سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

طرز تهیه ” آش پلو ” به شیوه مردم ” فرغانه ” و ” سمرقند ” و ” بخارا “

parchamirangif

شبیه ترین مردم به ما از نظر خلق و خوی و رفتار و آداب مردم ” فرغانه ” هستند ، در فرغانه ، سمرقند و بخارا و دوشنبه ، پاره هایی از قلب پاره پاره شده  ایران بزرگ را می یابیم.

در آسیای میانه و بخصوص در ازبکستان و تاجیکستان ، غذایی که بعنوان غذای مجلسی و برای مهمانی ها تهیه می شود از برنج تهیه شده و اگر بخواهیم مطابق آشپزی ایرانی آنرا تعرف کنیم  ، ” چلو ” نیست چون برنج آبکشی نمی شود ، “کته” هم نیست چون گوشت و هویج  و در آن ، ابتدا با روغن زیاد سرخ می شود . البته این غذا که در ” تاجیکستان ” به ” آش پلو ” معروف است و در ” ازبکستان ” و ” روسیه ” تنها نام ” پلو ” بر آن می نهند ، در هر منطقه ای به شیوه خاص خود تهیه می شود که  ” پلو ” در این برنامه به شیوه مردم ” فرغانه ” پخته و تهیه می شود . برای ما ایرانیان که برنج را نه بصورت ” خمیر ” بلکه حتی الامکان خشک دوست داریم بهتر است برنج ” بسمتی ” و کشیده و نه “برنج گرده ” استفاده شود . لباسهایی که ” اکسانا ” و ” دبورا ” پوشیده اند ، لباس زنان  اهل ازبکستان و فرغانه است .

 

 

 

 

 مواد مورد نیاز برای 12 نفر پرخور

گوشت گوسفند 1 کیلو و 200 گرم

هویج فرنگی 800 گرم

 برنج یک کیلو

 روغن مایع: 250 میلی لیتر

 پیاز : دوسر

 سیر : دوسر

 نمک و پودر زیره به اندازه لازم  ، پودر زیره به اندازه یک قاشق چای خوری کافی است .

 دیگی که در آن ” پلو ” تهیه می شود نباید بصورت دیگهای معمولی باشد ، بلکه همانطور که در ویدیو می بینید باید بصورت نیم دایره و بصورت مقعر باشد ، ” پلو ” ازبکی در دیگهای معمولی خوب از آب در نمی آید .

ابتدا  پوست هویج ها را با تیغه مخصوص با ظرافت تمیز می کنیم ، آنهارا نه خیلی نازک که زود بسوزد و نه زیا د ضخیم که زیر دندان بیایند خلال می کنیم ،  از خلال سیب زمینی که برای خورشت قیمه تهیه می کنیم کمی نازکتر باشد ، گوشت را به صورت قطعات درشت خرد می کنیم .روغن را به داخل دیگ ریخته و  اجازه می دهیم تا حد دود کردن داغ شود و بعد پیاز ها را که نباید خیلی زیاد خرد شده باشند را به داخل ” روغن ” می ریزیم ، بعد که پیاز کمی تا قسمتی طلایی شد ، گوشت را داخل روغن و پیاز می ریزیم ، و اجازه می دهیم با شعله بسیار ملایم حدود 40 دقیقه بپزد یا سرخ شود بعد هویج هارا داخل مخلوط می ریزیم  بعد که هویج هم سرخ شد حدود 3 لیتر آب برروی آن ریخته و اجازه می دهیم آرام آرام جوش بخورد ، اگر  پلو را برروی گاز تهیه می کنیم می توانیم آب را کمتر حدود 5/2 لیتر آب بریزیم . بعد که آب بخار شد و گوشتها ملایم شده بودند ، برنج را که شسته و آماده کرده ایم  به داخل مخلوط پخته شده ریخته و آنقدر که به اندازه یک بند انگشت آب روی مخلوط را بگیرد ، آب جوش و نه آب سرد به آن اضافه می کنیم و منتطر می شویم تا آب بخار شود و بعد آنطور که در ویدیو می بینید کار را ادامه بدهید.

 

Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, موزیک و ترانه, سفرنامه و خاطرات, سرگرمی و طنز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: