سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

با یاد و نام جاوید زنده یادان کشته شده درزندانها ، زندانیان سیاسی و همه مبارزان ، رهنمودهایی برای امنیت بیشتر فعالین و زندانیان سیاسی داخل کشور

kavefargif

این سری نوشته به همه آنان که در زندانهای ج.ا. و زیر شکنجه کشته شدند به ” ستار بهشتی ” ، ” علیرض شیر محمد علی ” به ” وحید صیادی نصیری ” به مبارزان و کاوه های دوران ” آرش صادقی ” ” سهیل عربی ” ، نرگس محمدی ” ، نسرین ستوده ، گلرخ ایرایی ” و صدها ایرانی مبارز اسیر در زندانهای یکی از دد منش ترین  رژیم ها یعنی ج.ا. تقدیم می شود .

از خاطر نبریم که همه اسیران حکومت ولایی در زندان با هر گرایش سیاسی از سلطنت طلب تا کمونیست و مجاهد و لیبرال و طرفداران بازگشت ” رضا پهلوی ” . کرد و خوزستانی و آذری همه فرزندان و پاره های تن ما هستند ومی دانیم  امروز در زندانها “چه تبهایی تن رنجور آنان را آب می کند ، می دانیم که همه آنان فارغ از گرایش سیاسی اشان میخواهند نگین روشنی را بر روی پایه انگشترفردای میهن بذلت کشیده امان بنشانند . از حقوق همه آنها دفاع کنیم و انگیزه های پاک آنان را تقدیس نمائیم .

از یاد نبریم که بسیاری از خواسته های عزیزان در بند ، خواسته های بسیار ابتدایی و اولیه در دیگر کشورهاست ، اما در ” رژیم ولایی ، برای اولیه ترین خواسته های آزادی خواهانه و عدالت جویانه ، باید مانند یک مبارز حرفه ای توان گذشتن از جان و به مخاطره انداختن همه امکانات مالی و اجتماعی و خانوادگی را داشت . ایمان داشته باشیم که در روزهایی که چندان دور نیست یاد واره های کشته شدگان و زندانیان مقاوم در زندانها در سراسر میهن بر افراشته خواهد شد .

رهنمودهایی برای مبارزانی که در شبکه های اجتماعی فعال هستند :

به عنوان نمونه از زنده یاد ” علیرضا شیر محمد علی ” شروع می کنیم ، وی در یک کانال تلگرامی فعال بوده و عقاید خود را در باره مسائل اجتماعی و عقیدتی بیان می کرده است . همه کسانی که در داخل کشورهستند و در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند ، از یاد نبرند که به هیچ وجه این اشتباه را مرتکب نشوند که بخواهند مانند مبارزان خارج از کشور،عقاید خود را بصراحت بیان کنند ، این دسته از عزیزان که دارای انگیزه های مبارزاتی قوی تا حد گذشتن از جان هستند باید فعالیتهای خود را بسوی سازماندهی افراد وگرایشات ضد رژیمی معطوف کنند ، مثلا ” علیرضا ” در شبکه تلگرامی خود با یک آخوند در باره ” آتئیسم ” بحث و جدل داشته ، دفاع از آتئیسم و بیان اینکه ” من یک بیخدا هستم ”  بر اساس شریعت خود ، پذیرفتن زمینه محکومیت مرگ ، بعد از دستگیری است ، عموم ما ایرانیان در خانواده های مسلمان بزرگ شده ایم و بر اساس شریعت ، هر کس که در خانواده ای مسلمان بزرگ شده  و بعد بیخدا شده باشد ، حکم مرتد فطری بر او جاری و قاضی حق دارد مجازات اعدام را برای او تقاضا کند . این دسته از عزیزان باید در شبکه های اجتماعی نه بدنبال بحث با حزب اللهی ها که بدنبال پیدا کردن افراد با انگیزه های قوی مبارزاتی بوده و تنها پس از شناختن هویت علنی و کسب اعتماد به آنان در راه بیان نظرات و اعتقادات واقعی خود گام بردارند . ایرانیان در داخل کشور فعال در شبکه های اجتماعی فقط باید در محدوده کلی مسائل اجتماعی اظهار نظر کنند و بدانند پیدا کردن آدرس اینتر نتی آنان برای سیستم های اطلاعاتی رژیم کاری بسیار ساده است و بکار بردن آدرس های اینتر نتی ناشناس برای سرورهای خدمت دهنده ، ناشناس نمی ماند .

وظیفه افشاگری کامل و بیان نظرات مختلف را به ما مبارزان خارج از کشور بسپارید ، بسیاری از ما که در خارج از کشور هستیم برای رژیم شناخته شده هستیم واز این بابت دیگر نگرانی نداریم ، هر چند که در خارج هم همیشه سایه تروریا حمله وضرب وجهربرای ما هم وجود دارد ، اما خطر دستگیری برای ما باندازه شما مبارزان داخل کشور البته وجود ندارد . رژیم به همان سادگی که می تواند شما را در داخل شناسایی کند امکان قلع و قمع ما را ندارد . از سوی دیگر در میان گروههای اپوزیسیونی خارج از کشور نیز هستند گروههایی که به این جنبه های امینتی و بسیار مهم برای حفظ جان و امنیت فعالان داخل کشور توجه نداشته و با راندن آنان بسوی ابراز علنی نظرات و یا پشتیبانی از گروههای سیاسی خارج از کشور نه تنها امنیت آنان را بخطر انداخته و آنان را در معرض خطر دستگیری قرار می دهند که باعث می شوند نظام امکان دستگیری آنان وحذف چهره های مبارز و فعال در داخل کشور را نیز بیابد .

مثلا زنانی که در مبارزه با حجاب اجباری یک حرکت اجتماعی و نه سیاسی را براه انداخته اند را خطر جانی  تهدید نمیکند چنین حرکاتی باید ادامه پیدا کند ، حرکاتی مانند تظاهرات مالباختگان ؛ کارگرانی که بدنبال حقوق عقب افتاده خود هستند، بازنشستگان ، حرکات صنفی دانشجویان باید بصورت علنی ، فعال و همه جانبه ادامه پیدا کند ، اما سازمان دهندگان چنین حرکاتی باید حتما در پس صحنه و بدون حتی شرکت در تظاهرات ، فعالیت داشته باشند ، مثلا فعالین و اعضا  گروهها و سازمانها در داخل کشور هیچگاه حق نداشتند در تظاهرات شرکت داشته باشند وما فعالین حرفه ای سازمانهای سیاسی  حتی اگر گاهی میدیدیم که چند حزب اللهی در حال ضرب و شتم یک تظاهر کنننده هستند ، راه خود را کج کرده و از معرکه دور میشدیم ،چه دستگیری یک کادر سازمانده میتواند خطرات بسیار بزرگی برای دهها تن دیگر که وی از آنها اطلاعاتی دارد بوجود بیاورد .

مواظب رسانه ها و کانالهای سیاسی ایجاد شده از سوی ” رژیم ” باشیم .

 اینروزها دستگاههای اطلاعاتی  در ” فیس بوک ” ، ” تلگرام ” ، ” واتس آپ ” ، ” یو تیوب ”  و ” ئوئیتر”  دهها پروفایل که ظاهرا بر علیه رژیم هم فعالیت می کنند ، ایجاد کرده اند که سایر افراد را به همکاری با خود و ایجاد ارتباط در دنیای واقعی از ” فضای مجازی ” می خوانند  ، در ” یو تیوب ” کانالهای ” پشت پرده ” ، ” کوچه ” ، ” دنا تی وی ” ، ” رودست ” امید دانا ” و یک دوجین دیگر کانالها که اساسا هم در جهت تقویت مواضع اصولگرایان و تضعیف اصلاح طلبان و ” دولت روحانی ” تلاش می کنند ، مشکوک به پیش بردن اهداف و خطوط فکری دستگاههای اطلاعاتی رژیم هستند و دائما هم از مخاطبان خود می خواهند که نظرات خود را با آنان در میان بگذارند ، صرفا از طریق آشنایی در فضای مجازی به هیچ وجه حتی اگر خود منهم که این رهنمود را به شما میدهم  خواهان ارتباط در دنیای واقعی و شناختن شما شدم ، این ریسک را مرتکب نشوید ، چند بار دوستان قدیمی من که اساسا سیاسی هم نیستند  توسط ” واتس آپ ” مرا پیدا کرده و بامن تماس گرفتند ، و فقط بعد از چند روز تماسشان را قطع کردند و دیگر به تماسهای من جواب ندادند و از طریق حساب آنان ، فقط تبلیغات حکومتی برای من می آمد و یکی از آنها بطریقی به من پیغام داد که بسیار مواظب باش که او برای ارتباط با من ، مورد مواخذه قرار گرفته است ، یعنی تلفن مخالفان ساکن خارج از کشور برای سیستم های اطلاعاتی شناسایی شده است و بمجرد اینکه این شماره ها ازهر طریقی با داخل تماس بگیرند مورد شنود و جاسوسی قرار خواهند گرفت ، به این نکته هم توجه داشته باشید که همه فعالان سیاسی خارج از کشور به این نکات ریز امنیتی دقت لازمه را نداشته و با تماس گرفتن با مبارزان داخل کشور سعی در  جذب نیرو در داخل کشوررا دارند که چنین پروژه هایی از همان اول مورد رصد دستگاههای امنیتی قرار گرفته و فرد داخل کشور نیز زیر کنترل امنیتی و اطلاعاتی قرار می گیرد  .

از سوی دیگررژیم توانسته است در میان بعضی از مبارزان خارج از کشور بخصوص در میان طیف هواداران نظام سابق بخاطر فقدان تجربه این دست از هموطنان در فعالیتهای تشکیلاتی و مخفی ، عوامل نفوذی بکارد ، تجربه ” آمد نیوز ” و فرد غیر سیاسی و ماجراجویی به نام ” روح الله زم ” و افتضاح نفوذ ماموران اطلاعاتی در حد دیکته تکستهای کانال تلگرامی او ، دلیل محکمی بر درست بودن نظریه نفوذ در میان این بخش از اپوزیسیون است . ضربه ای که آمد نیوز به اعتماد به اپوزیسیون زد ضربه ای کاری بود ، ضربه ای که آمد نیوز و شخص مشکوکی بنام ” روح الله زم ” به تظاهرات مرداد 97 زدند کمتر از خیانت نبود .

پس در یک تقسیم بندی کلی مبارزه ضد رژیمی را به دو بخش مبارزات سیاسی و مبارزات  صنفی اجتماعی و فرهنگی تقسیم می کنیم .

مبارزات صنفی :

مبارزات صنفی  به آن دسته از فعالیتها  و مبارزات اطلاق می کنیم که فرد یا جریان مبارزدر آن حرکت در صدد اینکه  کلیت نظام را بزیر سئوال ببرد نیست بلکه خواسته های مشترک  صنفی گروه  معینی مثل کارگران ، دانشجویان ؛ مالباختگان در آنها مطرح می شود  ،سوء  استفاده از چنین  تظاهراتی در جهت وصل کردن آن حرکت مفروض به مبارزات یک گروه معین  سیاسی اشتباهی بزرگ ونکته ای بسار مهم و ظریف است که با این کارضربات جبران ناپذیری به زمینه های همگانی شدن مبارزات صنفی و برخورد سرکوبگرانه بسیار شدید از سوی حاکمیت به عوامل برپایی تظاهرات خواهد شد ، برای روشن شدن موضوع مثلی بزنیم :  تظاهرات کارگران هفت تپه درروزهای اول موفق بوده و توانست همدردی بسیاری از مردم و حتی کسبه جزء را برانگیزد ،در پشتیبانی از این حرکات و در روزهای اول مغازه داران و بازاریان دکانهای خود را تعطیل کردند .

 در روزهای بعد طرح یک شعار نابجا و آن طرح “مدیریت شورایی” که یک شعار صد در صد کمونیستی انقلابی است ، بسرعت باعث ایزوله شدن تظاهرات ، برخورد بسیار سرکوبگرانه و عدم امکان ادامه تظاهرات شد ، تظاهرات کارگران ” هفت تپه “منسوب به ” حزب کمونیست کارگری ” شده و اقشار متوسط و خورده بورژوازی سنتی نیز از سرکوب این تظاهرات با لحنی تائید آمیز یاد کردند ، اشتباه از کجا بود؟  حزب کمونیست کارگری احتمالا در میان کارگران هفت تپه توانسته بوده ممکنست یک نفر را عضو گیری کند و از آن طریق که توانسته بود آن شعار را از دهان” اسماعیل بخشی ” بیرون بکشد و ح.ک.ک صرفا  برای نشان دان نفوذ خود در داخل کشور این اشتباه بزرگ را بقیمت بخطر انداختن جان ” اسماعیل بخشی ” مرتکب شد ، بعضی از سازمانها و افراد سیاسی خارج از کشورصرفا برای نشان دان نفوذ خود در داخل کشور و بالا بردن ارج خود در میان سازمانها و دولتهای  حامی سرنگونی ج.ا. و دریافت بودجه سعی می کنند  فرد یا افرادی   را درمیان کسانی که در مبارزات احتماعی فعال هستند پیدا کرده و شعار سازمان خود را از زبان آنان بدون توجه به خطرات سهمگینی که این کار برای مبارزان داخل کشور بوجود می آورد بیان کنند . مثلا شعار ” حاکمیت شورایی ” که شعار حزب کمونیست کارگری است چه تناسبی با این مرحله از مبارزات کارگران هفت تپه داشت ؟ سود سر داده شدن این شعاررا ” ح.ک.ک.” برد  که توانست خود را بعنوان سازمانی که دارای هوادارانی در میان کارگران است در خارج از کشور مطرح کرده و برای خود اعتبار بخرد و این کار را بقیمت بزیر ضرب بردن مبارزات صنفی کارگران و به مخاطره انداختن جان ” اسماعیل بخشی ” انجام داده است ، این حزب اگر می خواست به کارگران خدمت کند باید آنانرا در سازماندهی مبارزات صنفی و نه سر دادن شعارهای کمونیستی که هیچ تناسبی با این دوران از مبارزات کارگری نداشت یاری می کرد و کارگران که می توانستند مبارزات صنفی طولانیتری را سازمان دهند بمرور زمان همراهی بخش های بیشتری از جامعه را برانگیخته و زمینه وحدت بیشتر ی میان اقشار مختلف جامعه پیدا می شد . شعار حاکمیت شورایی بر کارخانجات متعلق به زمانی است که در جامعه خلاء حاکمیت وجود دارد ، کشور دچار بحرانهای سیاس- اجتماعی دامنگیر است ، انقلاب شده و موضوع مجلس موسسان و سهم اقشار مختلف اجتماعی در قدرت مطرح است .

یا مبارزات زنان بر علیه حجاب اجباری و حرکت یکی از شخصیت های مطرح در این مورد خانم ” مسیح علی نژاد ” ، ” علی نژاد ” تا زمانیکه بعنوان یک فعال اجتماعی در مبارزه با ” حجاب اجباری ”  مطرح بود حرکت موفقی را پیش می برد بعد از تشکیل میز ایران در کاخ سفید و انتخاب ” مایک پمپئو ” و تند شدن لحن دستگاه کاخ سفید نسبت به ج.ا. و تهدید به حمله نظامی ، ملاقاتهای مکرر ” مسیح علی نژاد ” با مقامات طرفدار ” حمله نظامی و تحریمها ” بر علیه ایران ، در داخل ،این شک درست را ایجاد می کند که تمام زنانیکه برعلیه حجاب اجباری حرکت کرده و اعتراض می کنند از نظر سیاسی طرفدار خط سیاسی ” مایک پمپئو ” و ” برایان هوک ” هستند ، این شیوه برخورد در قراردادن مبارزات اجتماعی در خدمت اهداف سیاسی بزرگترین ضربه را به مبارزات صنفی مردم میزند . انتقاد نه الزاما مخالفت با ملاقات  با مقامات آمریکایی است که سوء استفاده از مبارزات صنفی برای پیشبرد اهداف سیاسی رهبر یا رهبری آن حرکت است . در سالهای 1332-1330 در دوران مبارزات صنفی کارگری این موضوع مورد اختلاف بود که رهبران مبارزات کارگری نباید عضو رهبری حزب توده باشند و حزب توده زیر بار این الزام نمی رفت و بعدا باعث شد که دستگاه سرکوب حق خود بداند که هر کارگر معترض را بعنوان کمونیست سرکوب کند  . بالا رفتن هزینه مبارزه با نظام با سیاسی شدن نابهنگام آن  خود باعث کم و کمتر شدن جمعیت شرکت کننده در مبارزات شده و رژیم از این آشفته بازار بالاترین سود را می برد . حرکت و مبارزات زنان بر علیه ” حجاب اجباری ” که با ظاهر شدن ” دختران خیابان انقلاب ” می رفت تا بتواند رژیم را در یکی از نقاط اساسی ضعف خود با چالشی جانکاه روبرو کند ؛ با اشتباه ملاقاتهای ” مسیح علی نژاد ” با سران کاخ سفید که اساسا معلوم نیست با چه انگیزه ای صورت گرفت ، این مبارزات را با خفقان روبرو کرده و مبارزات هماهنگ ضد حجاب زنان با عقب نشینی چشم گیر روبرو شد . اشتباه” مسیح علینژاد ” اشتباهی بود  که تن به خیانت به مبارزات زنان قهرمان کشورمان و “حرکت شورانگیز” دختران خیابان انقلاب ” میزد .” آمریکایی ها” نیز با ملاقات با ” مسیح علینژاد ” می خواستند به رژیم این پیام را بدهند که رهبری حرکات اعتراضی زنان در داخل ایران در دست آنان است و سعی در استفاده از این حرکات بعنوان کارت بازی با رژیم و برای امتیاز گیری داشتند که اساس این حرکات در پی اشتباه ” علینژاد ” به مخاطره افتاد. می توان در صداقت چنین افرادی بخصوص وقتی که اخباری مبنی بر ردو بدل شدن پولهای کلان مطرح می شود شک کرد .

 در بخش بعدی رهنمود هایی برای ” مبارزان سیاسی ” داخل کشور مطرح خواهد شد  .                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Tagged as: , , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: