سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

“روح الله زم ” ، ” پهلوان پنبه ” برانداز جبهه اصلاح واعتدال ” وعربستان و سلطنت طلبان بود

zam3

 

با نظری به گذشته فکری و وابستگی های سیاسی ” روح الله زم ” به راحتی می توان نظر داد که وی از میان آندسته از طرفداران ” ج.ا.” برخاست که از سوی جناح معروف به اصولگرا ، از گردونه قدرت حذف و یا به حاشیه قدرت رانده شدند . ویدیویی از یک مصاحبه وی موجود است که در آن  از حذف پدرش از ” حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ” و برخورد توهین آمیز از سوی بسیجی ها و عناصر معروف به ارزشی با ” زم ” پدر و پسر ، ابراز نارضایتی می کند . در همان ویدیو وی مطرح میکند چگونه می توان از اصلاح ساختار سیاسی حرف زد ، زمانیکه آن ساختار دستش به خون آلوده است ؟

برای شناخت تبار فکری و اجتماعی  افراد منتسب به جریان فکری که ” روح الله زم ” از میان آنان برخاست توجه به نکات زیر الزامی است :

در میان روحانیون  در جه یک و دو پایه گذار ” انقلاب اسلامی ” عده ای که عموما هم سید نبودند ، کسانی بودند  که طرفدار قرائت عرفی تر از دین بوده و علیرغم سمت های مهمی که در ارکان نظام داشتند ، بخاطر همان گرایش عرفی به دین ، فرزندان آنان به کسوت روحانی در نیامده و شیوه زندگی دیگری پیش گرفته و در حوزه گرایش سیاسی و اقتصادی نیز بیشتربه نوعی اسلام( لیبرال) تمایل نشان می دادند و در این میان می توان به فرزندان روحانیونی مانند ” منتظری ” ،   ” هاشمی رفسنجانی ، “مهدی کروبی” ، “هادی غفاری” ، “محمد علی زم”  و حتی ” ابوالقاسم  خزعلی” اشاره کرد .

روحانیونی از این دست یا فرزندان آنان  با اینکه مستقیما از گرایش سیاسی اصلاح طلبان حمایت نمی کردند ، اما طبیعتا در دسته بندی های سیاسی میان اصلاح طلب و اصولگرا ، دراشکال مختلف جانب اصلاح طلبان را می گرفتند ،  میتوان ” روح الله زم ” را یکی از این نوع ” آقا زادگان ”  دانست .

” روح الله ” از روزهایی یاد می کند که خود و پدرش مورد استهزای صف بسیجی های شرکت کننده در نماز جمعه قرار گرفته و بسیجی ها حتی ایندو را بخاطر کم پشت بودن موی صورتشان  مسخره می کرده اند و این در حالی بوده که آنطور که خود وی می گوید ” پدرش حتی جمعه ها در خدمت به انقلاب کار می کرده و پیکان کهنه ای داشته اند که پدرش اجازه استفاده از آنرابخاطر احتمال سو ء استفاده از بیت المال  به وی نمی داده است ” وی می گوید از همان دوران جوانی ، شلوار لی می پوشیده ، زنجیر بگردن می انداخته وپدرش هم با این نوع لباس پوشیدن وی مخالف نبوده است  ( طنز تاریخ را ببینید که  در نظام کمونیستی شوروی نیز پوشیدن شلوار و کاپشن “لی” ممنوع بوده و نزدیک به نیم قرن بعد از آن دوران ، اکنون نیز پوشیدن این مارک از لباس در نظام اسلامی نیز ضد ارزش تلقی می شود ، وجود چنین گرایشات و تشابهات ما را به این واقعیت رهنمون می کند که مخالفت با آرایش و لباسهای مارک آمریکایی ، بیش از آنکه در مذهبی بودن ساختار سیاسی ج.ا. ریشه داشته باشد در به چالش کشاندن  نفوذ فرهنگی و سیاسی  غرب سیاسی  و باصطلاح ” اروپا محوری ” از سوی اقشار سنتی  ریشه دارد  . )

در ناآرامی های سال 1388 وی طرف اصلاح طلبان را گرفته ، دستگیر و بعد از آزادی ، در نامه ای به ” خامنه ای ” وی را در سرکوب مخالفین خود با ” شاه ” مقایسه کرد  و گفت :

“اطمینان کافی دارم شما نیز به مانند شاه سابق ایران، صدای ملت را زمانی خواهید شنید که دیر شده‌است. اما یک فرق اساسی میان شاه فقید و شاه فعلی ایران وجود دارد. او برای آرام نمودن خشم مردم و جلوگیری از کشتار مردم از ایران خارج شد و آینده سیاسی خود را به دست سرنوشت و ملت ایران سپرد، اما شما قصد واگذاری حکومت و سپردن سرنوشت به دست ملت ایران را ندارید.”

تمایل بسیاری از مقامات و فرزندان آنان که از ج.ا. دلسرد می شوند به ” طرفداران نظام سابق ” نه فقط در این جملات از نامه ” روح الله زم ” به “خامنه ای” که در موارد دیگر نیز مشاهده شده است ، معذرت خواهی ” مهدی خزعلی ” از یکی از مقامات رژیم سابق بخاطر اینکه در خانه مصادره ای آن فرد زندگی می کند ، هر چند که رنگ و لعاب مذهبی دارد ، اما  بار سیاسی معین معذرت خواهی از نظام سیاسی حاکم بر ایران قبل از انقلاب را در خود دارد ، اظهارات علنی ” محمد نوری زاد” در حمایت ” رضا شاه ” به شکلی حمایت از رژیم سابق معنی می دهد ، ارتباط بسیاری از اصلاح طلبان سابق و سرنگونی طلبان فعلی با رسانه های مدافع ” محمد رضا شاه ” ، حضور امضا کنند گان نامه های 14 نفره در رسانه های طرفدار ” رضا پهلوی ” اینها همه خود بیانگر ، نوعی وحدت فکری ” اصلاح طلبان ” حذف شده از قدرت با ” سلطنت طلبان ” است که علت آنهم اینستکه هر دوی این گرایشات در موضوع مخالفت با انقلابیگری نظام حاکم ، به وحدت میرسند . اصلاح طلبان معتقدند که انقلاب تمام شده و” حسن روحانی ” بر ” تمام شدن انقلاب ” تاکید دارد و فردی مانند ” محسن سازگارا ” نیزدر تلویزیون ” ایران فردا ” بر تمام شدن انقلاب تاکید کرده و تعارض با ” آمریکا ” را به ” مگس روی زخم ” بودن تشبیح می کند ، این شباهتها و اینکه  سلطنت طلبان نیز از اساس با انقلاب مخالف بوده اند ، نوعی اشتراک نظرو وحدت تاکتیکی  میان اینان بوجود آورده و از خاظر نبریم عربستان سعودی بشدت به ” هاشمی رفسنجانی ” و ” محمد خاتمی ” احساس نزدیکی و در دوران ریاست جمهوری این دو شاهد تلاشهای دوطرف برای گسترش رابطه بودیم . ، اصلاح طلبان و سلطنت طلبان در پذیرش بی چون و چرای ” تسلط غرب سیاسی بر سرنوشت کشورهایی از نوع ایران نیز دارای اشتراک نظر هستند !.

اقشار متوسط غیر مذهبی و یا داری نگرش سکولار به مذهب  حامی اصلاح طلبان نیز هر دو با انقلابیگری خامنه ای وسپاه بشدت مخالف بوده وبه شدت طرفدارسبک زندگی آمریکایی هستند، مگر اصلاح طلبان و در این میان ” روح الله زم ” این گرایش خود را انکار می کنند ؟ ،  این است آن دلیل اساسی تمایل اقشار متوسط به ” امد نیوز ” و ” روح الله زم ” ! .

 

” روح الله زم ” نقطه اتصال گرایشات ضد انقلابیگری سلطنت طلبان ومتحد منظقه ای آنان عربستان و  اصلاح طلبان بود .

شکی نیست که اصلاح طلبها نه بصورت تشکیلاتی که از آن امکان برخوردارنیستند  که بصورت فردی حامی افشاگری های ” آمد نیوز ” بو ده اند ” حتی اخباری مبنی بر حمایت وزرات اطلاعات  تحت هدایت :”حسن روحانی اعتدالگرا ” از شروع کار ” زم ” برای نفوذ در اپوزیسیون  و مقابله پوششی با امکانات تبلیغاتی جناح ” اصولگرا ” مطرح است و امکان نفوذ و ارتباط اطلاعات سپاه با ” “روح الله زم” نیز دقیقا با استفاده از امکانات و یا اشخاص مرتبط با ” وزارت اطلاعات ” بوده است .

 ” آمد نیوز ”  از سوی دیگرمورد حمایت “طرفداران نظام سابق ” نیز بوده است ، نگاهی به نام رسانه ها و اشخاصی  که اکنون از ” زم ” دفاع می کنند اثبات کننده این موضوع است ” کیهان لندن ” و برنامه تحت مدیریت ” فرهودی ” پایگاه اصلی ” زم ” بود و “زم” در برنامه ای مستقیما اعلام کرد که از شبکه جهانی کلمه حقوق می گیرد  – رسانه ایران فردا تحت مدیریت علیرضا نوری زاده – کانال یک تحت مدیریت شهرام همایون – علی جوانمردی که در چهارچوب برنامه های صدای آمریکا فعالیت می کند – شبکه جهانی کلمه که از مواضع منطقه ای عربستان سعودی دفاع می کند .اینها همه مدافعان ” روح الله زم ” هستند 

” حسن هاشمیان ” تحلیلگر نزدیک به “عربستان سعودی ” از تهیه کنند گان محتوی آمد نیوز بوده است .

” حسن هاشمیان ”  تحلیلگری سیاسی که بیشتر از مواضع سیاسی کشورهای عربی حوزه حاشیه خلیج فارس  دفاع می کند در مصاحبه با شبکه جهانی ” کلمه ” در تشریح فعالیتهای ” آمد نیوز ”  بعد از اینکه بر روی عدد دو میلیون مخاطب ” آمد نیوز ” تاکید می کند و محتوی اخبار این رسانه را تشریح می کند بناگاه می گوید : ” ما به اون مجموعه جمعیتی اطلاعات و اخبار میدادیم که …. ” هاشمیان ” در اینجا  متوجه اشتباه خود درافشای همکاری خود و مجموعه اش با ” زم ” شده و سعی در تصحیح اشتباه خود می کند ودر حالیکه به بدنبال ارائه دلیل مناسب برای توجیه اشتباه خود است ، مجری نیز به کمک وی شتافته و وی را از مخمصه ای که در آن افتاده نجات میدهد . شکی نیست که عربستان سعودی و رسانه های نزدیک به سلطنت طلبان در تهیه محتوی  ” زم ” نقطه اتصال طرحهای تبلیغاتی ” عربستان ” ، سلطنت طلبان ” و ” اصلاح طلبان ” بر علیه ” ج.ا.” بود ه اند . گفتیم که “زم ” در برنامه ای مستقیما اعلام کرد که از شبکه جهانی کلمه حقوق می گیرد  .

این سه گرایش سیاسی درهدف حداقلی  ضدیت با انقلابیگری خامنه ای و سپاه ،اما هر کدام با خواسته های مختلف  در ” روح الله زم ” بوحدت رسیده بودند ، اصلاح طلبان ناراضی و حذف شده با هدف تحت فشار قرار دادن ” بیت خامنه ای و سپاه ” در حد امکان ، اخبار و اطلاعاتی به ” زم ” میرساندند ، اما قصدشان باجگیری ، قصد سلطنت طلبان تحریک اقشار متوسط و حاشیه نشینان به شورش و بقول خودشان ” عبور بدون خشونت از نظام ” ،هدف عربستان ایجاد نا آرامی برای تضعیف و اگر هم ممکن شود سرنگونی ج.ا. بوده است .

 هدف حداقلی عربستان سعودی ، قدرتگیری روحانیونی از نوع نو اندیشان دینی  و اصلاح طلبان است که در در جه اول انقلابی نباشند ، در درجه دوم به نظم جهانی برهبری بی قید وشرط آمریکا را که در آن جایگاه عربستان سعودی در منطقه ملحوظ شده است قائل باشند و در درجه سوم دارای تلقی سکولار از مذهب باشند. 

اما دو میلون مخاطب ” آمد نیوز ” چه کسانی بودند :

 در ویدیوی ضمیمه مقاله دیدید که ” حسن هاشمیان ” تحلیلگر امور منطقه ای ، برروی دومیلیون مخاطب ” آمد نیوز ” تاکید دارد  ، اینها چه کسانی بوده اند ؟

با توجه به ویدیوهای موجود در فضای اینترنت که تماس های ثبت شده ” زم ” با عناصر اطلاعاتی سپاه را نشان می دهند شکی نیست که اطلاعات سپاه بر بخش وسیعی از فعالیتهای ” آمد نیوز ” اشراف داشته و با هدف نفوذ به حرکات اعتراضی مردم در آبان 1396 و مرداد 1397 بر خطوط تبلیغاتی ” آمد نیوز ” تاثیر می گذاشته و در جهت مهم و پر مخاطب نشان دادن این رسانه با بوجود آوردن ” آی دی ” های جعلی عمل کرده است ، این تلاش از سوی مراکز سایبری نزدیک به عربستان سعودی ، نیز صورت گرفته است اما این تمام موضوع نیست ، واقعیت اینستکه بخش های وسیعی از اقشار متوسط که در گرایش سیاسی به اصلاح طلبان و سلطنت طلبان نزدیک هستند ، از انجاییکه توان ایجاد یک حرکت موثر مبارزاتی بر علیه ج.ا. را ندارند و حتی از انگیزه قوی هم برای مبارزه برخوردار نیستند ، خواهان نوعی فعالیتهای مجازی کم زحمت و پر سر و صدا هستند و به قولی ، ذائقه این بخش از مردم طرفدار اخبار زرد و جنجالی و افشاگری های مالی و اخلاقی سران رژیم است  ، در دروغین و غیر جدی بودن دو میلیون دنبال کننده رسانه ” امد نیوز ” همین بس که اکنون که رهبر و مقتدای این حرکت یعنی ” روح الله زم ” دستگیر شده ، یکنفر از آن دومیلیون نفر که بطور طبیعی می بایست یک میلیون نفر آنان در داخل کشور باشند  ، در پشتیبانی از وی هیچ حرکتی و اعتراضی نمیکنند .

” آمد نیوز ” و فعالیتهای جنجالی ” روح الله زم ” بر اساس تئوری ” عبور بدون خشونت ” بر روی تحریک اقشار متوسط و به خیابان کشاندن آنان و محبور کردن رهبران نظام به عقب نشینی و برگزاری رفراندوم و تحویل قدرت به مخالفان به مانند ” انقلاب های مخملی ” تنظیم شده، بر آمده از تئوری های ” عبور مسالمت آمیز ” به انقلاب مخملی ” جین شارپ و ….” است و مبلغ این تئوری در میان اپوزیسیون نیز ” محسن سازگارا ” است . این نوع تئوری ها و نتایج اجرایی آن  منجر به  نفوذ سریع اطلاعات رژیم به درون آن شده و زمینه دستگیری فعالان آن حرکت و ایجاد زمینه یاس و نا امیدی در میان مردم خواهد شد . دستگیریها و بازداشتهایی  که بزودی و در پی افتضاح بازگشت ” روح الله زم ” به ایران شاهد آن خواهیم بود ، اثبات کننده نظرات مطروحه در این نوشته است .

                      

Tagged as: , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: