامی در جنوب غربی ایران شهر اهواز  ، حمله به هدف نظامی یک عمل تروریستی نیست و  گزینه گسترش درگیری ها به درون ایران بر روی میز است و افزایش آن در مراحل بعدی نیز مطرح است .

آنچه که در نظر اول دیده می شود ، نبردی میان اسلام فقاهتی به رهبری ” خامنه ای ” و ” اسلامی خلافتی ” برهبری ”  بعضی حکام کشور های حاشیه خلیج فارس وعربستان سعودی ، است . ” خامنه ای ” برای گسترش  اسلام فقاهتی ” به سراسر منطقه دست به تلاشی همگانی زده و در این راه مانند میکربی که بر زخم می نشیند از تضادهای فرقه ای میام شیعه و سنی استفاده وافر برده و با ایجاد امید  واهی دستیابی اقلیت های شیعه به به قدرت سیاسی  آنان را در مبارزه با حکومت کشورهایی که در آن ساکن هستند از نظر مادی و ایدئولوژیک تجهیز می کند . در جنگ داخلی سوریه با دولت سرکوبگر ” بشار اسد ” و فقط برای پیدا کردن جای پایی در سواحل مدیترانه  در کشتار و قتل میلیونی هزارن سوری معترض به حکومت خاندانی ” اسد ” شرکت می کند و با تحریک احساسات مذهبی شیعیان ایرانی و افغان و پاکستان که اینکه گویا ” مقبره بی بی زینب ” در خطر است ، هزاران جوان شیعه را به قتلگاه روانه می کند و این جوانان در آنجا باید اسلحه خود را رو به قلب جوانان سوری معترض بگیرند و یک دیگررا بکشندو مانند برگ خزان بزمین بریزند .  از آنسو هم جوانان سوری از سوی ” وهابی ” های افراطی ، تحریک می شوند که بر علیه گسترش روز افزون قدرت شیعیان در منطقه باید دست به اسلحه ببرند و در ایران هم نام این سیاست را پیش برد عمق استراتژیک و دفاع از منافع ملی می گذارند .

 عملیات اهواز ، پاسخ به حمله موشکی سپاه  به ” قلعه دموکرات ” در کوی سنجق ” است ، حمله به ” کوی سنجق ” پاسخ اعلام مبارزه مسلحانه دموکراتها بر علیه ج.ا. است ، اعلام مبارزه مسلحانه از سوی حزب دموکرات خود پاسخ به تشنج افرینی های ایران در بحرین و یمن و تلاش برای به اغتشاش کشاندن مناطق شیعه نشین عربستان سعودی است  و اگر بخواهیم این رشته را تا به آخر پی بگیریم قطعا هیچگاه نخواهیم توانست که مقصر واقعی و اولین کسی که اولین خون را ریخت پیدا کنیم ، یعنی ” حزب دموکرات کردستان ایران ” و صدها عضو آن در اعلام مبارزه مسلحانه بر علیه ج.ا بازیچه دست سعودی ها و اماراتی ها هستند ، همچنان که صدها جوان شیعه ایرانی و افغان و پاکستانی بازیچه دست حاکمان ایران برای صدور انقلاب فقاهتی خامنه ای و سپاه هستند  ، به ویدیوی ” داعش ” در ارتباط با معرفی حمله کنند گان به مراسم ” اهواز ” نگاه کنید ، یکی از این جوانان با لهجه عربی اهالی شوشتر ، آن یکی با لهجه لرهای ایلام یا بختیاری ، آن یکی با لهجه ایرانیان عرب زبان ساکن اهواز حرف می زند اینان را می توان برشی از  جوانان خوزستانی بجان آمده از ظلم بیحد و حصر “سپاه ” و ” خامنه ای ” دانست ، همه درهای اعتراض بسته شده است ، آب این ماده حیاتی در خوزستان بسختی بدست می اید ، هوا بری نفس کشیدن یا همان  اکسیژن مورد نیاز برای زنده ماندن در خوزستان نایاب شده ،  میلوینها نخل در اثر بی آبی و بی لیاقتی  مسئولان حکومتی سوخته ، کشاورزان و نخل داران  به راننده وانت و فروشنگان دوره گرد تبدیل شده اند ، جوان خوزستانی داد بزند دهانش را خرد می کنند ،  آنانی که اهل مبارزه برای دفاع از حقوق انسانی و شهروندی خود باشند ، جذب تلا شهای کشور رقیب ج.ا. شده و بر اساس صلاحدید آنها  راه مبارزه را دفاع از حقوق قومی خودجسته و جذب کشورهایی می شوند که ایران نیز در آن کشور ها دست به تحریک قومیت ها و فرقه های مذهبی می زند . اما این تمام ماجرا نیست ، آیا این بدان معنی است که ج.ا. و عربستان تعیین کنند گان و ترسیم کنند گان نهایی میدان رقابت های سیاسی در منطقه هستند ؟. البته که نه آن کس که کسی را به بازی می گیرد خود اسیر دست بازیگرانی قوی تر است .

خامنه ای ” و ” بن سلمان ” ، بازیچه دست کدام ” بازیگران جهانی ” هستند .؟”

این ج.ا. و عربستان سعودی و حکام کشورهای حاشیه خلیج فارس نیستند که میدان بازی تعیین می کنند ، اینان کردها و عرب زبانان ایران و شیعیان افغانستان  و پاکستان و جوانان شیعه و علوی سوریه را البته گفتیم که به بازی می گیرند ، اما چه قدرت هایی خود اینان را به بازی گرفته اند ؟

جمهوری اسلامی ، عربستان سعودی ، سوریه و حزب الله لبنان و حتی ” پوتین” و ” فدراسیون روسیه ” ، هیچکدام قدرت ترسیم رقابتها و نبردهاو جنگ های منطقه ای در  خاور میانه ” را ندارند ، همه این ها بازیگران منطقه ای سیاستهای جهانی و کلان تری هستند که می توان گفت  بعد از جنگ دوم جهانی و توسط قدرتهای پیروز بر آمده از جنگ دهشتناک پیروزی بر آلمان هیتلری و متحدانش ، ترسیم شدند ، در میان این بازیگران فقط ” روسیه ” و تا حدودی هم ” ترکیه ” هستند  که قدرت آنرا دارند که همراه با بازی کردن ناگریز  در میدان بازی و رقابت های سیاسی منطقه ای  ترسیم شده توسط آمریکا ، اروپا  ، ” بریتانیای ” و  اسراییل ، تا حدودی از منافع ملی خود هم دفاع کنند . مثلا دخالت ” روسیه ” در سوریه ” از نظرسرکوب ” وهابیگری ” که در صورت رشد می توانست خطری برای حضور ” روسیه ” در ” آسیای میانه ” بوجود بیاورد و احتمالا جمهوری های مسلمان نشین ” فدراسیون روسیه ” را دچار نا آرامی کند در عین حال به نوعی تضمین کننده ” امنیت اسراییل ” نیز هست .  یا آ”مریکا ” با تحریک ” ترکیه ” برای سرکوب ” کردهای ترکیه ” از رشد روز افزون ” کردهای چپگرا ” در سوریه جلوگیری کرد اما ترکیه هم به خواست خود در جلوگیری از بوجود آمدن یک منطقه خود مختار کردی در همسایگی خود جلوگیری کرد .

بر اساس تقسیم بندی ژئوپولیتیک ” ترسیم شده بعد از جنگ دوم ، ایران شیعه باید بعنوان عاملی در مقابل قدرت گیری بیش از حد ملی گرایی عربی – سنی قرار بگیرد ، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بطور طبیعی باید بعنوان عامل ترمزی در مقابل رشد بیش از حد شیعه گری و تمایل توسعه طلبی ایرانی ها وجود داشته باشند ، در چنین فضایی شامات بعثی  متشکل از عراق و سوریه و لیبی در شمال آفریقا  تقریبا غیر قابل کنترل بوده و آمریکا و اروپا سعی کردند که این کشورها را در فرصت پیش آمده بعد از حادثه سپتامبر 2001 _ حمله القاعده به برجهای دوقلو ) و بعدتر در سوریه و لیبی این کشورها را هم و چنانچه می توانستند بعدتر ج.ا. را هم گوشمالی داده  نیروهای متحد خود را در این کشورها بر سر کار بیاورند که در آن لشگر کشی ها صدام حسین سرنگون شد ، اما به خاطر جمعیت اکثریتی شیعه در عراق کنترل قدرت به دست شیعیان  و متحد آنان ج.ا. افتاد و در سوریه با رشد قارچ گونه سلفی ها روبرو شدند که در صورت پیروزی آنان عربستان سعودی در آن کشور قدرت فائقه می شد و در آن صورت خطر رشد ملی گرایی –عربی ، وهابی که بدنبال خود رشد گرایشات خطرناک و غیر قابل کنترل سلفی – داعش را بدنبال می آورد و در هر دو مورد بهترین گزینه برای غرب ، گسترش نفوذ ج.ا. در عراق و سوریه بود و این مهم بدست نمی آمد مگر با دخالت نظامی ” روسیه ” که این کشور خود از گسترش دولتهای وهابی – سلفی و کشانده شدن این نوع از اسلام که تحت حمایت معنوی و مادی عربستان سعودی بود به آسیای میانه  و جمهوری های مسلمان نشین روسیه در هراس  بود . برای اسراییل ” بشار اسد ” قابل کنترل از سوی ” روسیه ” به مراتب از یک دولت سلفی غیر قابل کنترل همسایه بهتری است ، آمریکا و اسراییل در جریان عدم توانایی عربستان سعودی بر کنترل گرایش های سلفی از نوع داعش به این واقعیت پی برده بودند . پس تقویت حضور ج.ا. در عراق و سوریه در چهار چوب جلوگیری از قدرت یابی بیش از حد ملی گرایی عربی که می تواند به رشد گرایشات خطرناک سلفی گری از نوع داعش منجر شود برای غرب گزینه ای بهتری بوده است . ، آینده عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس با توجه به سرنوشت اصلاحات مخملین محمد رضا شاه واینکه امروز ” بن سلمان ” پای در راه چنان اصلاحاتی گذاشته  و آن راه بی سرانجام را آغاز کرده است ، قابل اتکا نیست و بنا بر منافع آمریکا و اروپا و بریتانیا  و اسراییل این کشورها با آینده ای نه چندان روشن  نمی بایست به یکه تاز میدان جغرافیای سیاسی منطقه تبدیل می شدند ، بر اساس چنین مقدمه ای می توان گفت که نبردهای نیابتی عربستان سعودی و ج.ا. ایران عملا در خدمت خطوط تعیین شده ژئو پولیتیک و ژئو استراتژیک است که در دراز مدت منافع اقتصادی و تاریخی غرب را در منطقه تامین می کند ! درمناطق بشدت استراتژیک  خلیج فارس و شبه جزیره عرب و تنگه هرمز ، برآیند قدرتها ی محلی  باید صدور نفت را تضمین کند ، مدافع حضور نظامی  آمریکا در منطقه باشد وامنیت اسراییل را برسمیت بشناسد ، هر کدام از قدرتهای منطقه ای در چهارچوب چنین سیاستی تقویت و اگر بخواهند پای خود را از این گلیم فراتر بگذارند با آنها بر خورد می شود ،  ” دونالد ترامپ همین دیروز در سازمان ملل از دخالت ایران در سوریه تشکر می کند اما از همین حضور و دخالت در ” یمن ” بشدت بیمناک و در آنجا از ” عربستان سعودی ” دفاع می کند .

 دنیای سیاست ، دنیای تضاد در عین وحدت و بالعکس است ، آمریکا به حضور ج.ا در عراق نیاز دارد اما  با حضور همین ج.ا. در نزدیکی مرز اسراییل در سوریه مبارزه در حد حمایت از حملات نظامی اسراییل به نیروهای ایرانی  مخالف است .

بنابراین  موضوعی به نام ” قدرت یابی شیعه” در منطقه با منطق عامل کنترل کننده جلوگیری از رشد غیر قابل کنترل ملی گرایی عربی – اسلامی قابل فهم است و تا حدودی از سوی آمریکا و اروپا پذیرفته شده و در مواردی به آن دامن زده می شود .  اما چرا آنطور که ج.ا. ادعا می کند این نبردها در خدمت منافع تاریخی ایرانیان نیست ؟ به این دلیل ساده که حضور ایران در عراق و سوریه و حتی لبنان ، پشتوانه اقتصادی ندارد ، پایا نیست و یک اقتصاد قوی صنعتی  تضمین کننده این حضور نیست ! هزینه هایی که برای حضور در آن کشورها می شود ، بر باد فنا خواهد رفت . از سوی دیگر وبه صورت تاریخی ” ایران ” بخشی از دنیای اسلام نیست و کشور ما روز برزو از این جغرافیای سیاسی فاصله خواهد گرفت  و تقویت ارتباط ایران با جهان اسلام به رشد گرایشات دفاع از قدرت روحانیت در سپهر سیاسی ایران منجر می شود که این خود نیز ترمزی در بهروزی و ترقی خواهی ایرانیان است .

در عین حال ج.ا. نخواهد توانست نیازهای این کشورها را به رشد صنعتی و تکنولوژیک وفنی  یا حتی نیاز به کالاهای مصرفی آنان را  آورده کند و بعد از ارام شدن این کشورها لاجرم باید بازسای آن کشور ها را به دست اروپاو امریکا بسپرد ، حتی ” روسیه ” هم  از نظر تکنولوژیک  جوابگوی نیازهای تاریخی این کشورها نیست  و این حضورها دراز مدت نخواهد بود در عین اینکه ایران یا عربستان سعودی برای حضور در عراق وسوریه و یمن و بحرین  ولبنان ، عملا میلیاردها دلار هزینه مستقیم و باید  دائما در مسابقه ای تسلیحاتی بازهم میلیاردها دلار هزینه نوسازی تسلیحاتی خود کنند که این خود به نفع کارخانجات اسلحه ساری آمریکایی و اروپایی می شود و این در حالی است که دشمنی  عمیقی هم میان مردم منطقه تحت عنوان شیعه و سنی و علوی و یزیدی و وهابی بوجود آمده است . در نهایت هم باید سعودی ها به خانه خود برگردند و جمهوری اسلامی همانطور که اکنون می بینیم وطلایه های آن پیداست  و حضور خود را در عراق کاهش داده و از بلندی های جولان فاصله گرفته ، بتدریج آن کشورها راتر ک کند . مگر ج.ا.از سال 1993 تا سال 2000 بعنوان عامل مطلق تاثیر گذار در تحولات سیاسی و حتی اقتصادی ” تاجیکستان ” حضور نداشت ؟ امروز دولتمردان همان کشور که توانستند با  استفاده از تاثیر گذاری ایران بر اپوزیسیون تاجیکستان ، موضوع ” جنگ داخلی در کشور خود را حل کنند ، مواضع بسیار دشمنانه نسبت به ج.ا. داشته و در مقایسه با ترکیه ، ایران در کشور همزبان تاجیکستان هیچ امکاناتی ندارد ، همین روند در لبنان هم اتفاق خواهد افتادو لبنانی ها بعد از دور شدن خطر تهاجمات نطامی اسراییل  و سوری ها بعد از تمام شدن جنگ داخلی ارتباطات سیاسی خود به ج.ا.را به حداقل خواهند رسا ند . دو نمونه  ” عراق ” و ” تاجیکستان ” نمونه های خوبی برای دیر پا نبودن حضور ج.ا. در کشورهای منطقه است .

جمهوری اسلامی به خطا فکر می کند که حضورش در سوریه تضمین کننده بقای این رژیم است ، امریکا و اسراییل اگر بخواهند ایران را نا امن کنند در چشم به هم زدنی می توانند این کار را انجام دهند ، حمله به مجلس ، به آرامگاه ” خمینی ” ، حادثه اهواز ، تررو دانشمندان اتمی ، اثبات کننده این ادعا است . بالا رفتن 300 %  قیمت دلار در کمتر از یک ماه تحت تاثیر سیا ستهای ترامپ ، اسراییل و امریکا برای نا امن کردن ایران به حمله نظامی نیاز ندارند ، بگذار ” سلیمانی ” با سپاه قدس و زینبیون و فاطمیون ، پشت جبهه را در سوریه نگهدارند ، جبهه در قلب تهران و خوزستان وکارخانجات در حال ورشکستگی و اقتصادی است که در حال سقوط است . ” نظام ” در این میدان سرداری  ندارد !

 

Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, تحلیل سیاسی هفته, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: