سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

” آمریکا ” دارای بیشترین انگیزه و امکانات  در حمله به تاسیسات نفتی ” عربستان ” بوده است “

 

آمریکا ” دارای بیشترین انگیزه و امکانات  در حمله به تاسیسات نفتی ” عربستان ” است و نظری به مقاله ” واشنگتن پست ” در باره حمله به ” آرامکو “

 

aramco4.jpg

 

This slideshow requires JavaScript.

 

تا کنون ، هیچ سند معتبری دراثبات عامل حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی از سوی هیچیک از مدعیان  و منتسب کنندگان این حادثه ، به دیگران منتشر نشده است . این حادثه از جانب هر کدام از عوامل احتمالی صورت گرفته باشد  شروع دوران جدیدی را در منطقه خاورمیانه رقم خواهد زد و میتوان آنرا حادثه ای  دانست که عواقب  سیاسی آن نه کمتر که حتی بیشتر از نتایج نظامی مترتب بر آنست . بعد از این حادثه ” به شکست ناپذیری  ” آمریکا ” بعنوان ابر قدرت یگانه در خاور میانه ضربه اساسی خورد ، عربستان سعودی خواهد دانست باید با همسایگان خود از در سازش در آید و آمریکا دیگر بعنوان “برادربزرگ”اعتبار خود را از دست داده است ، ج.ا. باید به این واقعیت گردن بنهد که  وقتی عربستان با پیشرفته ترین تجهیزات نظامی در مقابل چنین حمله ای ناتوان است ، اگر روزی ، خود ، با چنین حملاتی روبرو شود ، چگونه از زیر ساختهایش دفاع خواهد کرد ؟ شاید امروز در دنیا فقط ابرقدرتها یی مانند ، اروپا و آمریکا و چین و روسیه بتوانند در مقابل حمله های هوایی پی در پی از آنهم نه بصورت کامل از خود دفاع کنند بیاورد  ، اسرائیل نیز در مقابل حمله های بی مهابای حزب الله وحماس نخواهد توانست به ” گنبد آهنین ” خود اعتماد داشته باشد!  هر نوع جنگ و در هر سطحی ، کشورهای منطقه را دهها سال به عقب رانده ورشد اقتصادی و اجتماعی منطقه متوقف خواهد شد . تنها دوکشور آمریکا مطلقا و ” روسیه بطور نسبی بطور مستقیم تحت تاثیر نابود کننده جنگ قرار نخواهند گرفت .

روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای تحت عنوان ” عامل حمله به تاسیسات نفتی عربستان کیست ” نوشت : با توجه به توان موشکی محدود  حوثی ها ، آنان نمی توانند مجری این عملیات دقیق و مخرب باشند ”  و نهایتا نتیجه گرفت که مبداء نهایی ، موشکها  نا معلوم است .”

 بسیار بعید  بنظر میرسد که عملیاتی در این حجم ،  بتواند از رصد ماهواره های جاسوسی  آمریکا پنهان مانده باشد و اگر واقعا عملیاتی به این بزرگی از چشمان سیستمهای ماهواره ای ” آمریکا ” پنهان می ماند ، ضرورت حضور پر مخاطره این کشور در منطقه ماچیست ؟

– اگرحمله توسط ” حوثی ” ها انجام شده باشد   ، حوثی ها در هماهنگی کامل با ج.ا. دست به این کار زده ، جمهوری اسلامی برای حمایت از این کار با ” روسیه در تماس و از آنها جواب مثبت داشته است ، حوثی ها توان اجرای عملیات در فاصله هایی بالغ بر 1000 کیلو متر و به کار بردن موشکهای هدایت شونده و نقطه زن را پیدا کرده اند. و این خود توازن ” ژئوپولیتیک ” منطقه را بسود ” ج.ا.” و ” روسیه ” به هم می زند .

اما غالب به اکثر تحلیلگران بسختی باور می کنند که عامل احتمالی این حمله ” حوثی ” ها بوده باشند . 

در مقاله ای که در ” بی بی سی ” آمده  همه متخصصان امر از دقت و سطح بالای حملات که فراتر از توان ج.ا. و “حوثی ” هست ابراز شگفتی کرده اند :

، مارک هرتلینگ، ژنرال بازنشسته گفت: “این تصاویر در حقیقت هیچ چیز را نشان نمی‌دهند به جز این که چه قدر حمله با دقت صورت گرفته است.”

جان کربی، دریادار سابق آمریکایی هم به سی‌ان‌ان گفته: “من در این تصاویر هیچ چیزی نمی‌بینم که موید این باشد سرمنشاء این حملات کجا بوده.”

“من از میزان دقت این حملات در حیرتم. دقیقا نقطه‌زنی کردند. کاملا محتمل است که کار اشیاء پرنده بدون سرنشین بوده اما باز هم تاکید می‌کنم که اینها (تصاویر) هیچ چیزی را ثابت نمی‌کند.”(2)

سفیر سابق آمریکا در عراق گفت: “چرا عجیب است و من یک سوال دیگر هم دارم. ما در بحرین پایگاه نظامی مفصلی داریم. ناوهای ما دائما در خلیج فارس بالا و پایین می‌روند… اگر این موشک‌ها یا پهپادها از فراز خلیج‌فارس عبور کرده آیا نیروهای آمریکایی آنها را رصد کرده‌اند؟… اگر نه حتما باید یک تحقیق و تفحص فوری و مفصل در این باره و علت این ناکارآیی صورت گیرد…این می‌تواند از نظر امنیتی و فنی بسیار حیاتی باشد”.

سی‌ان‌ان در گزارشی از “ناکارآیی” تسلیحات گران قیمت عربستان در برابر پهپادها و موشک‌های کروز نوشته است

” واشنگتن پست ” احتمال حمله از سوی حوثی ” ها هم را رد کرده و می نویسد : دقت ، سطح و توان نفوذ موشکهای به کار گرفته شده در حمله ، بسیار فراتر از توان نظامی ای است که تا کنون  ” حوثی “به کار برده اند . ، هر چند که اخباری مبنی بر ارتقای توان موشکی ” حوثی ها ” توسط ” سپاه پاسداران ” در اختیار هست .(3)

—فرض کنیم که حمله راسا و توسط ج.ا. از خاک ایران ، انجام گرفته باشد ! در صورت اثبات چنین گزینه ای ، می توان گفت هماهنگی ج.ا. با ” فدراسیون روسیه ” در سطحی بسیار بالا است و ” روسیه ” توانسته به هر شکل ممکن  اطمینان حاصل کند که” آمریکا ” دست به اقدام تلافی  جویانه نظامی  نخواهد زد . در صورت باور به این ادعا می توان گفت که “دونالد ترامپ” به هر دلیلی که اکنون بر هیچکس آشکار نیست ، برای هر اقدام نظامی در منطقه با ” ولادیمیر پوتین ” هماهنگ است  و تا زمانیکه این هماهنگی وجود دارد هیچ حمله ای از جانب آمریکا بر علیه ج.ا. صورت نخواهد گرفت . در اینصورت ج.ا. بازهم و در محدوده های معینی ، به عملیاتی نه به این گستردگی که که در ابعاد محدودتر دست خواهد زد .

 با توجه به نظر متخصصان و مقاله ” واشنگتن پست ” هیچ سند معتبری برای منتسب کردن این حمله به ج.ا. در دست نیست !

اما علیرغم غیر قابل باوربودن انجام این عملیات توسط حوثی ها و یا حتی “ج.ا.”  مقام‌های کاخ‌سفید خود به خبرنگاران گفتند از نظر آنها در این حملات ترکیبی از ۲۰ پهپاد و چندین موشک کروز از نقطه‌ای در جنوب شرقی عراق یا جنوب غربی ایران به سمت عربستان شلیک شده‌اند.

در مقابل  ادعای مقامات کاخ سفید ” واشنگتن پست ” معتقد است که : “ که با توجه به جهت حمله موشکی که از سوی غرب بوده است ، این موشکها نمی توانند از سوی عراق و ایران آمده باشند ،  (2):

هر چند که ” کاخ سفید ” تا کنون نیز به ادعای خود که تصاویر ماهواره ای نشاندهنده تحرک پاسداران در پادگانی در اهواز در روز حادثه است ، اصرار می ورز

ادعایی که ظهر سه‌شنبه، ۱۷ سپتامبر، یک گام جلوتر رفت و مقامات آمریکایی مدعی شدند این کشور مبداء حملات را شناسایی کرده و تاسیسات نفتی عربستان از داخل خاک ایران و از جنوب این کشور هدف قرار گرفته‌اند.

بنابر ادعای مقام‌های آمریکایی، سامانه‌های دفاع موشکی عربستان همگی به سمت جنوب و یمن معطوف هستند و در قبال موشک‌هایی که از شمال می‌آیند کارآیی ندارند.

 یک سئوال ساده : چه کسی جز خود آمریکایی ها  و سعودی ها می دانسته اند  که : ” سامانه‌های دفاع موشکی عربستان همگی به سمت جنوب و یمن معطوف هستند و در قبال موشک‌هایی که از شمال می‌آیند کارآیی ندارند.” ؟

اما بعد از همه این احتمالات و با عنایت به تائید دقت  و نقطه زنی موشکها و اطلاع دقیق از نقاط کلیدی در پالایشگاه که می بایست مورد هدف قرا بگیرند ،  می توان احتمال دیگری هم داد و آن اینکه -عملیات توسط یکی از دوابر قدرت نظامی آمریکا یا روسیه انجام گرفته باشد.

 با توجه به نظر کارشناسان پیچیدگی ودقت بالای عملیات حمله به تاسیسات نفتی آرامکو و عدم واکنش سیستمهای دفاعی ضد موشکی ، هر تحلیل گر بیطرفی را به این نتیجه منطقی میرساند که به کار بردن 20 پهباد و 12 موشک هدایت شونده ” کروز ” برای انجام 19 حمله به اهداف مهمی که قدرت و توان از کار انداختن یکی از بزرگترین پالایشگاهای جهان  و نابودی توان تولید بیش از نیمی از تولیدات نفتی عربستان سعودی را داشته باشد ، فقط از قدرت و توان “آمریکا ” و ” روسیه “بر می آید ،  بعضی از خبر گزاری ها ، خبر مبنی بر کمک عوامل ستون پنجم در دادن درجات دقیق برای حمله به نقاط موثررا مخابره کردند ، آیا این عوامل را نمی توان داشتن نقشه دقیق تاسیسات نفتی ” آرامکو ” فرض کرد ؟ این خیر نشان می هد که حمله یک حمله کور و بیهدف نبوده است ،

 چه کسی نقشه دقیق تاسیسات نفتی جز خود سعودی ها و آمریکایی ها را در دست دارد ؟ الف : ” روسیه ”  انگیزه روسیه در اقدام به  این عمل بی اعتبار کردن قدرت و اعتبار ” آمریکا ” در منطقه ، تحریک ” سعودی ها ” به خرید ” سامانه های موشکی اس300  و اس 400 و با لا بردن تنش های منطقه ای میان اعراب و ج.ا . ، آمریکا و ج.ا. و اعمال نفوذ و کنترل بیشتر بر تهران است . ب: ” آمریکا ” : انگیزه و امکانات آمریکا برای دست زدن به چنین حمله ای بازهم بیشتر از سایر عوامل احتمالی  از قبیل ” روسیه ” ، ” حوثی ” ها ، ” ج.ا.” و ” اسرائیل ” است .

انگیزه ” آمریکا ”  در دست زدن به چنین حمله ای چه می تواند باشد ؟

  اوائل شهریور ماه جاری (اوت 2019) در سایت ” گاردین ” مقاله ای منتشر شد که در آن مطرح شده بود که : مقا مات سعودی از عرضه سهام ” آرامکو ” در بازار بورس لندن منصرف و بجای آن تصمیم گرفته اند که این سهام را در دو مرحله ، مرحله اول در بازار بورس لندن و مرحله دوم در بازار بورس هنگ کنگ  و یا ژاپن ، عرضه کنند . ” بریتاینا ” برای ترغیب ” سعودی ها ” به این کار ، قبول کرده بود که مبلغ دو میلیارد دلار به سعودی ها بعنوان وام تضمین صادراتی بدهد و ” دونالد ترامپ” تمایل خود را به عرضه سهام آرامکو در بازار بورس ” نیویورک ” ابراز کرده بود و گفته بود : ” برای ایالات‌متحده مهم است که آرامکو سهام خود را در بورس اوراق بهادار نیویورک عرضه کند.»، سعودی ها بدون توجه به ابراز تمایل ” ترامپ” و بخصوص در پی اعلام این خبر که بزودی نام ” اتباع سعودی ” درگیر در موضوع انفجار سپتامیر 2011 در نیویورک ( مرکز تجارت جهانی و برج های دو قلو ) ، اعلام خواهد شد به برنامه ریزی خود برای عرضه سهام در بازار بورسی ، بجز بازار بورس نیویورک ادامه دادند. سعودی ها حتی در ادامه از بیم مشکلات حقوقی عرضه سهام در اراتباط با شفاف سازی های سیاسی و اقتصادی بسوی عرضه سهام آرامکو ” در بازار بورس ” ژاپن ” تمایل پیدا کرده بودند . اهمیت موضوع عرضه سهام ” آرامکو” در بازار بورس را با توجه به ارزش این شرکت که صد درصد سهام آن متعلق به دولت سعودی است وقتی متوجه می شویم که دولت سعودی ارزش این شرکت را 2000 میللیارد دلار ، بلومبرگ 780 میلیارد دلار وموسسه ارزشگذاری مکنزی ارزش ” آرامکو ” را حدود 500 میلیارد دلار بر آورد کرده بود .  سود روزانه چند صد میلیون دلاری این شرکت ، طبعا سرمایه گذاران بسیاری را به خرید سهام این شرکت مشتاق کرده بود و بنا بگفته ”  امین ناصر، مدیرعامل شرکت “آرامکو ” وی قصد داشته  ظرف چند هفته آینده این بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان را وارد بازار بورس کند؛ اتفاقی که بازارهای بین‌المللی بورس بی‌صبرانه انتظارش را می‌کشند، چرا که قرار بوده که این بزرگ‌ترین ورود یک شرکت به بازار بورس از نظر حجم سرمایه باشد . !  آیا ” نارضایتی دونالد ترامپ ” می تواند انگیزه ای قوی برای مبادرت کردن به ” حمله به این عظیمترین سامانه نفتی ” جهان بوده باشد ؟  حمله ای که بر اساس اخبار باعث شده است که ” آرامکو ” در یک شب بیش از 500 میلیارد دلار  ارزش خود را از دست بدهد ؟ . با توجه به این واقعیات می توان گفت تنها نیرویی که از انگیزه کافی و بدون ترس از مجاذات برای حمله  بر خوردار بوده  و در عین حال بتواند به تبلیغات ضد ج.ا هم دست بزند ، ” آمریکا ” است . از سوی دیگر وقوع این حمله به سود ” روسیه ” و بسط فضای بی اعتمادی میان ” عربستان سعودی ” و ” آمریکا ” بوده است . مقامات عربستان سعودی حق دارند از خود بپرسند که خرید سالانه اسلحه بیش از 50 میلیارد دلار از آمریکا نتوانسته است آنانرا در مقابل یک حمله موشکی وپهبادی ، مصون کند  و این آن نقطه ای است که وقوع حمله  عملا هم بسود ” آمریکا ” که مقامات سعودی فکر استقلال عمل اقتصادی از آمریکا را بخود راه ندهند و هم بنفع ” روسیه ” که بتواند ” سعودی ” ها را به خرید تسلیحات از خود وادار کند تمام شده است . سئوال منطقی اینجاست که چرا ” حوثی ” ها این حمله را بعهده گرفته اند ، پاسخ به این سئوال بسیار ساده است ، منبعی ناشناس و یا عوامل مخفی آمریکا در میان حوثی ها و یا ج.ا. خبری را پخش کرده اند که از منبعی ، خبری مبنی بر وقوع حملاتی بر علیه ” آرامکو “دریافت کرده اند و  ” حوثی ” ها می توانند آنرا بعهده بگیرند ، طبیعی است ” حوثی ” ها هم که این ادعا بر موقعیت سیاسی و نظامی آنان می افزاید را با طیب خبر پذیرا شده و اعلام کرده اند .

بازی  آمریکا همزمان با چند دست و کارت ، مورد غیر منتظره ای نیست ، مدتی پیش ” حامد کرزی ” ، رئیس جمهور ” افغانستان ” که در زمان زمامداریش بشدت طرفدار آمریکا بود از بازی چند گانه ” آمریکا ” در افغانستان ” بشدت عصبانی و این دورویی را محکوم کرد ، وی در مصاحبه با ” بی بی سی ” گفت که نیروهای افغان  هلیکوپترهای بی آرم و نشان را در یاری رسانی به نیروهای ” داعش ” رصد کرده اند و این سئوال را مطرح نمود که این یاری رسانی یا از جانب ” آمریکایی ” ها انجام می شود که بیانگر بازی دوگانه آنها در افغانستان است و یا از جانب آنها انجام نمی شود که ضرورت حضور آنان در ” افغانستان ” را منتفی می کند ! آمریکایی ها در همین روزها به مانند ملایی که زن شوهر دار را در حضور شوهرش برای مرد دیگری عقد کند ، در حال مذاکره ” با ” طالبان ” برای رسیدن توافق با آنها هستند و این در حالی است که دولت مورد حمایت آنها در همان کشور افغانستان از مذاکرات کنار نهاده شده است ! آیا رئیس جمهوری مانند ” ترامپ” با نگرش مقدم دانستن منافع خود به منافع شرکا و همپیمانانش ، از انگیزه لازم برای ادب کردن متحد خود ” بن سلمان ” که میخواهد سهام ” ارامکو ” را نه در بازار بورس نیویورک که در بازار بورس ” هنگ کنگ” و یا ” لندن ” عرضه کند ، بر خوردارنیست ؟ جواب به این سئوال آری است ، ” آمریکا ” از انگیزه لازم برای چنین حمله ای برخوردار بوده و توان مدیریت بحران بوجود آمده بعد از حادثه را هم داشته است . آمریکا برای اقدام به چنین عملی  می تونسته براحتی با ” روسیه ” هم هماهنگ بوده باشد چه اینکه این اقدام جایگاه متحد ” روسیه ” ، یعنی ج.ا. را هم  در منطقه ارتقاء می دهد ، نفوذ روسیه در میان کشورهای تولید کننده نفت بالاتر می رود و نهایت اینکه ” سعودی ها ” را بازهم بیشتر بسوی روسیه متمایل خواهد کرد ،

 اما  با تحلیل آمریکایی ها سود اصلی در این میان نصیب این کشور  خواهد شد که ” سعودی ” ها  مانند ” مرغ تخم طلا ”  در دام آمریکایی ها مانده  و جرات ریسک  نافرمانی از دستورات ” ترامپ” را حتی برای لحظه ای هم به سر راه نخواهند داد .  

 

 (1) The range, scale and precision of the latest attack — including

 the successful penetration of Saudi air defenses and the avoidance of obstacles like power lines and communication towers — far exceeds anything the Houthis have ever done.

(2):سطوری که با رنگ ابی مشخص شده از مقاله ” بی بی سی ” فارسی نقل شده است .

 (3) But the satellite photographs released on Sunday were not as clear-cut as officials suggested, with some appearing to show damage on the western side of the facilities, not from the direction of Iran or Iraq.

 

Tagged as: , , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: