سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

التجاء تضرع آمیز ” روحانی ” به غرب در کنفرانس روسای مجالس 6 کشور آسیایی : خطرفروپاشی نظام جدی است ، به ” اروپا” هشدار می دهیم .

 

ezgif-1-jumhuri 2animation

 این حقیقتی است که نابودی ج.ا. برای غرب و منطقه  بهای سنگینی دارد .

فایل شنیداری و دانلود صدا 

شکی نیست که سخنرانی ” حسن روحانی ” رییس جمهور برگزیده جمهوری اسلامی ، در ” دومین کنفرانس 6 کشور آسیایی و اروآسیا یی ” را در حال حاضر می توان ” التجاء نظام اسلامی ” به ” اروپا و آمریکا ” نامید . احتمال دارد که در روزهای آینده ” جناح اصولگرا ” ، ” ” خامنه ای ” و ” سپاه ” که مواضع اصلی قدرت در ” نظام اسلامی ” را در دست دارند بر علیه سخنان التجاء آمیز وی به مخالفت بر خیزند که درآنصورت می توان نتیجه گیری کرد که التجاء  روحانی در این سخنان ، بیانگر موضع جناح اعتدال و اصلاح در باره احتمال فروپاشی نظام بر اثر ” تحریمها ” و در خواست تضرع آمیز از اروپا و آمریکا برای پایان دادن به تحریمها است .

چرا سخنان ” روحانی ” تضرع آمیز ” و از سر ضعف است .

روحانی در این سخنرانی گفت : “ با تضعیف ایران از راه تحریم، خیلی‌ها در امان نخواهند بود؛ آنها که حرف ما را باور ندارند، خوب است به نقشه جغرافیا نگاهی بیاندازند. پیروزی‌های گذشته ما بر جنایت و خشونت و ترور، به معنای تضمین پیروزی‌های آینده نیست. برای لحظه ای تصور کنید که  اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود؛ چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. ما در مبارزه با تروریسم به همین اندازه راسخ بوده‌ایم. ما در راه مبارزه بی‌امان با خشونت و افراطی‌گری هم صدها نفر از نیروهای ارزشمند خود را فدا کرده‌ایم و هم سالانه میلیونها دلار هزینه کرده‌ایم؛ بدون این فداکاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت  وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود”

بخوبی مشخص است که روحانی به مانند مجریان تحریم که در پی تشویق و تحریک مردم ایران به شورش بر علیه نظام اسلامی هستند ، از احتمال وقوع این شورشها به وحشت افتاده و نه از سر قدرت که از سر ضعف خدمات “ج.ا.” را  به ” اروپا و آمریکا ”  را یاد آوری می کند ، روحانی نمی گوید که نظام اسلامی پایدار خواهد ماند و اختیار خواهد داشت که دیگر با تروریسم مقابله نکند ، اختیار خواهد داشت با تجارت مواد مخدر مبارزه نکند ، بلکه می گوید: دقت کنید ، می گوید ، اگر رخنه ای در این سد یعنی سد ممانعت از گسترش تروریسم و تجارت مواد مخدر ، ایجاد شود آنها نیز مانند آن سالهایی که “عملیات تروریستی  داعش تا قلب اروپا و حتی آمریکا ” گسترش یافته بود باز دچار همین مشکلات خواهند شد ، ” رخنه در سد ” دقیقا ” ضعف تا حد گسیختگی قدرت ج.ا.” را  در حدی که نتواند به مبارزه با ” افراط گرایی داعش ” بپردازد ، معنی  می دهد ، یعنی ” روحانی ” که رسما دومین مقام اجرایی کشوراست عملا احتمال ” سرنگون شدن کشور را بر اثر تحریمها پذیرفته و این پذیرش  به معنای موفقیت ” کاخ سفید  ” در رسیدن به اهدافش در اجرای تحریمها خواهد بود  با توجه به این اعلام ضعف ، اگر عامل موثر دیگری بروز نکند ، ترامپ ، تحریمها را بازهم شدیدتر خواهد کرد . ” روحانی ” نمی خواهد به این واقعیت گردن بگذارد که ” امریکا ” بدان خاطر با ” برجام ” موافقت کرد و ” اروپا ” به آن علت از سال 2013 به گسترش برنامه موشکی ج.ا. اعتراض نکرد که در آن سالها به مبارزه ج.ا. با گسترش ” داعش ” نیاز داشتند ، امروز آن نیاز بر طرف شده و ج.ا. که با مداخله نظامی خود در عراق و سوریه ، منافع غرب را بر آورده کرده است ، دشمنی دولتها و بخشهایی از مردم منطقه را بر علیه خود برانگیخته و آمریکا و بدرجاتی اروپا را هم از دست داده است .

در مورد نقش مداخله گرانه و تفرقه افکنانه “آمریکا در منطقه که ” روحانی ” به آن شاره داشت  ، باید گفت که نقش ج.ا. هم در عراق و سوریه و لبنان و یمن ، دقیقا همین نقش بوده است و با حمایت از یک طرف درگیری بر علیه طرف دیگر ، عملا سعی کرده است تا در عراق میان شیعیان و سنی ها ، در سوریه میان “علوی ها ” و سنی ها واپوزیسون میان آنها اختلاف بیندازد تا بتواند در آن کشورها جای پایی پیدا کند .

” روحانی ” زمانی حق داشت از نقش مداخله جویانه آمریکا در منطقه انتقاد کند که حضورج.ا. در عراق با عث وحدت شیعه وسنی در آن کشور می شد و همین ج.ا. چنان به نقش تفرقه افکنانه خود در عراق ادامه داد که حتی فرزند انقلاب اسلامی ” مقتدی صدر ” بر علیه حضور ج.ا. در آن کشور برخاست و اکثر رای دهند گان عراقی به جبهه مخالف حضور نظام اسلامی ایران ، در آن کشور رای دادند . ج.ا. در عراق و سوریه نه بر مبنای ایجاد دوستی و بوجود آوردن دولت وحدت ملی در ان کشور ها که بر اساس دادن قدرت هرچه بیشتر به ” شیعیان ” در عراق و ” علوی ها ” در سوریه عمل کرد که این خود از نظر آن ملتها بر خوردی سود جویانه و خائنانه نسبت به منافع آن ملتها بوده است . جمهوری اسلامی نمی توانسته در آن کشورها بر خورد سازنده و وحدت بخش داشته باشد چه اینکه در داخل کشور خودمان ایران نیز دقیقا چنین نقشی در در بر پایی دولت انحصاری شیعیان فقاهتی بر عهده داشته و به سرکوب دیگر گرایشات حتی برادران اصلاح طلب خود برخاسته است . البته اتفاقی نیست که ” حسن روحانی ” در این سخنرانی اساسا به ” عربستان سعودی ” نپرداخته ، ، این موضوع به احتمال فشار آمریکا به ” سعودی ” ها برای اصلاحات و چرخش ” بن سلمان ” بسوی روسیه و ایران در میان مدت است که باید در مقاله دیگری به آن پرداخت .

اینکه این مداخلات در راستای “منافع ملی کشور و مردم ایران ” است یا نیست را در مقاله های دیگر به آن پرداخته ایم . آما آنچه قطعی است اینستکه ج.ا. اساسا و فقط در کشورهایی که در آنجا جنگ داخلی ، دخالت خارجی و برادر کشی در جریان بوده است دخالت کرده ، سعی کرده است جناحی را که به وی جای پای حضوری در آن کشور خواهد داد تقویت کند ، و مردم و جناح های سیاسی آن کشورها بعد از فرونشستن بحران با یکدیگر به مصالحه رسیده اند یا یک جناح ، جناح دیگر را حذف کرده و بعد از آن د یگر به حضور ج.ا.در آن سرزمین نیاز نبوده است و  همه جناح ها به مخالفت با ادامه حضور ج.ا. در کشور خود پرداخته اند. شاهد مثال ما در این مورد تاجیکستان است که ایران در دوران جنگ داخلی در آن کشور یکی از بازیگران اصلی بود و دولت امروز تاجیکستان به دشمن سرسخت نظام اسلامی تبدیل شده . نبود حتی یک مدرسه فارسی زبان از سوی ایرانی ها در آن کشور و حضور همزمان دهها مدرسه از سوی ترکیه نشان  دهندشکست سیاستهای مداخلی جویانه ج.ا. است ، یا در عراق در صد شیعیانی که با نظر مثبتی به ایران نگاه می کردن از 88%در سال 2015 به 47% در سال 2018 کاهش یافته و عراقی هایی که با نظر منفی به ج.ا. نگاه می کنند از 6% در همان سال به 51% در 2018 افزایش پیدا کرده است ، پس مداخله ج.ا. هم تفرقه افکنانه و نه از روی دلسوزی و تنها برای گسترش ” ولایت فقیه ” و در عطش تبدیل کردن  ” خامنه ای ” به ” ولی امر مسلمین جهان ” بوده و دقیقا به این علت دشمنی مردم آن کشور ها را برانگیخته است ، روحانی با کدام منطق ” آمریکا ” را محکوم می کند وقتی دستان نظام سیاسی که وی رییس جمهور آن است در درگیری های منطقه ای آلوده است .

در مورد در خواست برای وحدت کشورها ، در حال حاضر تلاش برای نزدیک کردن کشورهایی که سیاستهای ضد آمریکایی دارند ، به آن حد از موفقیت نخواهد رسید که بتواند به برون رفت ج.ا. از بحران تحریمها و بحران ناکار آمدی” رژیم ” کمکی بکند . ” روحانی ” موضع ضعیف و متزلزل نظام اسلامی را پذیرفته ، با صدای بلند آنرا اعلام نموده و به کشورهای اروپایی التجاء کرده و درخواست کمک کرده است و همین خود باعث تحریک ” ترامپ ” به تشدید تحریمها خواهد شد .  باید منتطر شد و در چند روز آینده دید که مواضع جناح سخت قدرت  نیز در این باره همین است یا آنها کماکان ساز خود را خواهند زد .

Tagged as: , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, تحلیل سیاسی هفته, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: