سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

روسیه تنها کشور ی که توانسته بر” حکومت اسلامی ” لگام بزند

آیا تا کنون توجه کرده اید که جمهوری اسلامی سختگیریهایی که در حوزه روابط بین الملل با کشورهای اروپایی و آمریکا دارد و در مقابل آنها مانند شیر مقوایی ، می غرد و با به گروگان گرفتن امنیت  منطقه امتیاز طلبی می کند ، اما در مقابل ” روسیه ”  تقریبا به مانند بره رام است ؟ در روابط میان ” ج.ا.” و جمهوری خلق چین این موضوع نیز به چشم می خورد ، همین هفته گذشته ” صادق لاریجانی ” یکی از مقامات پرنفوذ در ج.ا. در ملاقات با “سونگ تائو” مسئول روابط بین الملل حزب کمونیست چین  با اشاره به دشمنی‌های آمریکا با چین گفت : ما احساس می‌کنیم که آمریکایی‌ها به دنبال تحریک قومیت‌ها در چین هستند. ما از سیاست چین یکپارچه حمایت می‌کنیم و با هر گونه دخالت بیگانگان در امور چین، مخالف هستیم. وی بدون اشاره به سرکوبها و محدودیتهای شدیدی که از سوی دولت مرکزی چین براقلیت قومی ” ایغور ” که نه تنها مسلمان که بسیاری از انها حتی فارسی زبان هستند اعمال و اجرا و در این اواخر حتی به جدا کردن کودکان مسلمان از خانواده هایشان به بهانه جلوگیری از عدم تربیت مناسب از خانواده ها ی ایغور صورت می گیرد سیاستهای چین در این ارتباط را بطور کامل تائید و به نفی انتقادات سازمانهای طرفدار حقوق بشر از سیاستهای قومی چین پرداخت . این تائید  در زمانی صورت می گیرد که حکومت اسلامی در مواردی که برایش نفعی سیاسی متصور باشد مانند یمن و فلسطین ،بر سر کوچکترین اعمال زور بر علیه مسلمانان یقه درانی کرده و حتی حاضر به دادن سلاح و پول نقد به سازمانهای نظامی و احزاب سیاسی این کشور هاست ، در باره علت این بی پرنسیپی و بی شخصیتی و عدم پایبندی  به هیچ اصولی جز حفظ قدرت ، می توان بسیار نوشت که جای آن در مقال دیگری است .

ج.ا. در مقابل ” روسیه با خشوع و خضوع  برخورد می کند و کار از اینکه بگوییم هماهنگی بین دوکشور بخاطر داشتن منافع مشترک است گذشته است ، می توان به تقریب گفت روسیه  اکنون ج.ا. را تحت کنترل خود در آورده است و توانسته به این قاطر چموش که غرب و آمریکا را مستاصل کرده است لگام بزند . روسیه در مورد همکاری با عربستان سعودی بر علیه منافع نفتی ج.ا. همکاری می کند و در همان حال ایران را وادار به ورود به کشورهای عضو پیمان گمرکی اوراسیا که بصورت یکطرفه به نفع روسیه است می کند ، ایران موظف به دادن نفت به روسیه در مقابل کالاست و در همان حال روسیه از ایران در مقابل حملات نظامی اسرائیل ، هیچ دفاعی نمی کند ، رابطه روسیه با ملاهای تهران رابطه خدایگان و بنده است ، رابطه آقا و برده است و همه اینها بخاطر اینستکه روسیه در مورد دادن سیستمهای موشکی به ج.ا. دست و دلبازی بخرج میدهد که آنهم بیشتر نیاز خود روسیه است  و در ادامه بیشتر در این باره خواهیم گفت !

موضوع این نوشته در اثبات این واقعیت با ذکر نمونه های مستدل و درادامه بدلایل توانایی کنترل روسیه بر ج.ا. خواهیم پرداخت .

نمونه یک : در تصویری که مدتی پیش در فضای مجازی منتشر شد ، سرداران سپاه در یک مهمانی که بنظر میرسد وابسته نظامی روسیه در ایران بر گذار کرده است دیده می شوند ، در این مهمانی مشروبات الکلی سرو می شود ، زنان شرکت کننده بی حجاب و فضا ، فضای کاملا روسی است ، تصور کنید که اگر یک مقام اطلاح طلب و یا وابسته به جناح اعتدال در چنین مراسمی شرکت می کردند ، همین آقایان سپاهی و اصولگرا و آخوندهای بیت خامنه ای کفن پوش به خیابانها می آمدند و بر سر و صورت زنان خواهان مجاذات مقام ایرانی شرکت کننده و اخراج دیپلماتهای خارجی بر گذار کننده مراسم می شدند ، روسیه ومقامات این کشور در برخورد با ج.ا. بدون ملاحظات دیپلماتیک و بعنوان برادر بزرگ با نوکر و گماشته خود بر خورد می کنند و اصول و ادعاهای مذهبی مقامات ج.ا. برای آنها پشیزی نمی ارزد . از یادنبریم که مدتی پیش که قرار بود ” روحانی ”  برای مراسمی به فرانسه برود به خاطر وجود مشروبات الکلی و مجسمه یک زن نیمه برهنه ، این سفر مدتها به عقب انداخته  واحتمال به هم خوردن سفر مطرح بود ، اما نوبت به روسیه که میرسد مقامات  جرات مخالفت و گذاشتن محدودیت برای مصرف مشروبات الکلی وحضور زنان با لباسهایی که مقامات ج.ا. الفاظ سخیف فاحشه و …. برای انها بکار میبرند را ندارند ، موضوع بی شخصیتی مقامات ج.ا. و عدم اعتقاد آنان به هیچ اصل و پرنسیپی موضع نوشته ما نیست که در این باره بسیار می توان گفت ، اما موضوع مورد اشاره ما در اینجا  خضوع ، خشوع و ترس دولتمردان و سپاهیان پاسدار در مقابل ” روسیه ” است و این خود شاهد مثال خوبی برای اثبات این موضوع است .

نمونه دوم : سیاست های نفتی روسیه :  روسیه به مجرد تحریم شدن نفت ایران از سوی آمریکا همراه با عربستان سعی در پر کردن ظرفیتهای خالی نفت ایران درست در میان مشتری های سابق نفت ایران کرد. بنابه گزارش ” تسنیم ” خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسدران :

 “طبق گزارش‌های رسیده، چین در ماه گذشته حدود 1.73 میلیون بشکه در روز نفت از روسیه وارد کرد که نسبت به اکتبر سال گذشته 58 درصد افزایش داشت. دلیل آن هم اشتهای پالایشگاه‌های مستقل برای پر کردن سهمیه وارداتشان در سال جاری بود .

“میانگین واردات نفت چین از روسیه بین ماه‌های ژانویه تا اکتبر 1.73 میلیون بشکه در روز بود که نسبت به سال گذشته 16.6 درصد افزایش داشت .از طرف دیگر ارسال محموله های نفت ایران به چین 64 درصد در سال جاری کاهش یافته است و در ماه اکتبر به 247169 بشکه در روز رسید. خریداران ایران به امید دریافت معافیت برای ادامه واردات نفت از ایران، حداقل تا ماه مه سال آینده میلادی، واردات از ایران را کاهش میدهند. واردات چین از ایران قبل از اعطای معافیت به هشت خریدار نفت ایران از جمله چین، در ماه اکتبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافت”

این در حالیست که ایران خود و روسیه و سوریه را در جبهه ای تخیلی بنام “جبهه مقاومت” تعریف می کند ، این چه جبهه ای است که عضو ارشد آن مترصد همراهی با تحریم کنند گان در کمک به فروش نرفتن نفت ایران و همکاری با ” عربستان سعودی ” که از سوی ایران خائن به همین جبهه مقاومت شمرده می شود ، است ؟. روسیه همین کار را درفروش نفت خود  به پالایشگاههای کشور هندوستان کرد و همراه با عربستان که رقیب منطقه ای ج.ا. است ،ایران را در ” اوپک ” سازمان کشورهای صادر کنننده نفت به عضوی بیمقدار تبدیل کردند . و هیچ گونه اعتراضی از سوی ج.ا. به این مسئله نشد ، این خود بیانگر نوعی ارتباط دستور دهنده و دستورپذیرنده میان دو کشور است ، روسیه در مورد رسیدن نفت و گاز ایران از راه سوریه به مدیترانه و ارو پا رقیب ایران است و به چنین دستاوردی برای ج.ا. راه نخواهد داد .

نمونه سوم :  شرکت ج.ا. در کنار اسرائیل در مسابقات ارتشهای جهان با میانداری ” روسیه ”

روسه هر ساله میداندار مسابقات تحت عنوان ” ارتشهای جهان ” است که شرکت کنندگان در آن معمولا کشورهایی هستند که به شکلی سلاحهای روسی را در زرادخانه خود مورد استفاده قرار میدهند ، در سال گذشته ج.ا. در کنار اسرائیل که بعنوان عضو ناظر در این مسابقات شرکت می کند ، شرکت کرد و امسال هم در ترایخ 03/08/2019 – این مسابقه برگزار و ج.ا. در کنار اسرائیل در این مسابقات شرکت خواهد کرد .

این در حالیست که اگر یک ورزشکار جرات شرکت در مسابقه ای که اسرائیل در آن شرکت می کند را به خود بدهد با اخراج از تیم ملی و مشکلات بسیار روبرو می شود ، روسیه در مواردی که لازم بداند ، اساسا اعتنایی به قواعد دیپلماتیک و سیاسی و مذهبی ج.ا. نمی کند .

نمونه چهارم : سکوت روسیه در مقابل حمله های نظامی ” اسرائیل ” به پایگاههای ” سپاه پاسداران در سوریه ”  روسیه از امکانات نظامی و سیاسی کافی برای جلوگیری از این حمله ها برخورداراست  ، اما روسیه در اینجا نیز با ج.ا. به مانند نوکری بیمقدار بر خورد می کند و بااینکه در این حمله ها که بالغ بر 200 حمله بوده تعداد زیادی از ” پاسداران ” کشته شده اند ، ج.ا هیچ اعتراضی به روسیه نکرده است ، در حالیکه ج.ا. نقش مهمی در نابودی گروههای “تکفیری- سلفی” در منطقه داشته وروسیه در هراس از تقویت این گروهها و بخطر افتادن اقتدار خود در آسیای میانه و جمهوری های مسلمان نشین روسیه ” مدیون و مرهون “ج.ا.”  است

نمونه پنجم : رژیم حقوقی دریای خزر :

بر اساس قرار دادهای منعقده میان ” ایران ” و ” شوروی ” در سالهای 1921 و 1940 ، خزر ” دریای مشترک میان دو کشور ” تعریف شد ، بعد از فرو پاشی شوروی هم ، با توجه به بوجود آمدن پنج کشور بجای دو کشور ، و بر اساس دریاچه دانستن خزر و لزوم تقسیم مساوی میان 5 کشور ساحلی دریاچه ، جمهوری اسلامی بر سهم بیست درصدی خود تاکید داشت ، اما درمرداد 1397- اوت 2018 در قرار دادی که در شهر اکتائو قزاقستان با حضور روسای جمهوری ایران ، قزاقستان ، روسیه ، آذربایجان و ترکمنستان در باره ” کنواسیون رژیم حقوقی دریای ( و نه دریاچه) خزر” امضا شد ، هیچ اشاره ای به سهم 20% ایران از ” خزر ” نشده است و کارها بهمان منوالی که روسیه خواسته بود یعنی دریا شمردن واعمال کنوانسیون حق استفاده از دریاها  و برمبنای مذاکره جداگانه میان کشورهای همسایه پیش رفت ، اینجا این سئوال مطرح می شود که جمهوری اسلامی بعنوان نظامی که در مورد عتبات عالیات ، مناطق شیعه نشین لبنان ، بحرین  و یا مناطق مورد اختلاف میان زیدی های یمن وطرف دیگر و یا بر سر فلسطین و مسجد الاقصی با دقتی ریاضی مذاکره می کند ، هزینه های سیاسی و نظامی  و مالی را بجان می خرد چگونه است که در مقابل  روسیه مانند موش در مقابل مار بوآ ، نرم است و در نهایت از ادعای حاکمیت بر بیست درصد خزربراساس ” دریاچه دانستن خزر ”  که ابتدائا توسط ج.ا. مطرح شد عقب نشینی و  به همان 11.2 % پیشنهادی طرح  دریا دانستن خزر از سوی روسیه قناعت می کند .

یک سئوال اساسی : اگر در اراتباط با موضوعی مانند خزر بجای ” روسیه ” طرف ج.ا. آمریکا و اروپا بودند ، ج.ا. با همین دست و دلبازی از طرح خود عقب می نشست ؟ قطعا نه و در چنان شراط فرضی حتی حاضر بود کار به درگیری نظامی و سرنگون کردن پهبادهم بکشد ، ج.ا. چرا در مقابل ” روسیه ” چنین با کرنش و تسلیم برخورد می کند ؟ روشن است ج.ا. هر گونه پیشرفت آمریکا و اروپا در منطقه و ایران را منجربه رشد نیروهای متجدد و ضد دخالت روحانیت در سیاست  میداند ، ج.ا. در تاریخ نه چندان دور ایران دیده است که روسیه تزاری تا به آخر و حتی بقیمت بتوپ بستن مجلس از ” میرزا محمد علی قاجار ” آخرین شاه سلسله آزادی کش قاجار حمایت کرده است و امیدوار است که فدراسیون روسیه امروز نیز از ج.ا. در مقابل برروی کار امدن یک حکومت ” غربگرا ” در ایران حمایت کند ، از دیگر سو ” علی خامنه ای بشدت تحت تاثیر ادبیات ضد آمریکایی ” شوروی ” بوده و در مواردی به هوادارانش ، خواندن کتابهای “رئالیسم سوسیالیستی ” مانند ” دن آرام ” اثر شولوخف و ” داستان یک انسان واقعی ” اثر ” بوریس پوله وی ” روسیه شوروی را پیشنهاد کرده است .” علی خامنه ای ” را می توان نمونه کامل یک ” مارکسیست اسلامی ” دانست

نتیجه گیری : روسیه بشدت به بر سرکار بودن یک حکومت شیعه ضد وهابی و ضد آمریکایی در ایران نیاز دارد و در حوزه های معینی که حیات نظام ج.ا.  مانند توسعه دادن ظرفیتهای موشکی ، در خطر باشد ، از این نظام حمایت خواهد کرد ، و در همان حال با عربستان سعودی و اسرائیل بر علیه همین نظام همکاری می کند .

ج.ا. به روسیه بعنوان نیرویی که مخالف بر روی کار آمدن نیروهای غربگرا در ایران است نگاه کرده واین مهم برایش جنبه اساسی دارد و  مجبور است به بعضی ضرباتی که از سوی روسیه می خورد با نظر اغماض نگاه کند و بقول معروف زیر سبیلی رد کند که می دانیم برای حکومت اسلامی ” حفظ نظام از اوجب واجبات است ” و در این راه هرچیز حتی گذشتن از سهم واقعی ایران بر خزر ، حتی از جان پاسدارانی که هرروز در سوریه و این اواخر در عراق ، زیر حمله های هوایی اسرائیل تکه تکه می شوند می توانند مایه بگذارند ، چنین نظامی بشدت غیر قابل اعتماد و ضد منافع ملی است

Tagged as: , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: