سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

هشدار به ایرانیان سرمایه گذار در ترکیه و تیرگی روابط دو کشور :

یک منبع آگاه در ایران از  “خروج ۷ میلیارد دلار ارز از ایران برای خرید ملک در ترکیه” طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ خبرداد  

مرکز آمار ترکیه  نیز اخیرا در گزارشی اعلام کرده در ۹ ماه اول سال جاری میلادی (ژانویه تا سپتامبر) در مجموع افراد غیرترک بالای ۳۲ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند که سهم ایرانی‌ها از این میان بیش از ۳۶۰۰ خانه بوده است .

سال پیش در همین مدت (ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸) شهروندان ایرانی حدود ۲۲۰۰ باب خانه در ترکیه خریده بودند؛ داده‌های جدید به خوبی افزایش خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها را نشان می‌دهد.

بعد از عراق و ایران، بالاترین تعداد اتباع خارجی که در این مدت در ترکیه اقدام به خرید مسکن کرده‌اند روسیه، عربستان و کویت بوده‌اند.

فارغ از جنبه های اقتصادی و نگرش به اقتصاد ترکیه و بررسی این موضوع که این حجم از سرمایه گذاری در یک کشور خارجی ، از نظر اقتصادی موضوعیت دارد یا نه اما موضوع اصلی بررسی ما آینده تیره روابط سیاسی میان جمهوری اسلامی و ترکیه است .

می توان د رچشم انداز قدرتگیری بیشتر ترکیه در امور منطقه ای و حتی نزدیکی بیشتر این کشور به اسراییل را انتظار داشت که زمینه ای قدرت گیری ترکیه را می توان گسترش روز افزون ایدئولوژی اخوان المسلمین ; و تفکرات نوعثمانی گری در این کشور دانست . هم اکنون ترکیه همراه با قطر به قطب اصلی تفکر اخوان در منطقه تبدیل شده و میتوان در اینده نزدیک نیز حمایت آمریکا از قدرتگیری اخوان المسلمین را انتظار داشت ، در چنین حالتی ترکیه سردمدار اصلی این تفکر و دشمن مستقیم اسلام  ولایی تحت رهبری ملاهای بیت خامنه ای در رقابت برای حضور سیاسی و اقتصادی در کشورهای اسلامی منطقه خواهد بود . نشانه های این رقابت را هم اکنون در رقابت برای حضور بیشتر در آذربایجان و یا حتی افغانستان می بینیم . در مجموع چشم انداز روابط ج.ا. و ترکیه تیره است و حتی در حالت غیر درگیری های نظامی ؛ با شعله ور شدن ستیزهای کلامی ، ایرانیان ساکن ترکیه ممکن است هدف انتقام گیری گروههای نژادپرست ترک و یا حتی دولت ترکیه که چندان به اصول دموکراتیک پایبند نیست قرار گرفته وبا بهانه جلوگیری از جاسوسی ایرانیان برای نظام حاکم بر ایران به اخراج ناعادلانه آنان دست بزند .  البته چند سال پیش در نوشته ای و در اوج روابط گرم میان ایران و ترکیه ، چشم انداز تیره شدن آن روابط را پیش بینی کرده بودیم و تیره شدن بازهم بیشتر این روابط و بخطر افتدن حضور ایرانیان در ترکیه نیز احتمالی دور از ذهن نیست .

 

Tagged as: , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, تحلیل سیاسی هفته

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: