سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

بهبود رابطه ولایت و عربستان سعودی قابل پیش بینی بود !

 نظری به زمین لرزه در مناسبات منطقه ای با نتایج جهانی . 

اعلام  بهبود رابطه میان رژیم ج.ا. و عربستان سعودی را می توان یک بمب خبری دانست . از یاد نبریم که اسراییل بعنوان کشوری که از سوی ملاها ی حاکم بر ایران در یک حالت تهدید دائمی بسر میبرد و خامنه ای و سپاه ، علیرغم میل قلبی به نابودی اسراییل و یهودیان ساکن آن کشور ؛ محبورند در بزبان آوردن آن فقط کمی احیتاط بخرج دهند ، در سالهای اخیر بسیار تلاش کرده بود که فاصله میان ج.ا. و کشورهای منطقه را عمیق و با بوجود آوردن پیمانهای چند جانبه میان خود و این کشورها ، مهر پایانی بر  احتمال حضور ج.ا. در کشورهای عربی بزند .شکست تلاشها ی اسراییل قابل  پیش بینی بود و در مقاله های زیر به آن اشاره شده بود .

در یکی از مقاله ها خطاب به نتانیاهو گفته بودیم :

متحدان منطقه ای شما چه کسانی هستند ؟ عربستان سعودی؟  کشورهای حاشیه خلیج فارس ؟ رهبران  این کشورها که  در هراس ازتحریک جمعیت های “شیعه ” ساکن در کشورهایشان ،  توسط “تهران ” هستند  خود در طلب عادی سازی رابطه با ” ملاها ” به هر دری می زنند .از سوی دیگر همراه با تضعیف حضور ” امریکا ” در خاور میانه  ، کشور های این منطقه پر تنش بسوی ایجاد ارتباط و وحدت با یکدیگر گام برداشته و اسراییل بازهم منزوی تر خواهد شد

آقای ” نتا نیاهو ” شما دوست مردم ایران نیستید

اشتباهات “آمریکا” و “اسرائیل”دربرخورد با” ج.ا.”   که موجب تقویت و دوام بقای “نظام “شده اند .

در این مقاله ها  بر بی حاصل بودن تلاشهای اسراییل برای منزوی کردن ولایت و همچنین بر بیحاصل بودن  عملیات ترور و تخریب برای به شکست کشاندن بر نامه های اتمی ج.ا. تاکید شده بود و بنظر میرسد  آن پیش بینی ها منطقی بودند .

مزدور سازی اپوزیسیون ، ترور و تخریب : دو بازوی اجرایی  اسراییل 

اعلام از سر گیری روابط دیپلماتیک میان عربستان سعودی و سفر اخیر ” شمعخانی ” دبیر شورای امنیت ملی به امارات نیز ضربه نهایی به تلاشهای اسراییل برای ایجاد فاصله میان ج.ا. و کشورهای عربی منطقه بود . در پی این تغییرات کشور مصر نیز اعلام کرد که صدور روادید گردشگری برای مسافران ایرانی را آغازکرده است .

نزدیکی ج.ا. با کشورهای عربی منطقه که در پی نزدیکی این کشورها به جبهه ضد آمریکایی چین و روسیه صورت گرفت ، می تواند وضعیت ژئو پولیتیکی جدیدی در منطقه بوجود بیاورد که به آن خواهیم پرداخت ، اما قبل از آن بدلایل این نزدیکی از سوی دو طرف بپردازیم .

شکست عربستان و متحدان آن از ج.ا. در جنگهای نیابتی

حدود یکسال پیش شکست کامل عربستان در جنگ نیابتی خود با ج.ا. رقم خورد و در همان زمان در مقاله ای به آن اشاره شد

تغییرمناسبات قدرت در منطقه بنفع “ج.ا.” و وظایف ما .

 .، سعودی ها بعد از شکست خود در عراق و سوریه از ج.ا. و بخصوص بعد ازاینکه تاسیسات نفتی این کشور( آرامکو )  مورد حمله موشکی قرار گرفت که طبیعتا ذهنها را متوجه حوثی ها و سپاه کرد .  بنظر میرسد روسیه نیز با این حمله برای اثبات نا کارامدی ، دفاع های موشکی غربی و هل دادن عربستان سعودی برای نزدیکی به جبهه روسیه و چین موافق و این کشور در این حمله  نقش مشاورتی نظامی و سیاسی داشته است . سعودی ها بعد از این  به احزاب قومی ساکن قلمرو کردستان عراق ، پیمان ابراهیم و ناآرمی ها در ایران دل بستند .

اما می توان گفت با توجه به ضعف حضور منطقه ای آمریکا در منطقه  ، بیرون رفتن روسیه از سوریه و تقویت مواضع سپاه در آن کشور و سرکوب خونین حرکات موسوم به ” زن ، زندگی ، آزادی ” ، همه امیدهای ” بن سلمان ” را برای به شکست کشاندن برای تضعیف و یا حداقل تقویت مواضع اصلاح طلبان در داخل ایران را بشکست کشاند ، از سوی دیگر نزدیک شدن روز افزون تهران به امکان بالقوه تولید اورانیوم با غلظت 90% که جزء اساسی تولید بمب اتم است که ممکنست  به حمله نظامی اسراییل به ایران  منجر شود ، سعودی ها را بر آن داشت که در جهت حفظ خود از حمله متقابل ج.ا. در مقابله با حمله احتمالی اسراییل ، بسرعت به تهران نزدیک شود و در این ارتباط به تلاشهایی که از حدود یکسال پیش با پا در میانی عراق و چین در جریان بود سرعت بخشیده و به دیدار مقامات دو کشور در چین منجر شد . اکنون محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان سعودی از سرمایه گذاری های کشور متبوعش در ایران ولایی سخن می گوید .

 دلایل تمایل ولایت برای نزدیک شدن به کشورهای عرب منطقه :

خامنه ای در اخلاق و آداب سیاسی خود در 40 سال اخیر نشان داده است که وی ابتدا دشمن خود را به شکست کشانده و بعد می خواهد وی را به اعتراف به شکست خود بکشاند و بعد دشمن شکست خورده را  بعنوان دوستی تحت کنترل به  ابوابجمعی خود بیفزاید . وی با اصلاح طلبان ، خاتمی ، روحانی ، احمدی نژاد دقیقا هیم برخورد را کرد و بجز رفسنجانی که وی را بدون اینکه دستش بخون وی آلوده شوه از میان برداشت و بقیه رقبای خود را به اعلام تسلیم خود واداشته است .

 خامنه ای بعد از پیروزی خود  بر کشورهای حوزه خلیج فارس در جنگهای نیابتی ، بسیار تمایل داشت که اکنون با مشخصه های نو ج.ا. در منطقه   این کشورها را بدوستان کشور متبوع خود بیافزاید . ، خامنه ای که می خواهد از این ارتباط برای تقویت  ارتباط شیعیان ولایی با دنیای اسلامی بهره ببرد اکنون با کنار نهادن طرحهای توهمی خود برای فتح مکه و کنترل 5 پایتخت قصد دارد  از طریق روابط دیپلماتیک به اهداف خود برسد که قطعا با ایجاد تناقضاتی روبرو خواهد بود .

 انگیزه دیگر ج.ا. برای ایجاد رابطه با کشورهای عرب منطقه ، تقویت موضع جبهه ضد آمریکایی بسود چین و روسیه است . ج.ا در عین حال و بعد از تنگناهای اقتصادی زمینگیر منجر به نارضایتی وسیع مردم ،  می خواهد امن بودن منطقه برای سرمایه گذاری های بزرگ چین و شاید هم عربستان ، در ایران را تضمین کند .

قطر و ترکیه کشورهای غایب از سر گیری روابط میان ایران و امارات و عربستان هستند که این خود معنای خاص  و ویژه ای دارد . اگر بیاد داشته باشید در موضوع قتل ” جمال قلشقچی ” که یک اخوانی ( اخوان المسلمین ) فعال بود ، ج.ا. موضع ضد سعودی ترکیه و قطر را حمایت نکرد و علت آنهم اینستکه ج.ا. سعودی ها و کشورهای حوزه خلیج فارس را بر اخوان المسلمین ترجیح میدهد ، چه اینکه در صورت حاکمیت اخوان المسلمین بر کشورهای اسلامی و عربی ، سکه انقلابیگری و جمهوری خواهی ادعایی و کاذب ج.ا. از سکه می افتد و اخوانی ها رقیب قدرقدرتی برای ج.ا هستند ، اما اسلامی خلیفه گری سعودی ها در مقابل ادعاهای انتخاباتی بودن رژیم ولایت حرفی برای زدن ندارد ، از سوی دیگر سعودی ها نیز در چهره اخوان المسلمین ، دشمن قدر قدرتی را می بنیید که در صورت تیره و تار شدن روابط ج.ا. و عربستان سعودی می توانند مورد حمایت  حمایت ج.ا قرار گرفته و  بدشمن خطرناکی تبدیل شوند . اما با نزدیکی این دو ، خیال هردو قطب ارتجاع منطقه یعنی عربستان سعودی و ج.ا. از جهت دشمن مشترکی بنام ” اخوان المسلمین ” راحت می شود .

جمهوری اسلامی که هیچگاه خیالش از جانب ترکیه اردوغان راحت نبوده است اکنون می تواند مطمئن باشد که اردوغان هیچگاه نخواهد توانست توسط سعودی ها ، شیعیان ولایی را بعنوان رافضی های مرتد اعلام کند .

احتمال شکل گرفتن جبهه های جدید در منطقه  :

 هنوز نمی دانیم که انگیزه سعودی ها در فاصله گرفتن از آمریکا و نزدیکی به چین چقدر قوی است و” بایدن ” و جانشین احتمالی جمهوری خواه وی تا چه حد این موضع جدید ” بن سلمان ” را تحمل خواهند کرد ، اما اگر ریاض بر مواضع سیاسی جدید خود پای بفشارد و بخصوص بر استفاده از واحد پول چین در معاملات نفتی خود تاکید داشته باشد  احتمال دارد که آمریکا و برتیانیا به تقویت  مواضع اپوزیسیون ضد ” ملک سلمان ” بپردازند و با دادن امکانات مالی و سیاسی و تبلیغاتی به مخالفان در این کشورها و حتی مصر ، سعی در دامن زدن به حرکات موسوم به بهار عربی  داشته باشد . که در چنان حالتی یکی از گرایشهای قوی سیاسی طالب رهبری در کشورهای حاشیه خلیج فارس تا شمال آفریقا گروه ” اخوان المسلمین ” خواهد بود که مورد حمایت ترکیه ،  قطر ، اسراییل و آمریکا قرار خواهند گرفت .

در چنین حالتی ، جبهه ای متشکل از گرایشهای محافظه کار  کشورهای عربی  ، ج.ا. ، روسیه و چین در مقابل جبهه ای از  رهبران حرکات بهار عربی متشکل از جوانان و اقشار متوسط با حمایت آمریکا ، بریتانیا ، قطر و ترکیه شکل خواهد گرفت و آمریکا و اسراییل در چنان حالتی سعی در دامن زدن به گرایشات انقلابی از نوع مخملی در ایران خواهند داشت ..

البته شکل مطرح شده فوق ؛ طرحی کلی و سیاه وسفید است که آنچه ممکنست درعمل بوقوع بپیوندد ، سایه روشنی  از این طرح و اشکالی تلفیقی از سایر امکانات محتمل باشد که بررسی همه آنها البته مجال و فرصت دیگر ی میطلبد .

 در حال حاضر طرفین ایران و عربستان سعودی مصرا خواهان ادامه ارتباط فعال بوده و سخن از دعوت سران دو کشور  به پایتخت های طرفین است .

البته از یاد نبریم که حزب اللهی های دوآتشه که تا همین دیروز فریاد مرگ بر آل سعود سر میدادند ، بخرج ملت ایران و بعد از تحمیل ، هزینه های بسیار بر ملت ایران ، مشق سیاست کرده و بدون اینکه بروی سیاه خود بیاورند از همه آن ادعاهای شداد و غلاظ خود عقب نشستند .

Tagged as: , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: