سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

تحلیل سیاسی هفته : 03/03/2019-12/12/1397

عناوین اخبار داخلی

1-استعفای وزیر امور خارجه ج.ا. ” محمد جواد ظریف

2- پخش مستند تحت عنوان  ” ایستگاه پایانی دروغ ”

3-سخنرانی قاسم سلیمانی : اسلام ، ایران و ج.ا. سه ضلع یک مثلث هستند .

 

عناوین اخبار خارجی

1-ملاقات ” دونالد ترامپ ” با رییس جمهور کره شمالی

2- شهادت ” مایکل کهن ” وکیل سابق ” دونالد ترامپ” در کنگره آمریکا

3- سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به ” روسیه ”

استعفای وزیر امور خارجه ج.ا. ” محمد جواد ظریف

 در پی سفر “بشاراسد ” به تهران و ملاقات وی با ” خامنه ای ” و اعضای دفتر وی و همچنین با “حسن روحانی ” ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ج.ا. با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود ، از استعفایش از مقام وزارت امور خارجه سخن گفت و بعدا سایت انتخاب در این باره نوشت که ظریف در پاسخ به پرسش این وب سایت در خصوص صحت خبر استعفا خود گفته‌است: «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

هر چند که بعدا وی استعفای خود را پس گرفت و سایت های نزدیک به محافظه کاران و ” خامنه ای ” و ” قاسم سلیمانی ” علت عدم حضور ” ظریف ” درملاقات های ” اسد را  ” عدم هماهنگی از سوی امور تشریفات اعلام کردند . ناگفته پیداست که علت اعلام شده ، بهانه ای بیش نیست و دلیل اساسی می تواند کمرنگ شدن نقش ” وزیر امور خارجه” در نظام فقها بطور اخص و بطور کلی کم اهمیت شدن نقش دولت در امور استراتژیک و مهم است .حضور ظریف در این ملاقات کدام مسئله را حل می کرد؟ ، از سوی دیگر ” ظریف ” کسی است که دوستی خصوصی با ” جان کری ” داشته است و آنقدر مورد اعتماد نیست تا در جلساتی حضور بهمرساند که احتمالا در آن جلسه در مورد ادامه حضور نیروهای های سپاه قدس در ” سوریه ” بحث و مذاکره شده است . پیام استعفا و بعد بازخواندن وی بخدمت در حقیقت این بود که بیت خامنه ای و سپاه ، ” ظریف ” را در همین حد و قد و قامت می پذیرند و اوهم باید همین حد و قد و قامت را پذیرفته و بعنوان اعتراض ” حق استعفا ” هم ندارد . موضوع ” استعفای ظریف ” نشان داد که جناح اعتدال و اصلاح  بقیمت بر خورداری از موقعیتهای سیاسی- اجتماعی وباقی نگهداشتن جای پایی در قدرت به امید حذف نشدن به جایگاه اپوزیسیونی به هر حقارت و همکاری با عمله ظلم ادامه میدهد .

پخش مستند تحت عنوان  ” ایستگاه پایانی دروغ “

درروز 02/03/2019-11/12/1397 شبکه های سراسری و رسانه ای در ج.ا. مستندی تحت عنوان ” ایستگاه پایانی دروغ ” را بر روی آنتن برده و با این کار خواستند نشان دهند که اپوزیسیون ج.ا. از مجموعه ای افراد متوهم ، وابسته به خارجی و احمق تشکیل شده است . نظام های استبدادی معمولا از این تاکتیک برای نا امید کردن فعالان سیاسی – اجتماعی استفاده کرده و با ترکیب مجموعه هایی از اطلاعات دروغ و درست  می خواهند این پیام را به جامعه بدهد که هر گونه فعالیتی بر علیه ” رژیم ” بی فایده بوده و راه به سیستم های اطلاعاتی خواهد برد .

در باره فعالیتهای ” روح الله زم ” که این مستند سعی داست تا از بردن نام ” روح الله ” بخاطر تشابه اسمی با رهبر انقلاب اسلامی ” روح الله خمینی ” خودداری کرده و نام مستعار ” نیما ” را به کار ببرد ، می توان گفت که دستگاههای اطلاعاتی ج.ا. مانند همه نظامهای استبدادی اساسا قادر به تحلیل علل نارضایتی ها و حرکات اعتراضی نبوده و همانطور که مثلا ” مسئول امور ایران” در وزارت امور خارجه آمریکا می اندیشد ” افرادی مانند ” روح الله زم ” ، ” فخر آور ” و ” مسیح علی نژاد ” را مسئول بوجود آوردن حرکات اجتماعی می داند و فکر می کند تا با نفوذ به پروژه های آمریکا ساخته می تواند از سقوط حتمی ” نظام ج.ا.” جلوگیری کند . یعنی دستگاه های اطلاعاتی ج.ا. در میدان بازی ” سیا ” گرفتار آمده و افرادی مانند نامبردگان فوق الذکر را علت العلل حرکات اعتراضی دانسته و تمام تلاش خود را برای بی آبرو کردن آنان به کار می برد ، ” سیا ” نیز باور کرده است که می تواند ” ج.ا.” را حرکات لوس و خنک ” مسیح علی نژاد ” و ” فخر آور” و ” زم ” سرنگون کند . اما موتور محرک ایجاد نارضایتی ها عملکرد خائنانه نظام در گسترش فقر و فحشا واعتیاد و استبداد سیاسی و فقدان عدالت سیاسی و اقتصادی است که نه کارگزران نظام را توان حل آنهاست و نه ” سیا ” توان و جرات ورود به این حوزه را دارد ، چه اینکه ستون فقرات هر گونه حرکات برانداز در سطح ملی ، برخاستن اقشار و طبقات فقیر و خواسته های عدالت طلبانه آنهاست . “آنگاه که جنگل بحرکت در آید ” آمدنش را نه ” سیا ” و نه ” اطلاعات سپاه ” نمی توانند مانع شوند . بگذار ” سیا ” به ” مسیح ” و ” روح الله ” و ” فخر آور ” دلخوش باشد و ” سپاه ” به ناکارآمد کردن این سوء استفاده کنند گان از مالیات مردم آمریکا دلخوش باشد .

 انفجار از درون کارخانه ها و ادارات و پالایشگاههای نفت و از میان نارضایتی زن و بهایی و درویش و دانشجوی زندانی آغاز خواهد شد ، جایی که نه ” سیا ” را بدانجا راه است و نه ” اطلاعات سپاه ” را . مردم و کارگران ومبارزان حقیقی بر علیه ” ظلم و بیداد ج.ا.” هیچگاه به این سرسپردگان به خارجی امیدی نداشته اند که اکنون با آشکار شدن نفوذ به درون آنها از مبارزه بر علیه ج.ا. نا امید شوند .

سخنرانی قاسم سلیمانی : اسلام ، ایران و ج.ا. سه ضلع یک مثلث هستند

سرلشکر قاسم سلیمانی در۹ اسفندماه در اجلاسیه کنگره ” ۶۵۰۰ شهید استان کرمان” گفت: «افکاری وجود دارد که دانسته یا ندانسته به دنبال ایجاد تفکیک در ذهن مردم بین اسلام و ایران است و این قابل اثبات است.

خلاصه کلام وی در دوسخنرانی در قم و کرمان این بود که ایران ، اسلام و ج.ا. سه ضلع یک مثلث هستند و با ازبین رفتن هریک آن دو دیگر هم دوام نخواهند آورد . اینکه با از بین رفتن ج.ا. اثری از اسلام به عنوان یک عامل تاثیر گذار سیاسی- اجتماعی باقی نخواهد ماند درست است ، با خیانت روحانیت به مردم ایران که با تعهد به بوجود آوردن عدالت سیاسی – اجتماعی بر سر کار آمد  و برعکس پایه گذار نظامی سیاسی  مملو از فساد سیاسی و اقتصای ج.ا.و آکنده از نابرابری های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی شد مدعیان اسلام بعنوان راه حلی برای برون رفت از مشکلات یک نظام اقتصادی رانتی ، دیگر حرفی برای گفتن ندارند ؛ اگر ج.ا. سقوط کند کارگزاران نظام اسلامی مانند سردمداران نظام فاشیستی ، شرمنده تاریخ خواهند بود و هرگونه دفاع از اسلام سیاسی و دخالت اسلام و رهبران دینی در سیاست مانند کسی خواهد بود که بعد از سقوط هیتلرباز بخواهد از موجودیت نظام فاشیستی دفاع کند ، اما در مورد اینکه اگر جمهوری اسلامی برود ، ایران هم نابود خواهد شد این ادعای همه نظامهای استبدادی است ، نظامهای سیاسی بسیاری آمده اند و رفته اند و ایران باقی مانده و بعد از ج.ا. نیز باقی خواهد ماند . تفکری که معتقد است تمدن ایرانی از سه بخش ایران شاهنشاهی و اسلام و گفتمان مدرن تشکیل شده اکنون دیگر به مرز ورشکستگی رسیده است ، بازماندگان نظام سابق  عموما کارگزاران ” ترامپ ” و ” برایان هوک ” هستند ، مدعیان تمدن اسلامی – ایرانی نیز می خواهند ایران را فدای جهان اسلام کنند ، تنها گفتمان نوزایی و ترقی ایران بدون هر گونه وام خواهی از فرهنگ اسلامی و شاهنشاهی راهبر ایران و ایرانی برای برون رفت از شرایط بحرانی کنونی است

ملاقات ” دونالد ترامپ ” با رییس جمهور کره شمالی:

روز چهار شنبه 27/05/2019-07/12/1397 ” دونالد ترامپ ” برای ملاقات با “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی عازم هانوی پایتخت ” ویتنام شد . موضوع مورد مذاکره دو رهبر ” روند خلع سلاح کره شمالی ” اعلام شده است . دو دهبر ابتدا به مدت 20 دقیقه مذاکره کرده و بعد ازآن در روز پنج شنبه مذاکرات خود را ادامه داده که براساس گزارش خبر گزاری ها بدون نتیجه معینی به پایان رسید . می توان حدس زد که ” دونالد ترامپ” برای داشتن یک برگ برنده برای انتخابت ریاست جمهوری آینده به ” اعلام خلع سلاح ” کشور کره شمالی نیاز دارد ، رهبری کرده شمالی این نیاز را دیده و احتمالا با مشورت با روسیه و چین ، می خواهد ضمن گرفتن امتیازاتی در جهت کم شدن تحریمها ، بعضی سلاحهای هسته ای خودرا نه نابود که از دور خارج کند ، باید توجه کرد که هر کدام از ملاقاتهای ” ترامپ ” و ” رهبر کره شمالی ” که بی نتیجه به پایان می رسد در عین حال ضربه ای به اعتبار ترامپ بحساب خواهد آمد وروسیه و چین نیز با همین منظور وی را به مذاکراتی که از قبل شکست آن معلوم است می کشانند .

شهادت ” مایکل کهن ” وکیل سابق ” دونالد ترامپ” در کنگره

 درروز 27/02/2019-08/12/1397 “مایکل کوهن” وکیل سابق ” دونالد ترامپ” در کنگره آمریکا بر علیه وی شهادت داد ، وی در سخنانش از همکاری با ” ترامپ” اظهار تاسف و پشیمانی کرد  و رییس جمهور آمریکا را ” متقلب ” ، دروغگو” و کلاهبردار نامید . وی ادعا کرد که ” ترامپ ” در جریان هک شدن ایمیل های ” هیلاری کلینتون ” رقیب خود در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در سال 2016 بوده است . او یک نسخه رونوشت  از یک چک را که به گفته وی برای ساکت کردن ستاره پورن : استورمی دانیلز ” به وی داده شده ، در اختیار کنگره نهاد .  این خبر به تیتر اول یا دوم بسیاری از سایتهای معتبر بین المللی تبدیل شده اما این شهادت نتوانست در باره ارتباط ، دستگاههای جاسوسی روسیه با کارزار انتخاباتی اخیر ریاست جمهوری در آمریکا مدرکی ارائه دهد . مطلب دیگری که در حاشیه این شهادت قابل توجه بود اینکه رادیو صدای آمریکا فارسی ، رادیو فردا وسایتهای طرفدار نظام سابق ،از انتشار این خبر در صفحه اول سایتهای خود ، خود دار ی کردند که بیانگر برخورد هماهنگ این سایتها در یاری رساندن به ترامپ و شرکت نکردن در اشاعه هر خبری است که به تضعیف متحد اینان در کاخ سفید بینجامد .

سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به ” روسیه “

در روز چهاشنبه 27/02/2019-08/12/1397 ” بنیامین نتانیاهو ” نخست وزیر اسراییل  طی سفری به ” مسکو ” با ” ولادیمیر پوتین ” رییس جمهور فدراسیون روسیه سفر کرد ، این اولین سفر یک مقام اسراییلی بعد از حادثه سقوط یک فروند هواپیمای روسی بر اثر آتشباری دفاع موشکی سوریه بود که برای رهگیری جنگنده های اسراییلی شلیک شده اما به هواپیمای ” روسی ” اصابت کرده که موجب سقوط آن شد. روسیه از حرکت جنگنده های اسراییلی که موجب سقوط هواپیمایش شد ، از اسراییل انتقاد کرد .

بنیامین نتانیاهو در این سفر اعلام کرد که هدف اسراییل بیرون راندن نیروهای سپاه پاسداران ، از سوریه است ودر صورت نیاز بازهم به پایگاههای ” سپاه پاسدارن ” در سوریه ، حمله خواهد کرد . با توجه به سکوت “ولادیمیر پوتین ” در موارد مطرح شده از سوی ” نتانیاهو ” می توان گفت که ” روسیه ” همانند موارد قبلی به حمله ” اسراییل ” به پایگاههای سپاه ” در سوریه واکنش نشان نخواهد داد . این موضوع بیانگر این واقعیت است که ” رو سیه ” نیز اکنون به مانند دیگر بازیگران در ” سوریه ”  نیاز سابق را به حضور ” ج.ا.” در آن کشور نداشته و با با چشم بست بر روی حمله اسراییل به نیروهای سپاه از خروج ” این نیروها از سوریه حمایت می کند .

 نکته مهم دیگر در این سفر ابراز تمایل ” اسراییل ” برای شرکت در اتحادیه اوراسیا متشکل از بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان است ، چند سال است که مقامات ج.ا. برای پیوستن به این اتحادیه در تلاش بوده و سال گذشته این اتحادیه ایجاد مناطق آزاد تجاری با ایران را تصویب کرد . می توان گفت اظهار تمایل ” نتانیاهو ” برای پیوستن به این اتحادیه تلاشی برای جلوگیری از گسترش ارتباط میان ج.ا. و کشورهای عضو این اتحادیه است ، باید منتظر بود و دید که روسیه ، حاضر است در قبال پیوستن اسراییل به اتحادیه اوراسیا ، عملا شاهد خروج ج.ا از این اتحادیه باشد . ج.ا. تا کنون حاضر به شرکت در هیج اجلاسیه ای که اسراییل در آن حاضر بوده است نشده است و طبیعتا اگر اسراییل وارد این اتحادیه شود بمعنای خروج ج.ا از آن خواهد بود.  

Tagged as: , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: