سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

” خزر ” را دادند تا سوریه نرود ،” خزر” رفت ! در “سوریه” هم دیری نخواهند ماند .

بعد از سالها کشمکش بر سر رژیم حقوقی استفا ده از ” دریاچه خزر ” ، فدراسیون روسیه و سه کشور ” ترکمنستان ” ، آذر بایجان ” و ” قزاقستان ” نهایتا توانستند نظر خودر ا به جمهوری اسلامی تحمیل کرده و با ترفند دریا  و نه دریاچه دانستن ” خزر ” سهم حداقلی 20% را که ج.ا. بعد از فروپاشی شوروی برای خود قائل بود به حدود 12% کاهش دهند مذاکراتی که نهایتا به امضای قرارداد میان روسای جمهور 5 کشور ساحلی ” خزر ” در سال 2018 / مرداد 1397 در شهر اکتائو قزاقستان منجر شد و قرار است که همین روزها در مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شود . .

برای بیشتر روشن شدن اختلافی که نهایتا بنفع ” روسیه ” حل شده و به کاهش سهم ایران منجر شد به نظرات “دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس نشریه تخصصی نچرال‌گس وورلد در لندن”  توجه می کنیم ، وی در مصا حبه ای با ” دویچه وله “در  این باره گفته است : ” قبلا ایران بر اساس “دریاچه” بودن خزر مدعی سهمی برابر( میان 5 کشور همسایه که با خزر ، مرز ساحلی دارند ) و ۲۰ درصدی بود. اکنون بر اساس کنوانسیون دریاها، یعنی با خط منصف و شکل مرزها این موضوع حل می‌شود. اینکه خط منصف از کجا بگذرد، میان ترکمنستان و آذربایجان نیز اختلافات کماکان موجود است، چه رسد به ایران».(1)

dalgha

دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس نشریه تخصصی نچرال‌گس وورلد در لندن

 برای روشن شدن تفاوت میان ” دریا ” یا دریاچه دانستن ” خزر ” بر اساس رژیم حقوقی و کنواسیون امضا شده در سال گذشته  و با توجه به ” دریا ” دانستن خزر در این کنوانسیون ، دو کشور ” ترکمنستان ” و” آدربایجان ” اکنون دیگر برای گذراندن خطوط گاز صادراتی خود از کف ” خزر ” و اتصال گاز ترکمنستان به  گاز میادین “آذری-چراغ-گونشلی” و ارسال گاز به اروپا از طریق ” باکو ” بعد از این  نیاز به توافق ” ایران ” ندارند و بر اساس ”  کنوانسیون حقوقی دریاها و تطابق آنها با وضعیت دریای خزر” که الگوی تعیین کننده فعلی برای رفتار پنج کشور همسایه ” خزر ” است ، هر دو یا سه کشور ساحلی خزر حق دارند بدون نیاز به جلب رضایت سایر کشورها به عملیات اکتشاف و لوله گذاری در کف ” خزر ” اقدام نمایند .

در صورتیکه رهبران خائن حکومت اسلامی بعد از عقب نشینی از طلب سهم 50% ، با تاکید بر حق سهم برابر 5 کشور ساحلی ” دریاچه خزر ” خواهان استفاده مشاع از این حوزه آبی بودند و اکنون و بعد از امضای قرارداد “کنوانسیون رژیم حقوقی خزر” در مرداد ماه گذشته عملا ، استفاده مشاع 5 کشورو سهم 20% هر کشور  به فراموشی سپرده شد و در عمل سهم ایران به حدود 11/2 % تنزل یافته است .

سئوال اینجاست : رژیم اسلامی حاکم بر ایران که بر سر دفاع از خاک سوریه از متر به متر آن دفاع می کند و کشته میدهد چرا در مورد ” خزر ” این چنین با دست و دلبازی و بدون هیچگونه اعتراض به طرح ” فدراسیون روسیه ” گردن می گذارد ؟ چگونه است رژیمی که برای حفظ حاکمیت شیعیان و مسلمین بر عراق و فلسطین ، سالانه  میلیاردها دلار هزینه می کند در مقابل ” روسیه ” مانند اسب رام ، بار می کشد و به روی خود هم نمی آورد ؟ آیا این نیست که برای اینان حفظ کشورهای عربی – اسلامی از حفظ خاک و مرز ایران ، بیشتر ارزش دارد ؟ چگونه است برای آباد کردن هر منطقه ای در عراق که امامزاده ای در آنجا به خاک سپرده شده است ، حاضر به لشکر کشی و جنگ و جهاد هستند اما در مورد خزر براحتی همه ادعاهای خود را فراموش می کنند ؟ جواب روشن است ! ” خامنه ای ” و سایر رهبران ج.ا. به حمایت ” روسیه ” از نظام اهریمنی خود نیاز داشته و به این امید و همچنین برای حمایت روسیه از ماندن ” سپاه قدس ” در ” سوریه ” در مقابل ” ولادیمیر پوتین ” کرنش می کنند و می دانیم که ماندن سپاهیان پاسدار در ” سوریه ” هم آفتاب مستعجل است و دیری نخواهد پایید که در معامله ای میان ” روسیه ” و ” اسرائیل ” و با توجه به حملات روز افزون ” اسرائیل ” به پایگاههای سپاه ” در ” سوریه ” مجبور به ترک آن کشور شوند .

نظام اسلامی حاکم بر کشور ، آنطور که رهبران آن گفته بودند برای حفظ خود ، براحتی از ” خوزستان ” هم خواهند گذشت و دست و دلبازی بر سر تقلیل سهم ایران از ” دریاچه خزر ” حود نمونه خوبی برای ترجیح دادن منافع اسلام و نظام بر منافع ملی و چهارچوب جغرافیایی کشور است .

(1)— تصویر و جمله از مقاله  منتشره در ” دویچه وله فارسی ” نقل و برداشته شده است .

Tagged as: , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: