سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

“ج.ا.” و ” فدراسیون روسیه ” بسوی نزدیکی های بیشتر امنیتی ونظامی گام برخواهند داشت . گزارش ” رویترز ” و ” جروزالم پست ” از ملاقات نمایندگان شورای امنیت ملی اسرائیل ، روسیه و آمریکا .

security advisors

در این ملاقات که خبرگزاری ها آنرا “ملاقاتی  تاریخی” و ” سرنوشت ساز ” نام نهاده اند ،و در پایان آن هر سه این نماینده با ” بنیامین نتانیاهو ” ملاقات کرده و در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند ، موضع حضور نیروهای ایرانی و نگرش روسیه به وضعیت خاص بوجود آمده بر علیه ج.ا. بعد از اعمال تحریمهای تازه آمریکا و سرنگونی ” پهپاد  گلوبال هاوک ” مورد بررسی قرار گرفت .

در این ملاقات ” مئیر بن شبات ” از سوی اسرائیل ، ” جان بولتون ” از سوی آمریکا و ” نیکلای پتروشف ” دبیران شورای امنیت سه کشور روسیه و اسرائیل و آمریکا حضور داشتند .

نخست وزیر اسرائیل که بعد از ملاقات با این سه دبیر شورای امنیت کشورهای متبوع خود با خبرنگاران صحبت می کرد گفت : هر سه کشور به نتیجه رسیدند که نیروهای نظامی ایران باید خاک کشور ” سوریه ” را ترک کنند .

” جان بولتون ” در مقابل این خوش بینی را نداشت و گفت : “دو کشور آمریکا و روسیه ” سال قبل هم به این نتیجه گیری رسیده بودند اما مسئله اصلی به اجرا در آمدن این موضوع است که تا کنون به عمل در نیامده است . اکنون همه در انتظار ملاقات ” ولادیمیر پوتین ” و ” دونالد ترامپ ” در پایان هفته جاری هستند اما بنظر نمیرسد که در پی این ملاقات هم شاهد تغییرات اساسی در نظرات روسیه نسبت به “ج.ا.” باشیم  

 لحن قاطع ورو شن را در این میان  اما دبیر شورای امنیت ملی روسیه “نیکلای پتروشف ” داشت وی از تحریمهای آمریکا بر علیه ج.ا. بعنوان اقداماتی تحریک کننده نام برد ، وی مستقیما از ” ج.ا.” حمایت کرده و از اقدامات ” اسرائیل و آمریکا ” برای نشان دادن ج.ا. بعنوان عامل بی ثباتی منطقه ، انتقاد کرد .

“نیکلای پتروشف “: ” ایران ” متحد ما است و ما در حال تحکیم مناسبات دوجانبه و چند جانبه با این کشور هستیم ، ایران نقش اساسی در مبارزه با تروریسم و بالا بردن امنیت منطقه داشته و نباید این کشور را بعنوان عامل بی ثباتی همردیف گروههایی مانند ” داعش ” قرار داد و کوششها باید بسوی کم کردن تنش ها میان اسرائیل و ج.ا.” باشد .وی تلاشها برای مقصر قلمداد کردن ایران بعنوان عامل حمله به نفتکشها را محکوم و گفت باید در این باره بجای محکوم کردن این و آن ،  تحقیقات اساسی صورت بگیرد .

“پتروشف ” در باره سرنگون کردن “پهپاد گلوبال هاوک ” گفت این هواپیمای بدون سرنشین وارد قلمرو هوایی ایران شده بود ، در باره حملات اسرائیل به پایگاههای نظامی ایران در ” سوریه ” وی ضمن ناخوشایند بودن این اقدامات  گفت : میان وزرای دفاع اسرائیل و روسیه باید در این مورد هماهنگی های بیشتر صورت گرفته و از این چنین حملاتی باید ممانعت بعمل آمده و اسرائیل با اقدامات غیر نظامی اهداف خود در سوریه را متحقق کند .

 پایان ترجمه بخش هایی از مقاله تهیه شده توسط ” جروزالم پست ” و ” رویترز ” در باره ملاقات مهم میان دبیران شورای امنیت ملی سه کشور اسرائیل ، روسیه و آمریکا.

بنظر میرسد که ” امریکا ” و ” اسرائیل ” در تلاش خود برای جلوگیری از حمایت همه جانبه روسیه از ج.ا. شکست خورده اند ، چه اینکه نماینده شورای امنیت ملی روسیه با لحن قاطع از ج.ا. حمایت و هیچ انتقادی را به حکومت اسلامی ایران وارد ندانسته و اظهار کرد که ج.ا. و روسیه در صدد گسترش روابط دوجانبه و چند جانبه میان خود هستند . در مقاله ای که مدتی پیش در این باره نوشتیم ، پیش بینی کرده بود یم که ” روسیه ” تا به آخر از ج.ا. حمایت خواهد کرد و بنظر میرسد اگر تهدید های آمریکا به حمله نظامی به ایران شدت و قوت بیشتری یابد این نزدیکی میان تهران و کرملین حتی ممکنست به شکلی از اتحاد نظامی و امنیتی میان دو کشوربینجامد و ج.ا. بعنوان یک کشور اقماری فدراسیون روسیه در آید . با توجه به سیاستهای روسیه در آسیای میانه ، قفقاز و شامات ، روسیه به این سادگی ها برگ برنده ج.ا.و رهبران بشدت ضد امریکایی این نظام محافظه کار  را از دست نخواهد داد . از یاد نبریم که روسیه در دوران نهضت مشروطیت تا به آخر از ” قاجارها ” حمایت کرد و اکنون نیز همان اشتباه را تکرار و همه تخم مرغهای خود را در سبد ” علی خامنه ای ” و ” سپاه پاسداران ” قرار داده است .

لینک مقاله در سایت ” جروزالم پست ” 

Tagged as: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: