سال نو بر همگان مبارک باد به امید سال پر از پیروزی و امید برای ایران و ایرانی

” پوریا جلالی ” یک ورزشکار ایرانی ‘ دیگر پناهنده شد’

 

bbc

  • 4 سپتامبر 2019 – 13 شهریور 1398
پوریا جلالی‌پور، ورزشکار ایرانی
پوریا جلالی‌پور، ورزشکار ایرانی

پوریا جلالی‌پور، ورزشکار ایرانی که برای شرکت در مسابقات تیروکمان به هلند اعزام شده بود، با پایان بازی‌ها از بازگشت به ایران خودداری کرد.

غلامرضا شعبانی بهار، رییس فدراسیون تیروکمان رئیس فدراسیون تیروکمان با اعلام این خبر گفت: “پوریا جلالی‌پور، ورزشکار پارالمپیکی تیروکمان با وجود تلاش ما تمایلی برای بازگشت به ایران ندارد و رحیمی جایگزین او در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیوست”.

پوریا جلالی پور پیش نیز بارها به مسابقات بین‌المللی رفته بود.

اکنون رسانه‌های ایرانی می‌گویند او درخواست پناهنگی داده است.

مجید کهتری رییس انجمن تیروکمان معلولان درباره جزئیات این خبر گفت: “بعد از پایان مسابقات پوریا با هماهنگی که با امید نجاری سرپرست تیم انجام داده بود، خواست همراه برادرش چون ناهار نخورده بود بیرون برود و بعد از ناهار به هتل بازگردد. زمانی که به هتل برگشتم سراغ جلالی‌پور را گرفتم که متأسفانه نیامده بود.”

آقای کهتری پس از آنکه از آقای جلالی‌پور خبری نشد، آنها با نماینده حراست وزارت ورزش و جوانان تماس گرفتند تا موضوع را به صورت قانونی پیگیری کند.

او می‌گوید: “حتی پلیس محلی و سفارت ایران در هلند را نیز در جریان گذاشتیم و پلیس فردای آن روز به ما زنگ زد و گفت آدرس منزل برادرش را پیدا کرده و طی صحبتی که با پوریا داشتند وی به آنها گفته بود به مدت یک ماه ویزا دارد و می‌خواهد چند روزی را پیش برادرش بماند و سپس به ایران بازمی‌گردد”.

این مسئول ایرانی گفته است: “مادرش در ایران است و طی تماسی که با او داشتیم گفت قرار نبود پسرش در آنجا بماند و قطعاً برمی‌گردد. ما امیدواریم که به ایران بازگردد و همه چیز ختم به خیر شود تا شرایط برای بقیه کمانداران جهت اعزام به مسابقات سخت‌تر نشود”.

در سال‌های گذشته شمار زیادی از ورزشکاران ایرانی پس از اعزام به مسابقات بین‌المللی از بازگشت به ایران خودداری کردند.

در آخرین مورد سعید ملایی، قهرمان جودوی ایران پس از مسابقات دیگر به ایران باز نگشت.

در مسابقات قهرمانی جهانی جودو که هفته گذشته در توکیو برگزار شد، ملایی به نیمه‌نهایی رسید اما هر دو مسابقه‌ بعدی‌اش را باخت تا با حریف اسرائیلی مواجه نشود. این اتفاق به گفته آقای ملایی به دستور مسئولان ایرانی رخ داد. مقامات ایران این موضوع را تکذیب کردند.

پیش از این، سامان طهماسبی برنده دو مدال برنز کشتی فرنگی جهان و طلای قهرمانی آسیا، صباح شریعتی برنده مدال نقره کشتی فرنگی بازی‌های اروپایی، راحله آسمانی تکواندو کار ایرانی، میلاد بیگی سینا بهرامی هر دو تکواندوکار، الشن مرادی استاد بزرگ شطرنج ایران، شروین پاکدل ملی‌پوش قایقران از جمله ورزشکاران ایرانی بودند که از بازگشت به ایران خودداری کردند.

Tagged as: , , ,

Categorised in: فرهنگ ، تاریخ و جامعه, سیاست

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Start here

%d bloggers like this: