سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

توان گرفتن حقآبه از طالبان را ندارند ،میگویند  اراده خود را به آمریکا تحمیل کرده اند !

سیاست در ایران عرصه پدیدار شدن عجایب است ، به همان عجایبی که در قصه ها برای ما تعریف می کردند که کبوتری را رها میکردند و بر دوش هر کس که می نشست او سلطان بود.

یکی از این عجایب قدرت گیری روحانیت شیعه در ایران درست در بحبوبه  قدرت نظام توسعه گرای پهلوی است که در  تحلیل دلائل آن تا کنون دهها کتاب و صدها مقاله نوشته شده است . ظهور پدیده عجیب و نا متناجسی بنام جمهوری اسلامی هر چند عجیب بود اما قابل فهم است که علم و در اینجا جامعه شناسی به انسان کمک می کند تا ناشناخته ها را به تجربه در آورده و بشناسد . بر آمد ج.ا. نه حاصل توطئه بود ونه از سر اتفاق که بحث آن به این نوشته برنمیگردد .

 ج.ا. نه تنها پدیده ای خارق العاده است که با هرروز ادامه حیات خود موجب بوجود آمدن پدیده های ناشناخته دیگری نیز میشود . به یکی از این عجایب میپردازیم :

ج.ا. در همان حالیکه برای گرفتن حقآبه رود هیرمند ، به نظام متحجر و عقب مانده طالبان التماس می کند و حتی اخیرا یکی از مقامات خود را به آنجا میفرستد و نهایتا آقای وزیر ولایی دست از پا درازتر برگشت و طالبان بجای فرستادن آب هیرمند به ایران آنرا به شوره زاری بی آب و علف فرستاد ، درست در همان حال بعد از ماهها مذاکره برجام ، همین نظام دست و پا چلفتی  در مقابل طالبان ، می تواند  اراده خود را به آمریکا و اروپا تحمیل و بدون دادن هیچ امتیازی عملا دولت بایدن و کشورهای اروپایی را به تسلیم واداشته و با اینکه غنی سازی را تا مرحله 60 در صد رساند ، سانتریفیوژهای پیشرفته تر از قبل بکار برد بازهم  بایدن را به آنجا رساند که در یکسال اخیر چشم بر فروش نفت ایران ببندد و آمریکا میرود تا رسما تحریمهای ثانویه را هم  از روی صنعت نفت ایران برداشته و حتی اخباری مبنی بر آزاد شدن قریب الوقوع دیپلمات – تروریستهای رژیم و همچنین زندانیان وابسته به نظام که به جرم شرکت در عملیات تروریستی در کشورهای اروپایی زندانی شده اند بگوش میرسد ! قبلا هم در شروع مذاکرات برجام نوشته بودیم که آمریکا نهایتا به ایران باج خواهد د .تیتر آن مقاله این بود که مذاکرات وین به عقب نشینی آمریکا در مقابل ” ولایت ” منجر خواهد شد . و امروز می بینیم که آن پیش بینی درست بود و صلح مسلح میان ج.ا. و آمریکا بازهم ادامه یافت .

سئوال : چرا رژیم آنهمه در مقابل رژیم عقب مانده طالبان ذلیل است که از هیچ اهرمی برای گرفتن حق آبه قانونی مطابق قراردادهای مختلف میان دولتهای مختلف ایران و افغانستان ، بر خوردار نیست . مگر ابراهیم رییسی نعره نمی کشید که ما در دفاع از حقوق ملت ایران یک قدم عقب نمی نشینیم ؟ پس چه شده که در مقابل 4 تا ملای متحجر طالبانی جرات نطق کشیدن ندارند ؟ نرسیدن حقآبه هیرمند به ایران مطابق تعریف ویکیپدیا موجب “خشک شدن دریاچه هامون (که هفتمین تالاب بین‌المللی جهان است) شده و این مسئله موجب قطع منبع زندگی ۴۰۰ هزار سیستانی، کاهش چشمگیر پرندگان بومی سیستان، رو به انقراض نهادن نژاد گاو سیستانی، تنگدستی و ناامنی‌های متعاقب آن به واسطه فعالیت قاچاق مواد مخدر و گروه‌های تروریستی، مهاجرت گسترده سیستانیان به مناطق شمالی ایران و زوال روزافزون صنایع دستی سیستان شده‌است.”

البته فکر نکنید قصد این نوشته بر برخ کشیدن این نقطه ضعف ملاهای حاکم بر ایران است ، رژیم ولایی آنقدر نقطه ضعف های بزرگتر دارد که قطع حقآبه هیرمند کوچکترین آنست ، بلکه بحث بر سر مورد دیگری است که اگر صبر کنید و تا آخر مقاله با ما همراه باشید ، شما نیز به این نتیجه خواهید رسید که این نوشته بر موضوع مهمی روشنی می اندازد .

در دیگر سو همین رژیم ذلیل و بدبخت در مقابل طالبان ، نهایتا در مذاکرات برجام عملا اراده خود را به آمریکا و اروپا تحمیل کرد  و علیرغم ادعای تحلیلگرانی که می گفتند ” خامنه ای ” بزودی جام زهر سر میکشد ، هیچ امتیازی به بایدن و اروپا نداد و حتی پای بازرسان سازمان بین المللی انژی اتمی را نیز از ایران برید . ج.ا. در سال گذشته بیش از 40 میلیارد دلار فروش نفت داشته که به علت آن بوده که کاخ سفید سختگیری زیادی نسبت به دور زدن تحریمها از سوی ایران اعمال نمیکرد و حذف ارز 4200 تومانی نیز میلیاردها دلار دیگر از جیب فقیرترین اقشار مردم راهی خزانه ولایت کرد ودر آمد دولت رییسی را به 100 میلیارد دلار رساند .

 اگر مذاکرات بر سر توافق برجام بنتیجه برسد در آمد سالانه ولایت از فروش نفت بر مبنای تولید حدود 4 میلیون بشکه و صادرات  1.900.000 روزانه  به سالانه تا 100 میلیارد دلار هم خواهد رسید .  بالا رفتن در آمد نفتی ج.ا. همان و شدت یافتن سرکوبها در داخل و گسترش عملیات ترور و حتی نا امن کردن منطقه از سوی گروههای مزدور همان !

علت آن ضعف و این قدرت نمایی در چیست ؟

بنظر میرسد همه اینها به تغییر استراتژی آمریکا و ناتو در منطقه مربوط است ، آمریکا و ناتو بعد از شکست در عراق و افغانستان و حتی لیبی از اینکه دولتهای مستقر در منطقه سرنگون شوند و شرایط بازهم بدتر شود بشدت نگران هستند . اگر بخواهیم با منطق آمریکا و اروپا به منطقه نگاه کنیم شکی نیست که اگر امروز در عراق صدام در قدرت بود برای آمریکا و اروپا بهتر از بر سر قدرت بودن یک دولت شیعی و قدرت گیری شبه نظامیان طرفدار ایران که بیش از یکدهه قدرت را در عراق در دست داشتند ، بود ! صدام عامل مستقیم ضد ایرانی بود و همیشه می توانستند وی را برای نابود کردن ج.ا. تحریک کنند !  در افغانستان نیز وضع از عراق هم بدتر است و یک نظام بنیاد گرای غیر قابل کنترل از طرف نظم جهانی بر سر کار است . دقیقا با چنین منطقی بود که ناتو و آمریکا دیگر در سوریه دخالت نکردند  و با همین منطق به هر شکل ممکن می خواهند از ماجراجویی بیشتر ملاهای حاکم بر ایران جلوگیری کنند . ج.ا. امروز با توجه به اینکه به یکی از کشورهای اقماری روسیه تبدیل شده و با توجه به زرادخانه موشکی خود در صورت احساس خطر حمله ناتو ، اسراییل و یا آمریکا ، آماده است صدها موشک بر سر عربستان ، کشورهای حوزه خلیج فارس و توسط حزب الله لبنان و جهاد اسلامی فلسطین بر سر اسراییل بریزند ، ، پایگاههای نظامی آمریکا در بحرین ، قطر و عربستان مورد حمله قرار گیرند و در پی حمله متقابل به ایران ، قدرت مرکزی از بین رفته و جنگ همه بر علیه همه در کشور ما آغاز شود .

 حتی اگر 10% موشکها ی شلیک شده از سوی سپاه  عمل کنند کافی است تا 30% نفت جهان که از خلیج فارس عبور می کند از دور تولید خارج شود تا همه بازارهای بورس جهان سقوط کنند ، سیل میلیونی آوارگان از ایران و عراق و ترکیه و کشورهای منطقه بسوی اروپا براه بیفتد و توازن سیاسی در کشورهای بشدت بحران زده اروپایی را بر هم زند  و موجب قدرتگیری گرایشهای راست افراطی در این کشورها شود که بدنبال خود نا آرامی های اجتماعی بدنبال خواهد آورد . از سوی دیگر  آمریکا توان سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی درگیر شدن در هیچ جنگ دیگری را ندارد ، فرانسه و آلمان که مهره های اصلی سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا هستند دارای اقتصادهایی بشدت شکننده با رشد حدود 2-3% هستند . بریتاینا که اکنون دیگر کبیر هم نیست دارای اقتصادی بشدت بحرانی است ، شما خود بگویید ، اگر بجای رهبران کاخ سفید و اتحادیه اروپا بودید به ج.ا. باج نمیدادید ؟ این ادعا هم معتبر نیست که گویا چون در آمریکا ، دمکراتها بر سر کار هستند با ج.ا. مدارا می شود ! از یاد نبریم که درست در بحبوبه سرکوب دهشتناک آبان 98 ، دونالد ترامپ رییس جمهور وقت آمریکا ، دست به مبادله زندانی با ج.ا. زد و خواهان همکاری های بیشتر با نظام ولایی شد و همین پرزیدنت درسفر خود به ژاپن ، گفت که مردم ایران با ج.ا. هم  می توانند راه ترقی و پیشرفت را بپیمایند !

نتیجه اینکه  نه تنها ج.ا. که هر قدرت و نظام دیگری هم که جسارت به گروگان گرفتن امنیت منطقه را داشته باشد ، آمریکا و اروپا که در منطقه دارای منافع بیشمار اقتصادی و سیاسی هستند در مقابلش بزانو در می آیند ، اما همین ج.ا. در مقابل طالبان مانند موش تر سو است  ! چرا ؟ چون قدرت به خطر انداختن امنیت افغانستان را ندارد ، طالبان نیز مانند آخوندهای حاکم بر ایران مشتی بدبخت یک لاقبا هستند که جز حکومت چیزی برای از دست دادن ندارند ، آخوند و حزب اللهی ایرانی ، شیعه هزاره ، حزب الله لبنان در فردای از دست دادن قدرت چنان زندگی سیاهی را برای خود پیش بینی می کند که حاضر است  برای فرار از آن نه تنها منطقه که کل دنیا را به آتش بکشد !

بر این مبنا قدرت ج.ا. در منطقه و در جهان نه قدرت بر مبنای توان اقتصادی ، سیاسی و یا قدرت نرم جذب توده های مردم و یا  قدرت ایجابی ،  که توان نابودگری بالایی است که دارد . اما ج.ا. درجایی که نتواند با قدرت نابود گرخود تهدید کند ، اساسا حرفی برای زدن ندارد و نمونه آن مثلا در مقابل طالبان ، در مقابل روسیه و چین و …مثلا همین دولت ضعیف تاجیکستان ، سالها و بدستور روسیه مخالف پیوستن ج.ا. به معاهده شانگهای بود ، ج.ا. که میدانست امامعلی رحمان کار بدستور روسیه می کند جرات تو گفتن به وی را هم نداشت یا در مقابل الهام علی اف و …. نتیجه اینکه آنکس که آماده است از ایران را به آتش بکشد  نه آمریکا و اسراییل و اروپا ، که امروزه همین آخوندهای حاکم بر ایران هستند ، یعنی وقتی مردم ما فریاد میزنند که دشمن ما همین جاست ، دقیقا بر همین مبناست . آمریکا، اروپا و حتی اسراییل امروز بری حفط توازن منطقه ای به هیچ وجه خواهان سرنگونی بدون داشتن آلترناتیو ج.ا. نیستند ، نه اینکه چون دوستدار مردم ایران هستند که دقیقا به این علت که کل نظم سنتی منطقه ، توازن میان سنی و شیعه ، توازن موجود میان اقوام مختلف ساکن ایران ، شمال عراق ، آذربایجان علی اف ، توازن موجود در لبنان ، با نابود شدن قدرت مرکزی در ایران ، به یکباره دود می شوند وآمریکایی که امروز خود با مشکلات عدیده با چین ، روسیه  ، تناقضات داخلی و گسلهای عمیق سیاسی – اجتماعی روبروست باید دست بالا بزند و وارد دوران سیا هی شود که پایان آن ناپیداست .

گرو گرفتن امنیت از سوی خامنه ای و سپاه فقط خارجی نیست !

همه ما میدانیم که دقیقا یکی از دلایل بوجود نیامدن حرکات سراسری اعتراضی ، اینستکه آخوندها و دستگاههای امنیتی ج.ا. همیشه بزبان بی زبانی گفته اند که اگر قرار باشد قدرت را از دست بدهیم ، ایران را بزمین سوخته تبدیل می کنیم و مردم ایران میدانند که این کار از دست خامنه ای و رجاله های حزب اللهی بر می آید ! اگر امروز مردم ایران در مقابل سرکوب وحشیانه ، اختلاسها ، وفساد و نکبتی که سر تا پای آخوند و سپاهی و حزب اللهی را گرفته مماشات می کنند و دست به حرکات اعتراضی سراسری نمیزنند ، می دانند که این رژیم امنیت کل ایران را بگروگان گرفته است ، مردم ما میدانند اگر در این مرحله کار را با آخوند به مراحل سرنگونی برسانند ، اینان آماده اند تا کشور را به ورطه جنگ داخلی در اندازند . شما بجای مردم ایران ، اگر شما بودید با احیتاط بیشتری عمل نمیکردید؟ !

بنظر میرسد مردم منتطر فرصتی هستند که ج.ا. را در چنان حالتی به چالش مرگ بکشانند ، که اینان توان مقابله و در انداختن کشور و منطقه را بورطه سیاهی و نابودی نداشته باشند .

اما همین مردم آنجا که  فرصت پیدا می کنند تنفر میلیونی خود را از جماعت حاکم نشان میدهند  . همین چند روز پیش در استادیو آزادی وقتی که جماعت ساندیس اللهی ، شروع به اجرای سرود سلام درمانده میکنند بمجرد آمدن نام فرماند ه؛ دهها هزار نفر همراه با هم چنان فریاد تمسخر سر داده و فرمانده – در مانده را هو می کنند ، که سرود ساندیس اللهی ها در نطفه خفه میشود هیچگاه در هیچ دوره تاریخی هیچ رهبری در ایران به اندازه ” سید علی روضه خوان”  بی اعتبار نبوده است . اگر بیاد داشته باشید دقیقا و در جریان تظاهرات خشک شدن زاینده رود ، با اینکه تظاهرات صلح آمیز بوده و حتی دیگهای پلو و خورشت هم برای تظاهر کنند گان از سوی حکومت بار گذاشته شد بود که اثبات کنند می توان با حرکات مسالمت آمیز خواسته های خود را مطرح کرد و با همین نقشه نام ” خامنه ای ” در قطعنامه جا داده بودند و مردم با شنیدن نام وی شروع به هو کردن وی کردند ، دقیقا از همان دقیقه ورق برگشت و روز بعد چنان با شدت و حدت مردم را سرکوب کردند که دهها نفر بر اثر برخورد ساچمه کور شدند . یعنی اکنون هم جلاد حاکم از درد این بی آبرویی بر خود می پیچد و منتظر  انتقامگیری سخت از مردم با بهانه و بی بهانه هست . به گرو گرفتن امینت منطقه و ایران ، اینست راز عربده کشی های خامنه ای و فرماندهان سپاه پاسداران .

Tagged as: , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, مقالات و نوشته های ژئو پولیتیک ایران ، خاور میانه ، زوسیه و ایران, مقالات و ترجمه ها در باره بحران "اوکراین "

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: