سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

“ماندلا ” عقاب تیز پرواز سپهرعدالت جویی یا پرنده اسیردر دست شرکتهای چند ملیتی ؟

                 
           “ماندلا ” عقاب تیز پرواز سپهرعدالت جویی  یا پرنده اسیردر دست  شرکتهای چند     ملیتی ؟
در پی در گذشت ” نلسون ماندلا ” ،  شخصیت تاریخی کشور “آفریقای جنوبی ”  و تجلیل همه جانبه ای که توسط رهبران سیاسی جهان از مکاتب فکری و اقتصادی مختلف جهان از وی به عمل آمد ، توجه تحلیلگران سیاسی  جهان به موضوعی داغ جلب شد :
چرا این شخصیت مورد توجه و تائید مکاتب فکری و سیاسی مختلف و حتی متضاد قرار گرفت ، چرا ” ماندلا ” ، که در زمان زندانی بودن و یا حتی در سال های ابتدایی آزاد شدنش از زندان  از شعار ” کنگره ملی آفریقا ” دائر بر ” ملی کردن همه سرمایه ها و معادن ” کشور به عنوان اهدافی تغییر ناپذیر  یاد میکرد ، بعد از به قدرت رسیدن خواهان کنار گذاشتن آن شعارها شده و تلاش خود را در جهت  ” بوجود آوردن یک قشر فعال اقتصادی در  میان سیاهپوستان” جهت می دهد ؟
امروز این قشر فعال در اقریقای جنوبی در میان سیاهپوستان بوجود آمده است ، اما اینان  درصدی بسیار محدود از جمعیت عظیم سیاهپوستان کشور افریقای جنوبی را تشکیل می دهند . آیا آنچه که در آفریقای جنوبی گذشت همان پروسه ای نیست که در کشورهای انقلابی تحت عنوان بوجود آمدن ” طبقه جدید ” از میان صفوف انقلابیون ، شناخته می شود .؟
آخیرا دریکی از سایتها ، مقاله ای را خواندم که در مورد پیدا شدن ” طبقه جدید ” در ایران هشدار داده بود . آیا کشور ماهم در حال سپردن راهی است که آفریقای جنوبی آنرا پیموده است . و یک سئوال اساسی تر اینکه ، رهبران کشورهای انقلابی برای انتخاب راه رشد و توسعه کشورشان ، چه باید بکنند ، درگیری ومقابله با کشورهای پیشرفته صنعتی  یا راهی که ” ماندلا ” در پیش گرفت  و یا راهی سوم  ؟ آنچه مسلم است اینکه کشورهای استقلال طلب و انقلابی تاکنون نتوانسته اند راه رشد ی انتخاب کنند که همزمان هم همزیستی مسالمت آمیز با سرمایه داری جهانی در آن ملحوظ شده باشد و هم  حد اقل رفاه برای مردم خودرا  دسترس کرده باشند .
از جمله کسانی که به موضوع “ماندلا ” پرداخته یکی از نویسندگان  نشریه ” نیویورک تایمز ” است (1)، این مقاله حاوی اطلاعات جالبی در باره پروسه تغییر نظر  رهبر یک انقلاب است و نویسنده توانسته است  نتایج عملی  تغییر نظر” ماندلا ”  را  امروز در زندگی اجتماعی- اقتصادی ، مرد م ” افریقای جنوبی ” نشان دهد .
آنچه که امروز در کشور ما میگذرد و پیدا شدن ” طبقه ای جدید ” از میان انقلابیون ، شباهت هایی با آنچه که در آفریقای جنوبی گذشت دارد .بدون آن که بخواهیم از وجود این شباهتها الگو سازی کنیم  می توان از آنچه در افریقای جنوبی گذشت برای کشور خودمان درسهایی بگیریم .
 
 
     چگونه نظر ” ماندلا ” به سوی تائید ” بازار آزاد و کاپیتالیزم ” چرخش پیدا کرد؟ .
 
وقتی که ما به  “نلسون ماندلا ” فکر می کنیم  ، بطور ناخود آگاه مفاهیمی از قبیل آزادی ، مردم آزاد ،کشور آزاد و آزادی برایمان زنده می شوند .
آنچه که احتمالا بر شهرت ماندگار و مثبت ” ماندلا”سایه می اندازد  و آن را تحت  تاثیر قرارمی دهد  ، تغییر بغرنج و پیچیده ماندلا در جهت چرخش به سوی انتخاب  بازار آزاد و اقتصاد آزاد برای کشورش بوده است .
زمانیکه “ماندلا ” در سال 1990از زندان آزاد شد ، خطاب به طرفدارانش در ” کنگره ملی آفریقا ” چنین جملاتی را به زبان آورد :
“ملی کردن معادن ، بانکها ، و صنایع انحصاری ، سیاست ” کنگره ملی آفریقا ” است و هر گونه تغییر این سیاست غیر قابل پذیرش خواهد بود .”
تنها دو سال بعد ، ” ماندلا ” با تغییر خط مشی ، کاپیتالیزم را در آغوش گرفت وراه دیگری را برای رشد و توسعه اقتصادی کشورش در پیش گرفت .
داستان تحول نظرات اقتصادی ” ماندلا” داستانی جالب است .
 همه چیز از ژانویه سال 1992 و سفر وی به  سوئیس ” برای شرکت در همایش سالیانه ” مجمع اقتصاد جهانی  داوس ” شروع شد .  در آنجا وی بعد از مذاکراتی با سایر رهبران جهان ، ترغیب شد که  برای کشور ، الگویی اقتصادی مبتنی بر ” کاپیتالیزم ” و ” گلوبالیزاسیون ” در پیش بگیرد .
آقای ” ماندلا”  در این باره به ” انتونی سمپسون ” نویسنده کتاب ” بیو گرافی من  ” چنین گفت ” در بازگشت از سوئیس به افریقای جنوبی و در سخنرانی در کنگره خطاب به شرکت کنندگان چنین گفتم : ببینید ، ما باید انتخاب کنیم ، یا باید همه چیز را ملی کنیم که در آن صورت دیگر از سرمایه گذاری خبری نیست و یا باید نظرمان را تعدیل کنیم و در مقابل ، نظرسرمایه گذاران را جلب کنیم “
این عقبگرد ” ماندلا ” در ” افریقای جنوبی ” با تردید هایی روبرو شد ،
این سئوال پیش آمد که آیا وی از طرف غرب برای در پیش گرفتن “سیاست درهای باز ” تحت قشار قرار گرفته است ؟ .
بر اساس آنچه که ” تیتو ام بونی ” ، یکی از مقامات ” اقریقای جنوبی ” که در این سفر ، “مانذلا” را همراهی می کرد ، می گوید ، تغییر عقیده رهبر افریقای جنوبی ، نه تحت فشار که از سر رضایت وتصمیمی آزادانه  بوده است . بعد از رسیدن آنان به ” داوس ”  که برای سخنرانی ” ماندلا زمان معینی  در نظر گرفته شده بود  چه اتفاقی افتاد و چه گذشت ؟
آقای “ام بونی ” ، در نامه ای که سال پیش به رورنامه ” ساندی ایندپندنس ” نوشت  ، این موضوع را چنین پی می گیرد :
” ما به ” داوس” رسیدیم با  متنی که  برای سخنرانی  ماندلا که توسط ، ” آدمهای خوش قلب ” عضو ” کنگره ملی  آفریقا ” تنظیم شده بود . ما جزئیات  آن متن  را بطور مشروح مورد بحث قرار دادیم  و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که آن متن مناسب مدعوین گردهمایی ” داوس ” نیست . به همین جهت من پیش نویس جدیدی برای سخنرانی تهیه کردم ، در این متن  چنین آمده بود که :” کنگره کلی آفربقا ” ، در تلاش برای بدست آوردن ” عدالت اجتماعی برای اکثریت جمعیت سیاه پوست آفریقای جنوبی است اهداف ما آموزش و پرورش مناسب ،  ” مسکن ارزان ” ، “مراقبتهای یهداشتی همگانی ، وسایل حمل و نقل عمومی ، تهیه آب آشامیدنی سالم و خلاصه برخورداری همگانی  از آنچه که من در آن متن آنرا ” وسایل تولید ” نام نهادم است  . این همان سیاستی بود که می توان آن را ” بوجود آوردن یک قشر فعال اقتصادی در  میان سیاهپوستان نام نهاد  در مقابل وضعیت فعلی آن زمان که شکلی از ” کاپیتولاسیون ” بود
با ادامه کنفرانس پنج روزه ای که در آن سخنرانی هایی بسیار فشرده و موجز پیش بینی شده بود ، ماندلا نیز تصمیم گرفت که نظراتی را که مدتهای طولانی بر آنها پای فشرده بود مورد تجدید نظر قرار دهد .
” ام بونی “در حالیکه در اشاره به ” ماندلا ” ، نام سنتی – قبیله ای وی را بکار می گیرد در باره این پروسه تغییر نظر چنین می گوید :
” ”  مادیبا ” ، ملاقاتهای بسیار جالبی با رهبران حزب کمونیست چین و ویتنام داشت ، آنها نظر خود را صمیمانه و صادقانه با وی درمیان گذاشتند و گفتند : ” ما احزاب کمونیست در دولت  ،در حال حاضر در پی خصوصی سازی موسسات دولتی هستیم ، ما در تلاش برای جذب موسسات خصوصی به اقتصادمان هستیم ، شما که رهبر یک جنبش آزادی بخش ملی هستید چرا می خواهید از سیاست ملی کردن صحبت کنید ؟ “
” ام بونی ” حکایت خود از این پروسه را چنین ختم می کند :” این درست آن لخظه سرنوشت سازی بود که که ” ماندلا را برآن داشت تا  به بررسی مجدد و جدی نظرات حاکم بر جنبش بپردازد ” .
اقای ” ماندلا” با رویکرد ش به باراز آزاد ، دروازه کشورش را بر روی سریعترین رشد در افریقا گشود .ونهایتا  زمینه ورود میلیارد ها دلار سرمایه گذاری به آفریقای جنوبی را از سوی شرکتهای خارجی  فراهم کرد .
” بارکلی ” (یکی از برگترین بانکهای انگلیسی )  در 2005، توانست  آ.ب.اس.آ  (مهمترین بانک پس انداز کشور  ) در افریقای جنوبی را بخرد .
در 2004″ ایسکور ” ، بزرگترین تولید کننده فولاد کشور ، نصیب  میلیاردر هندی – انگلیسی  و سلطا ن فولاد جهان ” لاکشمی میتال ” شد .
” بانک تجارتی چین ” ،در 2008 سهم بزرگی از ” استاندارد بانک ” را بدست اورد و در 2011 ، ” سوپر مارکت های زنجیره ای ” مس مارکت” ، بخش بزرگی از سهام خود را به ” وال مارکت ” فروخت .
بالاتر از همه خود ” نلسون ماندلا ” بود که پولهایی را تحت عنوان ” خیریه ” در اختیار گرفت که فقط می توانست توسط سرمایه داران میلیاردری مانند ” بیل گیتس ” و همسرش ،” ملیندا ” ، (که میلیونها دلار به آن منطقه کمک کردند ) و یا ” تئودر ج فورستمن ” ، مدیر خرید و فعال امور بشر دوستانه  ، و یا  ” ریچارد برانسون ” ( تاجر معتبر ) ،  صورت بگیرد .
تمامی سیاست آشتی با سرمایه داری و بازار آزاد خود را در اصولی نشان داد که ما ندلا آن را تحت عنوان GEAR خلاصه می کرد (که حروف اول عبارتی بود که ترجمه آن به فارسی ، رشد ، اشتغال ، و باز توزیع می شود  ) .این سیاستها قبل از اینکه به نتایج مثبتی منتج شود خود سئوالهای جدی  دیگری را برانگیختند .
بدون شک ، آفریقای جنوبی  از نظر اقتصادی رشد کرد . نرخ رشد اقتصادی این کشوراز 1993 تا 2012 سالیانه ، متوسط %3.2  بود که در مقایسه با رشد اقتصادی کشورهای نوظهور ��انند چین وهند ، بسیار پائینتر بود .
 اکنون نسبت به آن دورانی که ” ماندلا ، رئیس جمهور آفریقای جنوبی شد ، فاصله میان دارا و ندار ، بسیار شدیدتر شده و نابرابری در |آفریقای جنوبی به مسئله ای رشد یابنده تبدیل شده است .
کمیسیون برنامه ریزی افریقای جنوبی ، گفته است که درصد افرادی که زیر خط فقر زندگی می کنند و دارای در آمد روزانه 2 دلار در روز یا پائینتر هستند از 53% به 58%  رسیده است ، هر چند که این رقم هیچگاه از 48% پائینتر نیامده است .  نرخ رسمی و اعلام شده  بیکاری در حدود 25% است که بسیار پائینتر ار نرخ واقعی بیکاری است .
بر اساس امار اعلام شده از جانب خبرگزاری ” بلومبرگ ” ، در آمد متوسط یک خانوار سفید پوست ،  6 برابر یک خانوار سیاه پوست است و در حالیکه بیکاری در میان جوانان سیاه پوست 50% است ، نزدیک به 75% مناصب مدیریتی  ،در اختیار اقلیت سفید پوست قرار دارد .
” ایروین جیم ” مدیر کل اتحادیه ملی فلرکاران افریقای جنوبی ، در مصاحبه ای با خبرگزاری این کشور در سپتامبر همین سال ، چنین می گوید :
” هنوز مبارزه ای میان کار و سرمایه وجود دارد ، هیچ چیز تغییر نکرده است ، کارگران برای معاش بخور و نمیر مبارزه می کنند ، حقوق متوسط در یافتی یک سفید پوست 19000 راند (واحد پول آفریقای جنوبی معادل 1900$ ) در حالیکه همین رقم برای یک فرد سیاهپوست ، 2500راند یا 250$ است . با آین در امد  چه می توان خرید؟ ، زندگی در حلبی آباد ؟، کالاهای از رده خارج ، و همه چیز از رده خارج ؟ “
” ماندلا ” البته ، به آپارتاید و خشونت وحشتناک در کشورش پایان داد . اما رویای وی برای بوجود آوردن کشوری بقول خودش ” جامعه دموکراتیک و آزاد که همه با هم در صلح و روابط و فرصتهای برابر زندگی کنند ” هنوز در حد رویا  باقی مانده است  که شاید  کاپیتالیزم و بازار آزاد باید  به آنها  جامه عمل بپوشانند .

پاورقی

1-این نوشته ترجمه ای از مقاله ای است که در نیویورک تایمز 10/12/2013 در ستون deel book   ، منتشر شد . نویسنده مقاله Andrew Ross sorkin  ، روزنامه نگار معروف آمریکایی است .

 http://dealbook.nytimes.com/2013/12/09/how-mandela-shifted-views-on-freedom-of-markets/?_r=1

 

 

 

 

Tagged as: , ,

Categorised in: در نقد انقلاب, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: