سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

در قضیه ” قاشقچی ” چرا ج.ا. از تضعیف ” سعودی ها ” نا خشنود است ؟

giphy (1)parchamba kave

Why would Iran be unhappy if Khashoggi saga weakens Saudi Arabia, 

می توان به جرات گفت که حداقل و تا کنون  ج.ا. و ” عربستان سعودی ” دو دشمن قسم خورده یکدیگر بوده اند  ، جنگهای نیابتی در عراق و سوریه ویمن و بحرین ، تحریک جمعیت شیعه مناطق الغوار و القطیف عربستان سعودی توسط جمهوری اسلامی ،  صحبت از کشاندن جنگ به داخل ایران توسط گروههای مخالف و اپوزیسیونی مورد پشتیبانی عربستان ، رقابت سیاسی در لبنان و عراق ، خلاصه در هیچ کجای منطقه پر کشمکش خاور میانه و حتی دورتر تا شمال افریقا جایی را پیدا نمی کردید که این دو کشور با یکدیگر مشغول رقابت و جنگ نیابتی نباشند و این موضوع تا همین واقعه گم شدن ” جمال قاشقچی ” هم به قوت خود باقی بود ، کافی بود تا ج.ا. جنایتی کند تا عربستان سعودی آنرا پیراهن عثمان کند و یا در عربستان حادثه سیاسی واقع شود تا روزنامه های زنجیره ای سایبری و کاغذی بیت و سپاه آنرا به عنوان پرچم دادخواهی و مبارزه با ستم بر سر دست بلند کنند و، وا اسلاما و، وا  آزادی گویان ، فریاد دفاع از حقوق مظلوم بلند کنند ، اما بنظر شما چه شد که جمهوری اسلامی در موضوع گم شدن روزنامه نگار و فعال سیاسی و دولتمرد سابق عربستان سعودی ، سیاست بیطرفی پیش گرفت و تا کنون از هر گونه موضغ گیری رسمی خود داری کرده است ؟ حتما بیاد دارید که دستگاه تبلیغاتی ج.ا. در مورد حبس شاهزادگان سعودی در هتل ” ریتس ” و یا موضوع گم شدن “سعد حریری ” در عربستان ، بسیار مانور داده و سعی در بی آبرو کردن ، ” بن سلمان ” کردند و البته این طبیعی بود ، اما اینکه جمهوری اسلامی اکنون همراه با ترکیه که در این اواخر در بسیاری مواضع منطقه ای با یکدیگر همراه بوده اند ، بر ” بن سلمان” نمی تازد قطعا غیر طبیعی و موضوعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد تا دلایل احتمالی آن روشن شود.  گم شدن یک روز نامه نگار در ” کنسولگری ” عربستان ”  و ادعای کشته شدن  ویا حتی مثله شدن وی  آنهم بشکل فجیعی که ” اردوغان ” بر روی آن مانور می دهد ، بهترین حربه تبلیغاتی برای ج . ا.  بر علیه دشمن دیرینه خود ” بن سلمان ” بود  ، اما ” تهران ” چرا از این حربه تبلیغاتی استفاده نکرد در حالیکه تا همین چند هفته پیش تمامی دستگاههای تبلیغاتی ج.ا. منتظر بهانه ای بودند تا بر روی ” ریاض ” نشانه بروند ؟ ، اینکه بعضی تحلیل گران می گویند علت عدم موضعگیری ج.ا. در این مورد اینستکه ج.ا. خود کارنامه سیاهی در نقض حقوق مخالفان دارد ادعای ضعیفی است چه اینکه ج.ا. درست همان زمانی که در بمباران شهرهای سوریه شرکت دارد و از آن حمایت می کند به مداخله ” ریاض ” در ” یمن ” اعتراض می کند و برای مردم یمن سینه به تنور می چسباند .

کدام دشمن برای ج.ا. خطرناکتر از ” بن سلمان ” است ؟  

.Which enemy for IRI is More dangerous than Bin Salmon? .

 

بیایید اجزای معادله را یک به یک کنار هم بچینیم . دو کشور ی که اساسا  موضوع گم شدن ” قاشقچی” را طرح و بر روی آن و بر علیه عربستان سعودی دست به تبلیغات وسیع زدند ترکیه و قطر هستند ، این دو کشور مرکز فعالیتهای  تبلیغاتی وتشکیلاتی “ا خوان المسلمین ” هستند ،  مثلا در 24 آوریل 2017 ، احمد عبدالرحمن ، مسئول دفترهای خارجی جمعیت ” اخوان المسلمین ” ،با” اردوغان ” دیدار کرد و رییس جمهور ترکیه در این دیدار ضمن اعلام پشتیبانی از ” اخوان ” اعلام کرد که وی ازهیچ اقدامی برای بازگشت ” اخوان ” به قدرت خود داری نخواهد کرد ، اعلام رسمی چنین موضعی از سوی رییس جمهوری یک کشور ، دلیل قاطع اخوانی بودن ” اردوغان ” است   و یا در موضوع سوریه ، اخوانی ها همراه با ترکیه از بعضی از گروههای سلفی – اخوانی  مانند فتح حلب و ارتش ازاد سوریه حمایت می کردند  . در ” جنگ داخلی سوریه ” نیز گروه اخوا ن المسلمین آن کشور از تحرکات نظامی و سیاسی ” اردوغان ” حمایت می کرد.

در بسیاری از موارد دولت مصر ، حتی  ترکیه را به آموزش دادن عناصر مسلح ” اخوان المسلمین ” متهم می کند از جمله روزنامه مصری الیوم السابع ، در سلسله گزارشاتی بر این موضوع تاکید کرده بود .

 “قطر” یکی از  مراکز فعالیت های “یوسف قرضاوی” شخصیت سیاسی مذهبی ” جمعیت اخوان ” است که در آنجا با تشکیل دانشکده شریعت ، سعی در تبلیغ تفکرات این جمعیت دارد و وابستگی حاکمین قطر به جریان اخوان المسلمین به حدی بود که یکی از دلایل مهم تیرگی روابط سیاسی میان این کشور و عربستان سعودی را می توان پشتیبانی قطر از ” جمعیت اخوان ” دانست . از یاد نبریم  که عربستان سعودی محرک اصلی فعالیتهایی بود که به سقوط دولت مرسی و قدرت سیاسی ” اخوان ” در مصر انجامید .

 ” جمال قاشقچی ” نیز از “اخوان المسلمین ” حمایت می کرد

Khashoggi suporrted Muslim Brotherhood 

 از سوی دیگر همه می دانند که “جمال خاشقچی” به شکلی آشکار از جریان اخوان حمایت می کرد ، خانم ” کاملیا انتخابی فرد ” که خود از کارشناسان دنیای عرب است و حتی مدتی با ” خاشچقچی ” در روزنامه ” الوطن” همکار بوده در برنامه بی بی سی فارسی صفحه دو سه شنبه 24 مهر  در این باره می گویند : در جریان افتتاح تلویزیون ” العرب” که” شاهزاده طلال ” موسس آن بود و قاشچقچی” گردانندگی آنرا بعهده داشت ، وی یک شخصیت اخوانی را به مراسم دعوت می کند که باعث شد تا عربستان سعودی از سرمایه گذاری بر روی این تلویزیون خودداری کند و حتی از انتقال این تلویزیون به کشور قطر هم جلوگیری نماید .

وی در برنامه بی بی سی همچنین ادعا کرد که این روزنامه نویس و دولتمرد سابق سعودی ، در نوشته هایش  بنحو روشنی از ” اخوان المسلمین ” حمایت می کرده است . پس تا کنون توانستیم نشان دهیم که دو کشور ترکیه و قطر از حامیان ” اخوان المسلمین ” و فردی که نیز بحث کشته شدن وی مطرح است نیز دارای گرایشات حمایت از این جریان بوده است ، دلیل اصلی ضدیت و دشمنی عربستان سعودی با جریان ” اخوان ” نیز اینستکه ” اخوان” خواهان گسترش نوعی ” اسلام ” مبتنی با ساختار سیاسی ” جمهوری ” است که در صورت گسترش یافتن اسلام مبتنی بر جمهوری ،  ضربه ای اساسی به ساختارهای سیاسی پادشاهی و ریاست جمهوری های سکولار حاکم بر کشورهای عرب خواهد زد ، و قطر نیز با اینکه خود دارای ساختار سیاسی مبتنی بر ” حکومت متمرکز پادشاهی مشروطه ” است اما شاید با نوعی آینده نگری از ” اخوان المسلمین ” بشدت حمایت می کند . پس  دو کشور مرکز فعالیتهای ” اخوان ” بر روی  گم شدن یک شخصیت متمایل به ” اخوان ” مانور داده و رقیب سیاسی خود یعنی عربستان را در این باره در جهان و دنیای اسلام تضعیف می کنند ، با توجه به حمای بریتاینا و اروپا از جریان اصلاحات در عربستان که بدلیل رقابت آنها با آمریکا بر سر انحصار قدرت  آمریکا در کشور سعودی ها ست ، مجموعه تحرکات منطقه ای و بین المللی بر سر موضوع ” قاشقچی ” به سود جریان ” اخوان المسلمین ” و دو کشور حامی این جریان یعنی ” قطر ” و ” ترکیه ” تمام خواهد شد . امااکنون باید این موضوع را روشن کنیم که موضع ج.ا. در مورد تقویت منطقه ای و جهانی جریان ” اخوان ” چیست ؟

چرا “جمهوری اسلامی ”  از قدرت گیری اخوان المسلمین نگران است .

Why is  “Islamic Republic” worried about getting strength of the Muslim Brotherhood?

” جمهوری اسلامی ” تا قبل از حرکات موسوم به” بهار عربی ” که به قدرت گیری ” اخوان ” در ” مصر ” و ” النهضه ” که این جریان نیزبه اخوانی ها نزدیکی بسیار دارد ، هر نوع حرکات اعتراضی در دنیای اسلامی – عربی را دنباله و فرزند “انقلاب اسلامی ” می دانست ، اما همه شاهد بودیم که اخوانی ها در مصر و تونس بعد از به قدرت رسیدن ،  بشدت بر علیه ج.ا. موضع گرفته و ” محمد مرسی ” در زمانی یکه رییس جمهوری کشور مصر بود و برای شرکت در کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد به تهران سفر کرد حاضر به ملاقات با هیچیک از رهبران ج.ا. نشد و ” راشد الغنوشی ” نیز بعنوان رهبر ” النهضه ” تونس ، بطور علنی از انقلاب اسلامی و رهبر آن ” خمینی ” اعلام بیزاری کرد .  این تجریه واز سوی دیگر  تجریه فاصله گرفتن ” مقتدی صدر ” و سیاستمدران عراقی به جمهوری اسلامی نشان داد که  هر نوع حرکت استقلال طلبانه در کشورهای اسلامی – عربی ، بسرعت و بشدت رنگ وبوی ملی گرایی عربی و حتی ممکن است ” پان عربی ” بخود بگیرد و رشد چنین گرایشاتی می تواند به افزایش  تمایلات ضد شیعی در کشورهای عربی – اسلامی و ضد ایرانی در کشورهای عربی شیعه منجر شود که در هر صورت و به هیچ وجه برای ج.ا. خوشآیند نبوده و زمینه قطع ارتباط ” ایران شیعه ” را با دنیای اسلامی و یا حداقل در محدوده عربی این جعرافیای مدهبی – سیاسی فراهم می کند .

 مخالفت عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی پادشا هی های اردن و مراکش و یا مصر جمهوری نظامی با ج.ا. فقظ مخالفت و رقابت سیاسی است و رنگ ضدیت ملی گرایانه و توده ای ندارد ، اما همه می دانند و جمهوری اسلامی نیز به این مطلب آگاه است که در صورت غلبه یافتن جریان ” اخوان ” بر حتی چند کشور عرب ، موج “پان عربیسم ” اخوان (  اخوان اکنون دیگر آموخته است که نباید  افراطی گری ضد اسراییلی و ضد غربی را با صدای بلند فریاد بزند) ، منطقه را در خود خواهدگرفت ، با محاسبه ای منطقی ، جمهوری اسلامی اکنون از ” اخوان المسلمین ” رو به رشد بیشتر نگران است تا پادشاهی ها و امیر نشین های منطقه و خاور میانه ، اردن ملک عبدالله و مراکش محمد ششم و عربستان بن سلمان ، نسبت به ” اخوان لمسلمین ” خطر کمتری برای ج.ا. دارند ، اینان هیچکدام  زمینه ایجاد و تقویت  ملی گرایی عربی که عملا گرایش های ضد شیعه را تقویت خواهد کرد و زمینه  منزوی شدن ” ج .ا. را فراهم خواهد کرد را ندارند ، اما ” اخوان المسلمین ” از چنین ظرفیتی برخوردار است و قدرت گیری ” اخوان ” از سوی دیگر  کشورهای اسلامی منطقه تا شما ل افریقا را از نظر فرهنگی و تا حدودی هم از منظر اقتصادی زیر تاثیر ترکیه قرار خواهد داد و همه اینها می تواند موجب حذف و یا تضعیف شدید موقعیت نه تنها ج.ا. که اساسا کشور ایران بعنوان کشوری مسلمان در میان کشورهای مسلمان شود واین آن خطری است که بنظر می رسد ج.ا. را وادار کرده که تصمیم بگیرد که اگر تضعیف ” عربستان سعودی ” قرار است به تقویت ” اخوان المسلمین ” منجر شود ، بهتر است که جمهوری اسلامی در این حرکت مشارکت نداشته باشد ، اخوان المسلمین  رقیب جمهوری اسلامی است و عربستان دشمن آنست وهمه می انیم که رقیب از دشمن خطرناکتر است ،” اخوان المسلمین ” بعنوان رقیب ، توانایی آنرا دارد که بسیاری از هواداران ج.ا را به خود جذب کند در صورتیکه عربستان در مقابله با ج.ا.از این توانایی بر خوردار نیست  از خاطر نبریم که ج.ا. و اخوان هر دو مدعی اسلام جمهوری هستند ، قدرت گیری اخوانی ها ، یکه تازی ملا ها را در این ادعایشان به چالش خواهد کشید و طبیعی است که میلیونها  جمعیت  و مردم کشور های عرب  در انتخاب میان ” اخوان المسلمین ” یا ” ملاهای شیعه ” ، برادران ” اخوانی ” سنی خود را انتخاب خواهند کرد . شاید این واقعیتها ست که جمهوری اسلامی را وادار کرده تا در تضعیف ” رهبران عربستان سعودی ” با قطر و ترکیه و بریتاینا و اروپا همراه نشود  از خاطر نبریم که اروپاو بریتانیا در انتخاب میان اصولگرایان و اصلاح طلبان همیشه به دومی تمایل داشته اند و در عین حال می دانیم که از نظر برخورد با مسائل سیاسی – اجتماعی  اصلاح طلبان   بیشتر از اصولگرایان به اخوان احساس نزدیکی می کنند

 شاید اگر “شاهزاده ” مغروروماجراجوی سعودی ، به چراغ سبز “تهران ” توجهی نشان بدهد این حادثه  بتواند  به نزدیکی بیشتر  ” سعودی ” ها به تهران منجر شود . باید کمی منتظر ماند ،   ودید ،” تهران ” یگانه بازیگر این میدان و این آوردگاه نیست .

Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: